Ас. Бондарчук  Т.В., Міщерина Т.Г.

Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла Туган – Барановскього

Інноваційна діяльність  малих підприємств України

 

Важко переоцінити роль науково-інноваційної ді­яльності та, особливо, розвиток інноваційного бізнесу в подоланні економічних проблем та реформуванні еко­номіки України. Сьогодні обов'язковою умовою забез­печення високої конкурентоздатності товарів на ринку є використання науково-технічних інновацій. У цьому наочно запевняє досвід як розвинених, так і нових інду­стріальних країн, котрі, долаючи пов'язані з трансфор­мацією економіки кризи, досягли значних економічних успіхів на інноваційному шляху розвитку. В таких умо­вах роль малих інноваційних підприємств стає досить важливою.

Багато вітчизняних наукових досліджень та публі­кацій присвячені інноваціям та інноваційній діяльності. Наприклад, в роботі Власенко В. В. "Управління інно­ваційною діяльністю підприємства" досліджено стан, теоретичні та практичні проблеми систем управління інноваційною діяльністю підприємств та визначені ос­новні напрями підвищення її ефективності. Теоретичне обгрунтування та розробка методичних засад щодо формування інвестиційного забезпечення діяльності підприємств відображені в роботі Колесніченко В.Ф. "Інвестиційне забезпечення інноваційної діяльності підприємств".

Стосовно інноваційної діяльності малих підприємств в роботі Няньчук Н.Ю. "Фінансово-кредитне забезпе­чення розвитку інноваційної діяльності малих підпри­ємств" проведено дослідження теоретичних та практич­них аспектів фінансово-кредитного забезпечення роз­витку інноваційної діяльності малих підприємств в Ук­раїні. Статистичному дослідженню стану та розвитку малого підприємництва присвячена робота Чуприни О.О. "Статистична характеристика стану і розвитку ма­лого підприємництва на регіональному рівні".

Інноваційний бізнес є необхідним для української економіки, але, на жаль, він ще знаходиться на зароджувальному етапі. Необхідність створення та розвитку невеликих фірм зумовлюється такими причинами:

·                        необхідність виходу на світовий ринок з новим продуктом, бо інші ніши світового ринку вже розподілені;

·                        в умовах конверсії виробництва ряд крупних оборонних підприємств виробляє продукцію, що не відповідає їх потенціалу та кваліфікації їх кадрів;

·                        в умовах перенасичення внутрішнього ринку ризиковане підприємництво є засобом забезпечення виробництва нових товарів;

·                        занепокоєність наявністю чинника „втечі мозків” (ризиковане підприємництво дозволить залучити найбільш талановитих)

Практика показує, що все частіше саме малі фірми стають піонерами у створенні та освоєнні багатьох науково-технічних досягнень сучасності (саме малі підприємства зробили такі важливі винаходи, як реактивний двигун, електронні трубки для телевізору, копіювальні машини тощо). 

Основою успіху малих високотехнічних фірм є:

Вузька спеціалізація їх наукових пошуків, розробка невеликого кола технічних ідей.

Великі  корпорації та їх лабораторії декілька десятків або навіть сотень проектів, розпиляючи матеріальні та людські ресурси. Малі фірма проводять розробку в основному на перших етапах (генерація ідеї, зародження винаходу), коли ще не потрібно значних матеріальних, кадрових та організаційних витрат.

В малих підприємствах спостерігається більша зацікавленість у нововведеннях в порівнянні з корпораціями, які використовують тільки половини винаходів, ними зроблених (в той час як підприємства малого бізнесу – 70%).

У зрілих  підприємств значно менше імпульсів до нововведень та динамізму, так як їх структура вже встоялася та фактор інертності посилився;

Малі підприємства мають маркетингові переваги, що пов’язані з працею на вузькому та регіональному ринку (через постійний контакт з клієнтами фірми тримаються в курсі змін попиту);

Керівник малого підприємства з високою технологією постійно контролює виробництво, швидко реагує на необхідність його зміни, бере на себе ризик прийняття рішення;

Внутрішні комунікації малих фірм більш ефективні, ніж у великих.

Малі інноваційні підприємства є ефективним інструментом постійного оновлення всіх елементів виробничого процесу, забезпечення високої конкурен­тоздатності продукції та послуг. Вони здатні досить динамічно та гнучко реагувати на зміни як споживчо­го попиту, так і на нові пропозиції і перспективи, які відкриваються на базі використання результатів дос­ліджень та розробок. Малі інноваційні підприємства, як правило, здійснюють інновації, які на першому етапі не потребують значних капіталовкладень та за­лучення значної кількості трудових та матеріальниx ресурсів. Важливим є. те, що інноваційні підприємства можуть створювати нові робочі місця для кваліфіко­ваних ініціативних спеціалістів, які здатні працювати в умовах пошуку нових наукових рішень, і, насампе­ред, це можуть бути молоді науковці.

Враховуючи значну роль, яку може відігравати мале підприємництво в процесі активізації інновацій­ної діяльності, важливо проаналізувати досвід робо­ти та проблеми діючих інноваційних малих підприємств. Аналіз інноваційних малих підприємств показав, що найбільша частка малих підприємств, що здійснювали технологічні інновації, належить до галузі операцій з нерухомим майном, оренди, інжи­нірингу та надання по­слуг підприємцям (31,38% всіх малих підприємств що здійснювали інновації в 2007 р.) та до промис­ловості (28,9%).

Великий відсоток підприємств галузі операцій з нерухомим майном, оренди, інжинірингу та надання послуг підприємцям, які здійснювали технологічні інновації, можно  пояснити тим, що цієї галузі відносяться підприємства, які займаються діяльністю у сфері інформатизації, дослідженнями і розробками.

Взагалі, відсоток малих підприємств, що здійсню­вали технологічні інновації, незначний - 0,1% від за­гальної кількості малих підприємств у 2008 р., а в 2005-­2007 рр. цей показник становив 0,2%.

Аналіз динаміки кількості малих підприємств, що здійснювали технологічні інновації, за 2006-2008 рр. засвідчив, що сут­тєвий приріст спостерігається в трьох галузях: діяльність транспорту та зв'язку, торгівля; ремонт автомобілів, побутових виробів та предметів особистого вжитку, на­дання комунальних та індивідуальних послуг; діяльність у сфері культури та спорту.

Проведений аналіз малих підприємств, що здійснюють інновації свідчить про досить низьку активність малих підприємств до впровадження технологічних інно­вацій в своїй діяльності.

Малий інноваційний бізнес у нашій країні сьогодні перебуває в найбільш важкому стано­вищі, бо цей вид бізнесу може бути ефективним лише в умовах добре налагодже­ної інфраструктури передачі технологій (взаємодія між різними секторами науки, наукою і ви­робництвом, центром і регіонами) і системи комунікацій. Але така система сьогодні відсутня, а інформації, яка була у доперебудовчий період, стала недостатньою.

У зв'язку із цим доцільно:

·                        створити базу даних про розробки і попит на них;

·                        надання до­помоги у розширенні такої інформації;

·                        формування спеціальних структур з визначення перспективності технологій;

·                        формування структур з оцінки  технологій на базі існуючих НДІ.

На державному рівні такою структурою має бути агентство сприяння дослідженням з подальшим утворенням мережі регіональних представництв, які могли б посісти центральне місце в сис­темі державної допо­моги малим і середнім підприємствам, що здійснюють інноваційні про­екти, впро­ваджують у виробництво нові продукти і технології.

 

Література:

 

1. Брітченко І.Г., Яцина Л.В. Економіка малого бізнесу. Навчальний посібник для студентів екон.спец.ден. та заочн.форм навчання – Донецьк: ДонДУЕТ, 2006. - 86 с.

2. Міщенко Я.О. Аналіз розвитку інноваційної діяльності малих підприємств//Інвестиції: практика та досвід . – 2010. – №3. – С.19-22.