Економічні науки / 10 Економіка підприємства

Оверчук А.В.

асистент кафедри економіки

Житомирський державний технологічний університет

АСПЕКТИ ВЗАЄМОЗВ’ЯЗКУ ФІНАНСОВОГО ПЛАНУВАННЯ ТА КОНТРОЛЮ НА ПІДПРИЄМСТВАХ УКРАЇНИ

Світовий досвід та багаторічна практика доводять, що в системі управління підприємствами значно підвищилася необхідність здійснення фінансового планування, як важливого засобу забезпечення системного розвитку господарюючих систем в сучасних умовах господарювання.

Ефективність управління фінансовими ресурсами на підприємстві залежить від організації і методів фінансового планування та здійснення контролю за його виконанням. Фінансовий план, як складова загальної системи планів фінансово-господарської діяльності підприємства, має узгоджуватись зі стратегією його економічного розвитку, сприяти досягненню поставлених господарських завдань.

Підприємства України самі зацікавлені в тому, щоб як найефективніше використовувати свої поточні та прогнозовані фінансові потоки. По-перше, для того, щоб покращувати свою господарську діяльність, і, по-друге, щоб вчасно виконувати свої зобов'язання перед бюджетом, банками й іншими кредиторами та інвесторами. Тому необхідно заздалегідь планувати доходи, витрати, прибуток, передбачати наслідки інфляції, зміни ринкової кон'юнктури, порушення договірних зобов'язань контрагентами і т.д. Такі дані зводяться до загального уявлення про потребу у фінансових ресурсах суб’єкта господарювання при управлінні структурою капіталу. Саме в цей момент визначається потреба в фінансових ресурсах, фінансові можливості і потреби в додатковому фінансуванні.

Водночас, при вивченні системи фінансового планування не можна не відзначити її тісний зв'язок з системою контролю виконання фінансових планів на підприємстві.

Фінансове планування, є процесом, який включає етапи контролю і аналізу його виконання. Призначення контролю в фінансовому плануванні полягає в констатації і оцінці проміжних і кінцевих результатів діяльності підприємства, а також в оцінці діяльності фахівців, що сприяли досягненню цих результатів.

Адже, незважаючи на те, що планування і контроль – це дві різні функції управління, їх відокремлене існування в господарській діяльності підприємств є неможливим, оскільки вони взаємодоповнюють і обумовлюють одна одну. Тому оцінка досягнення цілей, поставлених в рамках фінансового планування, була б неможлива без проведення фінансового контролю. Ось чому вирішуючи задачу вдосконалення системи фінансового планування на підприємстві, не можна залишити осторонь і систему фінансового контролю.

Таким чином, реформування певних елементів системи контролю приводить до реформування відповідних складових системи фінансового планування, а тому має сенс розглянути їх взаємозвязок (рис. 1).

Рис.1. Взаємозвязок систем фінансового планування і контролю

Очевидний взаємозв'язок фінансового планування і фінансового контролю свідчить про те, що для успішного функціонування єдиної системи управління підприємством потрібний зв'язок між цілями і завданнями розвитку підприємства.

Систему фінансового планування і контролю необхідно розглядати як складовий елемент всієї системи планування на підприємстві, використовуючи єдиний підхід до вибору методів і інструментів для всіх видів планів, що складаються на підприємстві.

Удосконалюючи організацію фінансового контролю на підприємстві, необхідно також виявити проблеми підприємства в цій області і потім позначити ті елементи системи, які підлягають оптимізації.

Підводячи підсумок, можна сформулювати наступні висновки щодо єдиної системи фінансового планування і контролю на підприємстві:

1. Будь-які дії управлінського персоналу суб’єкта господарювання повинні здійснюватися в рамках виконання фінансового плану;

2. Важливою проблемою реалізації фінансових планів є контроль величини здійснюваних витрат. Фінансовий план, направлений на збільшення збуту продукції і підвищення показників прибутковості, відважно виконуваний в частці збільшення збуту продукції, найімовірніше не приведе до отримання великих прибутків, якщо витрати здійснюватимуться безконтрольно;

3. Потрібно пам'ятати, що фінансовий план - це не догма, не щось незмінне і вічне. У будь-якому випадку факт відрізнятиметься від плану;

4. Слід також зазначити, що фінансовий план включає велику кількість показників. Проте здійснювати контроль по кожному рядку бюджету  недоцільно. Слід визначити основні підконтрольні показники, по яких проводитиметься аналіз відхилень, а також максимальні значення відхилень, які визнаються  допустимими;

5. В процесі фінансового контролю виявляються небажані розбіжності між фактичними і запланованими показниками; визначаються причини такої розбіжності, з тим щоб в подальшій роботі усунути їх вплив.


РЕЄСТРАЦІЙНА КАРТКА УЧАСНИКА

науково-практичної конференції

«Економічна освіта та наука: досвід та перспективи розвитку»

Прізвище, ім’я, по-батькові

Оверчук Алла Василівна

Місто

м. Житомир

Організація

Житомирський державний технологічний університет

Адреса організації

10005, м. Житомир, вул. Черняхівського, 103, кім. 404, кафедра економіки

Посада

викладач

Вчений ступінь

––

Вчене звання

––

Контактні телефони

24-14-21

Е-mail

Alla_ov@ukr.net

Назва секції

Економіка підприємства

Назва доповіді (тез/статті)

Аспекти взаємозв’язку фінансового планування та контролю на підприємствах України

Тільки публікація

Так

Виступ з доповіддю

Ні

Взяти участь як слухач

Ні

Потреба в готелі

Ні

Дата заповнення

30.04.2010