Редько І.А., к.е.н., доцент Сєкіріна Н.В.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського

Проблеми документування операцій з обліку нематеріальних активів

 

Первинний документ - письмове свідчення про здійснення господарської діяльності, що надає юридичну чинність даним бухгалтерського обліку. Всі операції пов'язані з рухом нематеріальних активів, оформляються первинними документами, що описують сам об’єкт або порядок його використання, підтверджують ті або інші майнові права підприємства. Оскільки нематеріальними активами НМА є досить новим активом підприємства, вони потребують пильної уваги і дослідження науковцями.

Метою даної наукової роботи є розробка рекомендацій щодо удосконалення типових форм обліку нематеріальних активів.

Порядком застосування типових форм первинного обліку об’єктів прав інтелектуальної власності у складі НМА [2] запропоновано лише 4 типових форми первинного обліку: НА-1 «Акт введення в господарський оборот об'єкта права інтелектуальної власності в складі нематеріальних активів»; НА-2 «Інвентарна картка обліку об'єкта права інтелектуальної власності в складі нематеріальних активів»; НА-3 «Акт вибуття (ліквідації) об'єкта права інтелектуальної власності в складі нематеріальних активів»; НА-4 «Інвентарний опис об'єктів права інтелектуальної власності в складі нематеріальних активів».

Перш за все, хотілося б відзначити достатньо довге і не зовсім коректне найменування кожної із затверджених форм. По-перше, об’єкти права інтелектуальної власності не є НМА, НМА є майнові права на об’єкти інтелектуальної власності. У зв’язку з цим, вважаємо необхідними прибрати з назви кожної типової форми слово «об’єкти». По-друге, слова «право інтелектуальної власності у складі НМА» вважаємо необхідним замінити терміном «інтелектуальні активи». З урахуванням приведених пропозицій назва типової форми НА-1 звучатиме, як Акт введення в господарській оборот інтелектуальних активів. Далі розглянемо кожну із запропонованих форм.

Так, у типовій формі НА-1 спірним є формулювання реквізиту у стопці 3 (Власник об’єкта права інтелектуальної власності), оскільки власником прав інтелектуальної власності може бути і саме підприємство в результаті створення, придбання або безкоштовного отримання нематеріального активу.  Краще використовувати наступне трактування: «Від кого одержані інтелектуальні активи», у такому разу даний реквізит володітиме більшою інформаційною місткістю. Крім того, вважаємо зайвим  реквізит «Існує /не існує можливість отримання майбутніх економічних вигід від реалізації або використання об’єкта права інтелектуальної власності», адже згідно з критерієм визнання активів, якщо не існує можливості отримання економічних вигод, то об’єкт не може бути активом, а отже і немає сенсу заповнювати Акт введення в господарській оборот.

Другою типовою формою НА-2 є Інвентарна картка обліку об’єкту права інтелектуальної власності у складі нематеріальних активів. По відношенню до нематеріальних активів термін «інвентарна картка» є неконкретним, оскільки історично в практиці обліку склалося уявлення про те, що інвентар – це матеріальний об’єкт. У економічній літературі і зарубіжній базі зустрічаються і інші назви: Реєстраційна картка обліку нематеріальних активів і Картка обліку нематеріальних активів. На наш погляд, найприйнятніша назва Картка обліку нематеріальних активів. Крім того, в Інвентарній картці обліку об’єкту права інтелектуальної власності у складі нематеріальних активів двічі передбачений один і той же реквізит: «Повна назва об’єкта права інтелектуальної власності» та  «Об’єкт права інтелектуальної власності. Назва» (ст. 2). Таке дублювання необхідно усунути, а розділення стовпця «Місце використання, прізвище відповідальної особи» дозволить інформації, що відображається, бути наглядною, і зробить заповнення форми зручніше. Так само, в стовпці 8 (Річна сума амортизації, грн.) на наш погляд, краще указувати метод амортизації.

Оскільки Інвентарна картка (типова форма НА-2) повинна  якнайповніше відображати інформацію про нематеріальний актив впродовж всього його існування на підприємстві, вважаємо необхідною наявність в ній наступних реквізитів: місячна норма амортизаційних відрахувань; відомості про витрати на нематеріальні активи (на удосконалення, на підтримку в придатному для використання складі); відомості про зменшення (відновлення) корисності НМА; відомості про перегляд терміну використання об’єкту і відомості про зміну методу амортизації.

Третьою типовою формою НА-3 є Акт вибуття (ліквідації) об’єкта права інтелектуальної власності у складі нематеріальних активів. Ця типова форма містить такий реквізит, як «Правові умови вибуття (ліквідації) об’єкта права інтелектуальної власності з господарського обороту». Відповідно до Порядку застосування типових форм первинного обліку об’єктів права інтелектуальної власності у складі нематеріальних активів дана розшифровка змісту даного реквізиту, а саме «… указуються причини вибуття (закінчення терміну дії: майнових прав інтелектуальної власності, договору на використання майнових прав інтелектуальної власності, зберігання інформації щодо об’єктів права інтелектуальної власності як комерційної таємниці, ліцензійного договору; дострокове припинення ліцензійного договору і т.п.)». Проте це не повний перелік. Відсутні, наприклад, реалізація і моральне старіння, яке ні як не пов’язане з правовими умовами вибуття, тому даний реквізит краще було б перейменувати в «Підстава для вибуття (ліквідації) права інтелектуальної власності з господарського обороту».

Четвертою типовою формою НА-4 є  інвентарний опис об’єктів права інтелектуальної власності у складі нематеріальних активів. На нашу думку, опис, в табличній частині, повинен містити стовпець для відображення реєстраційного номера нематеріальних активів, а назва стовпця 9 «Вартість, грн.» повинна бути уточнена і звучати як «Залишкова вартість, грн.». Так само, вважаємо, що дана типова форма повинна застосовуватися до всіх видів нематеріальних активів, а не тільки до прав інтелектуальної власності в нематеріальних активах.  А отже, назва типової форми повинна звучати як Інвентарний опис нематеріальних активів.

Проведене вивчення документального оформлення нематеріальних активів дозволило зробити наступні висновки:

1. Величезну роль для отримання повної і достовірної інформації про нематеріальні активи грають первинні документи. Проте, в даний час існують лише чотири типові форми з обліку прав інтелектуальної власності у складі нематеріальних активів, які не охоплюють всі види нематеріальних активів, що на нашу думку є суттєвим недоліком;

2. Критичний розгляд чотирьох типових форм з обліку прав інтелектуальної власності у складі НМА дозволив зробити рекомендації щодо їх удосконалення;

3. На сьогоднішній день абсолютно не існує типових форм з обліку прав користування природними ресурсами і майном. Тому на практиці бухгалтери вимушені для цих видів нематеріальних активів пристосовувати типові форми з обліку основних засобів, або розробляти власну документацію, що є украй незручним, не сприяє уніфікації обліку і скороченню трудомісткості облікових робіт.

Література:

1.                 «Про затвердження типових форм первинного обліку об’єктів права інтелектуальної власності в складі нематеріальних активів» наказ МФУ від 22.11.2004 р. №732;

2.                 Порядок застосування типових форм первинного обліку об’єктів права інтелектуальної власності в складі нематеріальних активів» наказ МФУ від 22.11.2004 р. №732;

3.                 Положение (стандарт) бухгалтерского учёта 8 "Нематериальные активы". Утв. приказом МФУ от 19.11.1999. №242 // Все о бухгалтерском учёте. - 2001.