Магденко С.О., Ротай О.В.

 

Одеська національна академія харчових технологій

 

людський фактор як основа ПІДВИЩЕННЯ ефективності діяльності ХЛІБОПЕКАРНИХ ПІДПРИЄМСТВ

 

Підприємство виступає каталізатором певної сукупності виробничих сил (ресурсів): матеріальних, фінансових, інформаційних та трудових. Від розумного управління та використання цих ресурсів залежить ефективність діяльності підприємства. Кожний з перерахованих факторів має беззаперечне значення для господарюючого субєкта, але на наш погляд, переважну цінність несуть людські ресурси. Адже саме людина вирішує як розпорядитися тим чи іншим фактором, і від цих прийнятих управлінських рішень буде залежати результативність підприємницької діяльності, її прибутковість.  

Головне за межами підприємства – споживач товару (робіт, послуг), а всередині – робітник. Від того наскільки добре це розуміється, залежить обрис економічної ситуації в організації. Одним з перших, хто зрозумів вагомість людського фактору стала Японія. Ця країна дивує глибиною розуміння людської душі та особистості, неподільністю цих понять від підприємства та виробництва. Тому з-поміж інших факторів на японських фірмах виділяється  саме людський, якому приділяється велика увага і левова частина затрат компанії на його розвиток. Ефективність такої політики доводить багаторічний досвід та успіх організацій Японії, їх стабільність та конкурентоспроможність вироблених ними товарів (робіт, послуг) на світовому ринку.

Існуюча в даний момент ситуація зміни економічної та політичної системи несе з одного боку – великі можливості, з іншого – серйозні загрози для кожної особистості, організації та держави в цілому. В результаті цього ставиться під аг-розу стабільність існування суб’єкта. В такій ситуації першочерговим завданням є пристосування та адаптація до новостворених умов, пошук резервів підвищення ефективності діяльності на всіх рівнях, залучення нових систем управління, їх аналіз і сприйняття для нашого середовища і в наших індивідуальних умовах.

Вихід із ситуації може запропонувати нам Японія. А саме цікавим і вартим уваги є її система управління персоналом, так як саме людський фактор являється рушійною силою та основою сильної та стабільної фірми. Для вітчизняних під-приємств управління кадрами – поки що велика проблема, для вирішення якої необхідні радикально нові методи та підходи, які можна «скопіювати» з автентич-них японських організацій. Буквальне використання та запровадження досвіду Японії в українське середовище не принесло б очікуваних результатів. Але, безумовно, необхідне осмислення ряду нових питань, таких як – способи рефор-мування нашої системи управління кадрами, та які принципи японського підходу до стратегії управління можна застосувати в наших умовах.

Сучасна система управління кадрами на японських підприємствах складається з пов’язаних методів відбору та найму робочої сили, її професійної підготовки, створення сприятливих умов для реалізації її потенціалу у вигляді відповідних форм та методів матеріального стимулювання і, відповідно, ефективного використання трудових ресурсів для підвищення продуктивності живої та оречевленої праці.

Неозброєним оком можна помітити суттєві відмінності в системах управління – керівники японських підприємств ретельно слідкують за тим, щоб робота кожного співробітника відповідно винагороджувалась (про що свідчить стабільність та величина оплати праці), кар’єрне зростання всередині фірми – характерна особливість цих підприємств, а гарантія зайнятості – визначальний знак японського управління. Щодо України – тут все навпаки: заробітну плату аж ніяк не можна назвати «винагородою» за працю, кар’єрне зростання (про яке пишуть роботодавці) вже давно сприймається як пусті слова, а поняття «гарантія зайнятості» взагалі перестало існувати.     

Японський керівник сприймає своє підприємство як другий дім, розуміючи, що підлеглі – сім’я, яка потребує піклування та захисту, не забуваючи, що кожен із зайнятих на фірмі, в першу чергу, особистість з характерними тільки їй психо-фізіологічними характеристиками, тому японське керівництво найбільше зосереджує увагу на покращенні людських відносин, що і дозволяє їм досягати таких успіхів.

Особливість управління персоналом  – зростаюча роль особистості працівника. Теперішня ситуація наряду з великими можливостями, несе і велику загрозу для кожної людини в розумінні її стійкості. В звязку з цим, для  вітчизняних компа-ній необхідно розробити новий підхід в управлінні персоналом. Даний підхід, оснований на моделі керівництва компаніями Японії, полягає в наступному:

·                    створення філософії управління персоналом;

·                    застосування нових технологій управління персоналом;

·                    створення досконалих служб управління персоналом;

·                    створення спільних цінностей, соціальних норм, установок поведінки, яка регламентує поведінку окремої особистості.    

Вище перераховані фактори дозволять сформувати поведінку робітників по відношенню до цілей підприємства, згрупувати колектив заради єдиної мети.   Адже, окрім стабільності праці, не останнім фактором, який відіграє важливу роль, являється атмосфера, що панує в компанії, та багато в чому, саме завдяки їй (атмосфері) досягаються визначні результати та підкорюються нові висоти. Ще у 20-ті роки представник класичної школи Г.Емерсон з-поміж інших принципів управління підприємством виділяв справедливе ставлення до персоналу, створення комфортної атмосфери в колективі, визначаючи їх як одні з найважливіших.

В теперішніх умовах розпочинається принципово новий етап в розвитку сис-теми управління персоналом з якісно новими функціями. На основі досвіду японських організацій, відповідно нашим особливостям та менталітету, необхідно розробити нові методи управління, створити досконалу систему, яка б дозволила вирішити існуючі застарілі проблеми і попередити їх виникнення в майбутньому.

Вивчаючи та обмірковуючи японський досвід організації та управління, не варто його, звісно, переоцінювати – чужий досвід не універсальний. Проте все ж можна отримати вагому користь від критичного та конструктивного його вивчення. Тому не зайвим буде акцентування уваги на системі управління людськими ресурсами в передових компаніях.