Економічні науки/10 Економіка підприємства

Гедройц Г.Ю.

Кременчуцький державний університет ім. М .В. Остроградського

Основні вимоги щодо управління витратами на підприємстві

В умовах ринкової економіки метою будь-якого підприємства є отримання максимального прибутку. Всі інші цілі формують дану. Оскільки економічний результат виробництва в загальному вигляді визначається, як різниця доходу від реалізації продукції (робіт, послуг) і витрат на виробництво, тому дуже важко переоцінити актуальність і важливість аналізу витрат на виробництво продукції та управління ними на підприємстві.

Управління витратами – є засобом досягнення підприємством високого економічного результату. Так як саме завдяки ефективному контролю та плануванню витрат ціни на продукцію фірми стають конкурентними і забезпечують зниження ризику, фінансову стійкість підприємства, а також  підвищення основних показників діяльності його.

А.П.Градов відзначає, що управління витратами не завжди повинне бути спрямоване безпосередньо на економію витрат. Принциповим є забезпечення ефективності цих витрат, тобто одержання прибутку, що реально виправдовує витрати. Саме тому головним в управлінні витратами є запобігання потенційно неефективним витратам. Так як недоцільне скорочення витрат може призвести до зниження якості продукції, що призведе до зниження її конкурентоспроможності і як наслідок - до банкрутства підприємства.

Управління витратами можна визначити як уміння заощаджувати ресурси та максимізувати віддачу від них. Тому основними вимогами в управлінні ними є: єдність методів на всіх рівнях управління витратами, органічне поєднання витрат з високою якістю продукції, орієнтація управління витратами на забезпечення стратегічних цілей, впровадження ефективних методів зниження витрат, комплексний характер управлінських рішень, вдосконалення інформаційного забезпечення, недопущення зайвих витрат.

Критерієм точності при обчисленні собівартості продукції повинна бути не повнота включення витрат, а спосіб віднесення витрат на ту чи іншу продукцію.
Основна увага повинна приділятись розподілу непрямих витрат та визначенню точної фактичної собівартості та прогнозні розрахунки собівартості, складання обгрунтованих нормативних калькуляцій та організація контролю за їх дотриманням в процесі виробництва. 
Виявлення відхилень до або під час здійснення виробничого процесу дозволяє менеджерам оперативно втручатись у хід виробництва і попереджувати виробничі витрати, що має велике значення у мобілізації резервів виробництва і підвищенні його ефективності.
Управління витратами може бути досягнуто, якщо встановити чіткий взаємозв’язок між величиною витрат і особами, які за них відповідають та їх контролюють. Досягнення цього завдання можливе в умовах обліку витрат за центрами відповідальності.
Перевірка витрат за кожен тиждень або місяць надає керівництву інформацію про ефективність діяльності підприємства. Вона показує, на якій ділянці потрібно вжити заходів для того, щоб привести витрати у відповідність. Аналіз тільки кінцевих результатів може показати ріст прибутку, який може бути викликаний лише зростанням обсягу виробництва, в той час як неефективні витрати зростатимуть.
Завданнями обліку витрат є:
корочення витрат шляхом порівняння фактичних витрат з витратами, передбаченими в кошторисі, 
-збалансування виробництва по підрозділах, щоб підтримувати рівномірний потік матеріалів,
абезпечення повних, точних даних про діяльність підприємства,
-розподіл накладних витрат
Зараз у центрі уваги передових компаній - управління витратами в рамках концепції lean productіon (ощадливе виробництво), коли об'єктами скорочення є системні витрати, пов'язані з відрахуванням запасів, черг, надлишкової обробки й т.д. Це тісно пов'язано із процесним підходом, виділенням ключових клієнтських груп, на яких працюють бізнес-процеси. Вони "витягають" з ресурсів підприємства тільки необхідне, змушують не робити зайвих рухів, дають унікальну можливість скорочувати витрати й поліпшувати споживчу якість одночасно".
Найчастіше підприємець не замислюється над скороченням витрат і не вважає потрібним їх детальний аналіз. Витрати сприймаються як незмінні параметри. А прибуток забезпечується підвищенням ціни на продукцію.
Ці погляди найчастіше не підтримуються споживачами, надто висока ціна веде до зниження конкурентоспроможності продукції і втрати клієнтів.
Отже, необхідно чітко усвідомлювати необхідність тих чи інших витрат враховувати їх ефективність та забезпечувати якісне планування та контроль за ними. Варто пам’ятати, що витрати не завжди потрібно зменшувати, їх рівень повинен бути оптимальним.
Література

1.                                                                                                                                                                                                  1.Антикризове управління підприємством.- Василенко [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.library.if.ua/book/60/4194.html

2.     Функціональний аспект системи управління витратами. Штулер Г.Г. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.nbuv.gov.ua/portal/natural/Nvuu/Ekon/2009_27/statti/3_2.htm

3.                                                                                                                                                                                                  Економіка підприємства: Підручник. - В 2т. Т.II/ За ред.. С.Ф. Покропивного.-К.: «Хвиля-Прес», 1995. – 280 с.

4.     Степаненко С. В. Основи економічної теорії: політ економічний аспект: Навчальний посібник. – К.: КНУ ім. Т. Шевченка, 2004. – 350с.

5.                                                                                                                                                                                                  http://slovnyk.net/