Экономические науки/14.Экономика предприятия

 

 

Гаденко А. Д., Яремин М.М.

Буковинська державна фінансова академія

                                                                                

Організація економічного аналізу на  підприємстві у кризових умовах економіки

 

Вступ. В умовах сучасної фінансової кризи економіки організація економічного аналізу є головним способом розподілу загальної мети на мету та завдання, вирішення яких може бути доручено окремим особам, а також налагоджу­вання найкращої взаємодії цих осіб у спільному ви­рішенні завдань. Організація аналізу розглядається не як структура підпорядкування осіб з певними або нормативно закріпленими відносинами, а як засіб вирішення проблеми, спеціально спроектований механізм мобілізації всіх  ресурсів для досягнення поставленої мети.

На перший погляд, великих методичних трудно­щів із розробкою проблеми начебто немає, якщо мова йде про структурний аналіз зв'язків і відносин між підсистемами й елементами економічної систе­ми як єдиного механізму, який вже сформувався. Проблема виникає тоді, коли ми переходимо від  аналізу об'єкта дослідження до аналізу предмета дослідження - організації економічного аналізу на  підприємстві в умовах розвитку ринкової економіки. Аналіз як метод наукового дослідження існує з дав­ніх-давен і є дуже містким поняттям, яке лежить  основі всієї практичної й наукової діяльності людини.

Аналіз досліджень та публікацій з проблеми. Питання організації економічного аналізу на підприємстві розглядали такі вчені, як: Вишня М.М., Говорушко Т.А., Івашківська І., Карпій С. Картохіна Н.В., Лагун М.І., Савицька Г.В., Чкав В.С. А також Коул Д., Храброва І.А.,Антонов В.Г.,  Святоцький О.Д., Довгий С.О., Коупленд С., Дорошенко І.В. та інші[4,c.97].

Постановка проблеми. Метою статті є організація економічного аналізу в умовах розвитку поглиблення ринкових засад в економіці України, процес проектування якого включає формування системи аналітичних задач та виявлення серед них актуальних, налагоджування аналітичного процесу, у тому числі із застосуванням інформаційних технологій, регламентацію відповідальності за його проведення, підготовку стандартів підприємства з аналізу. Головним фактором організації економічного аналізу виступає людина з практичним досвідом, умінням, ініціативою. Тому всі елементи організації економічного аналізу мають бути орієнтовані на створення умов, що дають змогу в повному обсязі реалізувати потенціал працівників, які конкретно зайняті проведенням аналізу та підвищенням ефективності його результату[2,c.139].

     Українські підприємства працюють в умовах, де зберігалася  непродуктивна праця, непродуктивні видатки, велика енергоємність, підвищення доходів населення не порівнювалося зі  зростанням продуктивності праці. В умовах світової фінансово-економічної кризи, українські підприємства повинні організувати  максимально ефективне стратегічне і корпоративне управління.

    Важливим є  визначання негативних аспектів, які призвели до кризових ситуацій донедавна успішних підприємств. Існує ряд проблем, пов'язаних з діяльністю підприємств в умовах кризи. Вагома проблема - це ефективне та продуктивне використання усіх можливостей, які відкриваються для реалізації ефективного стратегічного та корпоративного управління, також  слід розглянути  можливості використання системи збалансованих показників, як допоміжного методу виходу із скрутного становища[3,c.9].

Етапи періодичного аналізу кожного конкретного показника включають:

1) попередню оцінку показника;       

2) факторний аналіз показника;

3) аналіз впливу показника, що аналізується, на інші показники;

4) підсумкову оцінку показника[2,c.139].

Організація проведення окремих аналітичних робіт включають такі питання:  

-         призначення керівника роботи;

-         підбір кваліфікованих виконавців;

-         складання плану роботи;

-         забезпечення необхідним інструктивним матеріалом;

-         забезпечення технічними та іншими засобами;

-         контроль роботи та реалізація пропозицій аналітиків.

Організаційні питання можуть вирішуватися по-різному залежно від того, стосується це проведення аналітичних робіт працівниками підприємства та для власних потреб його колективу чи це пов'язано з вивченням діяльності підприємства сторонніми контролюючими установами.

Головними завданнями організації економічного аналізу є: забезпечення ефективності аналізу, його розвиток та вдосконалення; раціональна організація праці; автоматизація аналітичних робіт; підвищення якості використання аналітичної інформації; раціоналізація аналітичних процесів тощо.

Специфіка організації аналітичного процесу потребує жорсткої регламентації, що має бути відображено в регламентацій них документах. До них належать: положення про відділ, управління, посадові інструкції, стандарти, графіки, інструкції, програми, регламенти робочого дня. Поряд з положеннями, посадовими інструкціями широко використовуються графіки. У них визначаються види аналітичних робіт, конкретних виконавців, заплановані та фактичні терміни виконання [1, с. 164].

Висновки. Таким чином, виходячи з вищевикладеного, виникає потреба в удосконаленні організації формування економічного аналізу, проведення його на основі сучасних комп’ютерних технологій, що дасть можливість задовольнити вимоги комплексності, системності, оперативності, точності пізнання досліджуваного об’єкта, тенденцій і закономірностей його зміни та розвитку.

 

 

 

 

Література:

1. Р.К. Шурпенкова, І.І. Демко Основи організації економічного аналізу в системі управління підприємством // Регіональна економіка. - №3.- 2008. – С. 161- 166

2.  Курило  С.В. Організація економічного аналізу на підприємстві в умовах розвитку й поглиблення ринкових засад в економіці  України// Держава та регіони.-№3.-2008.-с.138-142

3. Кириченко К.Т. Аналіз діяльності підприємств в умовах світової фінансово-економічної кризи//Економіка.Фінанси.Право.-№8.-2009.-с.9-12

4.   Вульчин Н.Я., Нікіфоряк Л.С. Аналіз фінансового стану підприємств у кризових умовах економіки//Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції молодих учених та студентів, 5-6 березня 2009 року/БДФА-Чернівці  2009 .-с.97-99