Економічні науки/9. Економіка промисловості

 

К.е.н., доц. Соляник Л.Г., Запорожець Т.В.

 

Національний гірничий університет, Україна

 

Оптимізація використання фінансових ресурсів як чинник підвищення конкурентоспроможності промислових підприємств України

 

В умовах ринкової економіки першорядною стає проблема підвищення конкурентоспроможності вітчизняних підприємств. Забезпечення високого рівня конкурентоспроможності будь-якого підприємства будується на широкому спектрі технічних, технологічних, організаційних, економічних, соціальних, кадрових, правових, ідеологічних відносин, які складаються в процесі функціонування господарського механізму підприємства. Основною проблемою на шляху досягнення високого рівня конкурентоспроможності на сучасному етапі розвитку вітчизняних підприємств стає оптимізація використання фінансових ресурсів.

Для аналізу ефективності використання фінансових ресурсів промислових підприємств доцільно встановити, чи виконується золоте правило економіки, що характеризується співвідношенням:

ТПб>ТVp>Так>Твк100%,

     де ТПб – темп зміни балансового прибутку, %;

ТVp – темп зміни обсягу реалізації, %;

Так – темп зміни авансованого капіталу, %.

Твк - темп зміни власного капіталу, %

Економічний зміст цього правила полягає в тому, що підприємства повинні забезпечувати нарощування економічного і виробничого потенціалу (тобто підприємство повинно розвиватися), але при цьому темпи росту обсягів реалізації продукції повинні перевищувати темпи росту авансованого капіталу, це забезпечить ефективне використання виробничих ресурсів підприємств; а темпи росту балансового прибутку повинні випереджати темпи росту обсягів реалізації продукції, що сприятиме відносній економії витрат виробництва та обігу.

Рисунок 1. Динаміка темпів росту основних показників

діяльності промислових підприємств України

За даними рис.1, можна побачити, що дане співвідношення почало спостерігатися на промислових підприємствах України починаючи з 2003 року. Але у 2007 році темп росту обсягів реалізованої продукції перевищив темп росту прибутку від операційної діяльності, що свідчить про відносне збільшення витрат виробництва. У 2008 році спостерігається значне зменшення росту прибутку від операційної діяльності (на 63% у порівнянні з попереднім періодом), правило співвідношення економічних показників не виконується, що свідчить про неефективність використання всіх ресурсів на промислових підприємствах та значне зниження прибутковості їх операційної діяльності.

Доцільно встановити загальний індекс економічного росту (І ек.р.) вітчизняних промислових підприємств, визначений на основі співставлення екстенсивних та інтенсивних факторів, що дозволяє комплексно оцінити використання ресурсів промислових підприємств.

,

де І пп – індекс продуктивності праці;

     І f0 – індекс фондовіддачі;

     І N – індекс чисельності працівників;

     І ОФ – індекс основних фондів.

Слід зауважити, що за умови І ек.р.>1, підприємства розвиваються переважно за рахунок інтенсивних факторів. При І ек.р.<1 їхнє зростання характеризується як екстенсивне.

  Протягом 2000-2008 років економічний розвиток промислових підприємств України відбувався за рахунок домінуючого впливу інтенсивних факторів. При цьому збільшення основних засобів на підприємствах супроводжується випереджуючим зростанням фондовіддачі (крім 2008 року, коли показник фондовіддачі досить низький через значне зниження обсягів реалізованої продукції). Доцільно зазначити, що протягом даного періоду загальний вплив інтенсивних факторів домінував над впливом екстенсивних на 2-7%, що свідчить про нестабільність тенденції інтенсивного економічного розвитку та недостатню увагу вітчизняних промислових підприємств інноваційній складовій виробництва.

 

Рисунок 2. Динаміка індексу економічного росту та індексу загальної ресурсовіддачі в промисловості України

Співставлення динаміки форми економічного росту та індексу загальної ресурсовіддачі за період з 2001 до 2008 року в економіці України (рис.2) свідчить про те, що рівень цих показників має подібні тенденції до зниження, що характеризується встановленими аналітичними залежностями. Високі значення коефіцієнту регресії () свідчать про достовірність виявлених тенденцій.

  Результати системного аналізу формування та ефективності використання фінансових ресурсів промислових підприємств України свідчать про незадовільний їх стан; значний ступінь зносу основних фондів; низьку ефективність використання, насамперед, основних елементів оборотних активів, товарно-матеріальних запасів і дебіторської заборгованості (більше 80% обсягу оборотних активів); значну долю використання екстенсивних чинників економічного розвитку та недостатнє стимулювання інноваційної складової виробництва. На розвиток даної негативної тенденції значний вплив здійснила світова економічна криза, що сприяла глибокому падінню виробництва в галузях економіки, які формують попит на продукцію промислового виробництва, порушила функціонування фінансово-кредитної системи країни та призвела до значного зниження інвестиційної активності.

Вдосконалення системи використання фінансових ресурсів повинно відбуватися у напряму оптимізації, насамперед, інтенсивних чинників економічного розвитку.  Цілком очевидно, що українська промисловість потребує значних обсягів інвестицій, які б могли бути використані на модернізацію виробництва. Притік інвестицій у промисловість сприятиме не тільки покращенню ефективності роботи галузей, зменшенню енергоємності виробництва, а й підвищенню конкурентоспроможності промислової продукції на внутрішньому та зовнішніх ринках.

 

Литература:

 

1.           Офіційний сайт Міністерства промислової політики України // [Електронний ресурс]/  Спосіб доступу: http://industry.kmu.gov.ua

2.           Офіційний сайт Державного комітету статистики України // [Електронний ресурс]/  Спосіб доступу: www.ukrstat.gov.ua