Економічні науки/9. Економіка промисловості
Вихристюк Н.В., Кулаковська Т.А.
Одеська національна академія харчових технологій
Шляхи підвищення економічної ефективності
використання оборотних коштів
підприємств хлібопекарської галузі
В сучасних умовах господарювання, обумовлених та посилених фінансово-економічною кризою, однією з головних проблем більшості підприємств хлібопекарської галузі стає нестача оборотних коштів.
Хлібопекарська галузь сьогодні залишається однією з провідних галузей харчової промисловості і її розвиток має важливе значення не тільки в забезпеченні продовольчої незалежності країни, але і в соціальному аспекті. Але й вона перебуває в складному становищі.
В результаті економічної кризи підприємства хлібопекарської галузі, яким часто доводиться брати кредити, зіткнулися з проблемою нестачі оборотних коштів. Пекарі зобов'язані за все розрахуватися вчасно: за газ, за електроенергію, за сировину. Тоді як торговельні мережі, з якими вони працюють, вимагають відстрочку по платежах в 3-4 тижні. Іноді такі відстрочки затягуються на місяці, в результаті чого сьогодні деякі торгові мережі повинні хлібозаводам по 1 млн. грн.
Крім того, на початку 2009 року був проведений перерахунок за газ, спожитий хлібозаводами, тоді як в ціну продукції, реалізованої в той період, були закладені старі ціни. Збитки на хлібозаводах України склали від 300 тис. до 1 млн. грн. Внаслідок цього підвищуються ціни на хліб.
Вирішення проблеми нестачі оборотних коштів полягає у руслі їх ефективного керування, яке сприятиме зниженню матеріалоємності продукції і прискоренню оборотності оборотних коштів. У результаті слід очікувати їхнє вивільнення, що дає цілий ряд позитивних ефектів, серед яких:
- виробництво продукції відбувається при менших витратах оборотних коштів;
- вивільняються матеріальні ресурси;
- прискорюється надходження в бюджет відрахувань від прибутку;
- поліпшується фінансове становище підприємства, тому що, вивільняються фінансові ресурси в результаті надпланового прискорення оборотності коштів. Вони залишаються до кінця року в розпорядженні підприємства і можуть бути вдало використані підприємством (прибутково вкладені).
Прискорення оборотності оборотних коштів можливо досягти шляхом впровадження економічно обґрунтованих норм запас; наближенням постачальників сировини, напівфабрикатів, що комплектують виробів і ін. до споживачів; комплексною механізацією й автоматизацією вантажно-розвантажувальних робіт на складах; прискоренням науково-технічного прогресу (упровадження прогресивної техніки і технології); розвитком стандартизації, уніфікації, типізації; удосконаленням системи економічного стимулювання ощадливого використання сировинних і паливно-енергетичних ресурсів, тощо.
Поліпшення використання оборотних коштів можливе за рахунок економії оборотних фондів, що виражається в зниженні питомих витрат сировини, матеріалів, палива. Це дає можливість з даної кількості матеріальних ресурсів виробити більше готової продукції і тому являє собою одну з серйозних передумов збільшення масштабів виробництва.
Прагнення до економії матеріальних ресурсів спонукає до впровадження нової техніки й удосконалюванню технологічних процесів. Економія в споживанні матеріальних ресурсів сприяє поліпшенню використання виробничих потужностей і підвищенню суспільної продуктивності праці. Економія матеріальних ресурсів сприяє зниженню собівартості продукції, надає позитивний вплив і на фінансовий стан підприємства.
На кожному підприємстві є резерви економії матеріальних ресурсів. Під резервами варто розуміти виникаючі або виниклі, але ще не використані (повністю або частково) можливості поліпшення використання матеріальних ресурсів.
Основні напрямки реалізації резервів економії ресурсів у хлібопекарській промисловості і на виробництві – це удосконалення конструкції машин, устаткування і виробів; упровадження нової техніки і прогресивної технології, що забезпечують максимально можливе зменшення технологічних відходів і втрат матеріальних ресурсів; розробка і впровадження технічно обґрунтованих норм і нормативів витрат матеріальних ресурсів; більш ефективні види сировини і матеріалів.
Економія матеріальних ресурсів на кожному конкретному підприємстві залежить від технічного оснащення виробництва, рівня майстерності працівників, рівня організації матеріально-технічного забезпечення, кількості норм витрати і запасів матеріальних ресурсів.
Підсумовуючи, слід зазначити, що раціональне й ощадливе використання оборотних коштів – є першочерговою задачею підприємств, тому що матеріальні витрати складають ¾ собівартості продукції галузі. Зниження матеріалоємності виробу досягається різними шляхами, серед яких головними є впровадження нової техніки, технології, удосконалювання організації виробництва і праці. Підприємства повинні підтримувати оптимальне співвідношення власних і позикових оборотних коштів, тому що від цього прямо залежить їх фінансова стабільність і незалежність, можливість одержання нових кредитів.
Література:
1. Золотарев А.И. Эффективное использование оборотных средств. - Экономика Украины, 1998.- 280 c.: [Электронный ресурс] – Режим доступа: http://www.ref.by/refs/66/14748/1.html
2. Зинков Р. Хлебопекарная отрасль Украины: жизнь в условиях перманентного кризиса / АПК-Информ: [Электронный ресурс] – Режим доступа:
http://www.apk-inform.com/showart.php?id=71481
3. Повышение
цен на хлеб – вынужденная мера / Пресс-конференция «Проблемы хлебопекарной
отрясли Украины. 19.02.2009: [Электронный
ресурс] – Режим доступа: http://gorod.dp.ua/news/news.php?id=15782&page=2