Економічні науки /13.Регіональна економіка

 

Бабалюк Надія Степанівна

Науковий керівник: Круць А.В.

Буковинська державна фінансова академія, Україна

Проблеми та напрями удосконалення розвитку і розміщення соціальної інфраструктури регіонів України.

В ринкових умовах господарювання, соціальна сфера відіграє важливу роль в соціально-економічному розвитку України. На сучасному етапі розвиток галузей соціальної інфраструктури ще відстає від реальних потреб народу. Основною причиною цього відставання є успадкована Україною економічна система, яка виробляла продукцію здебільшого для виробництва чи мілітарних потреб, а на соціальну інфраструктуру виділяли кошти за залишковим принципом.

Своєчасне виявлення та розв’язання основних проблем в соціальній сфері країни є ключовим питанням для забезпечення стабільного розвитку держави в умовах фінансово-економічної кризи. Основою для прийняття оперативних рішень, необхідних для мінімізації соціальних ризиків, може бути об’єктивний та неупереджений аналіз змін у якості життя суспільства, який є інтегральним показником ефективності соціально-економічної політики держави.

Державна соціальна політика передбачає реалізацію заходів щодо зростання рівня матеріального стану населення, зокрема його доходів, забезпечення належного рівня оплати праці, подальшого розвитку механізму соціальних стандартів. Стабільне підвищення доходів населення є першорядним підґрунтям економічного зростання держави.

Проте, на сьогодні, фінансово-економічна криза, знизила рівень життя населення і призвела до таких наслідків:

·        неритмічність та зменшення обсягів виробництва;

·        зупинка роботи значного числа підприємств спровокували скорочення виплат премій;

·        затримки з виплатою заробітної плати;

·        відправлення працівників у неоплачувані відпустки;

·        звільнення працівників та скорочення робочих місць.

Зокрема, за даними Державного комітету статистики України, на кінці 2009 р. на початку 2010 р. зафіксовано значне зростання заборгованості з виплати заробітної плати [4].

Аналіз порівняння суми невиплаченої заробітної плати у процентах до фонду оплати праці дає підстави стверджувати, що найгірша ситуація з невиплатами склалася в Кіровоградській, Донецькій, Луганській, Сумській, Житомирській областях, АР Крим.

З метою мінімізації наслідків впливу негативних факторів на розвиток соціальної інфраструктури держави, її пріоритетними завданнями повинні стати системні заходи щодо радикального реформування в сфері соціальної політики.

З метою формування реалістичної картини відображення процесів в сфері соціально-економічного розвитку держави, удосконалення аналізу поточних процесів та подальшої розробки ефективних рекомендацій й прийняття виважених раціональних рішень, координації дій щодо виправлення негативних тенденцій необхідно терміново впровадити дійову систему перманентного моніторингу й оперативного оприлюднення головних параметрів соціального розвитку країни. Це потребує удосконалення методик публікації статистичних даних Держкомстатом України, а також посилення ролі у цій сфері Міністерства праці та соціальної політики.

 У сфері доходів населення необхідно:

-         забезпечити належну індексацію соціальних виплат і допомог з урахуванням нового прогнозу інфляції. Йдеться насамперед про пакет державної допомоги на дітей, материнський (сімейний) капітал, а також виплати, що надаються в рамках законодавства про соціальну підтримку окремих категорій громадян, які мають право на отримання державної соціальної допомоги;

-         з метою запобігання наростанню соціальної напруженості зосередити особливу увагу антикризових заходів у сфері оплати праці (стосовно як рівня заробітної плати, так і своєчасної її випали та повернення боргів) на регіонах, в яких фіксується найбільш загрозливе становище, а саме - Дніпропетровській, Донецькій, Запорізькій, Луганській, Тернопільській, Волинській, Житомирській областях;

У сфері демографічної політики необхідно:

-         запровадити систему оперативного статистичного та медико-екологічного моніторингу демографічних процесів, порівняльного аналізу в Україні та по регіонах, відслідковувати причини погіршення демографічної ситуації;

-         розширити види та збільшити кредитування на демографічні цілі, зокрема надання пільгових кредитів молодим сім’ям з дітьми, кредитування пільгового молодіжного житлового будівництва.

       У сфері трудових відносин необхідно:

-         сформувати інформаційно-аналітичну базу для моніторингу трудових ресурсів й створити реєстр наявного трудового ресурсу з метою постійного відстежування стану професійно-кваліфікаційної структури, професійно-кваліфікаційного розвитку, зайнятості та ринку праці з синхронним їх співставленням та ситуаційними оцінками;

-         розробити заходи щодо пом'якшення регіональних диспропорцій праці за рахунок прискорення розвитку хронічно депресивних і слаборозвинених регіонів, а також тих, які найбільш постраждали в період кризи.

Отже, соціальна інфраструктура розвивається згідно з соціальною політикою, яку формує держава відповідно до умов національного, культурного і духовного життя і суть її полягає в тому, щоб в країні будувалася соціально спрямована економіка, яка дасть людині все необхідне для нормального життя за європейськими стандартами.

 

 

 

Список використаної літератури

1. Жук М.В., Круль В.П. Розміщення продуктивних сил і економіка регіонів України: Підручник – К.: Кондор, 2006 – 296с.

2. Розміщення продуктивних сил і регіональна економіка: Підручник за заг. ред. д-ра економ. наук, проф., чл.-кор. НАН України Дорогунцова С.І. – Вид.

2-ге – К.: КНЕУ, 2007 – 992с.

3. Манів З.О., Луцький І.М., Манів С.З. Регіональна економіка: Навч.посіб. – Львів: «Магнолія.2006», 2008 – 640с.

4.www.ukrstat.gov.ua