Экономические науки/ 3.Финансовые отношения

Пислиця А.В.

Державний вищий навчальний заклад „Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана”, Україна

Рівномірність надходжень як компонента фіскальної ефективності акцизів

Первинною функцією будь-якого податку є фіскальна, ступінь реалізації якої можна проілюструвати системою показників. Як правило, окремі показники фіскальної ефективності розраховуються і аналізуються дослідниками в цілому за рік. Однак, слід зауважити: фінансування видатків здійснюється постійно протягом бюджетного року, тому важливо не залишати поза увагою рівномірність надходжень. Цей показник буде різнитися залежно від тривалості податкового періоду. Податковий період для ПДВ – одного із основних бюджетоутворюючих податків становить місяць або квартал. Тому рівномірність будуть характеризувати щомісячні або щоквартальні надходження.

Зауважимо, що відповідно до економічної сутності податку на додану вартість, динаміка його щомісячних надходжень від товарів (робіт, послуг) вироблених в Україні (рис. 2) повинна відповідати динаміці валового внутрішнього продукту по місяцях (рис. 1), а від товарів ввезених на територію України (рис. 4) – динаміці імпорту в Україну (рис. 3). При чому, між останніми двома показниками існує більш тісний взаємозв’язок, оскільки для імпорту в Україні існує набагато менше пільг з ПДВ, ніж для операції всередині країни. Якщо ж вищезазначені пари рядів динаміки носять різний характер, це означає, що крім економічних факторів мало місце адміністративне втручання держави (наявність переплат, зміни законодавства тощо).

Для аналізу нами було обрано 2008 рік, оскільки по ньому є повна і остаточна статистична інформація. „Рівномірні” надходжень ПДВ ми пропонуємо розраховувати наступним чином:

Для оцінки „рівномірності” надходжень перш за все слід порівняти фактичні надходження з рівномірними (рис. 2).

Рис. 2. Динаміка щомісячних фактичних і „рівномірних” брутто-надходжень ПДВ  з вироблених в Україні товарів та бюджетного відшкодування ПДВ грошовими коштами у 2008 році, млрд грн

 
 

Рис. 1. Динаміка валового внутрішнього продукту України по місяцях 2008 року, млрд грн

 
 

 

 

 


За логікою нашого дослідження, динаміка ПДВ із вироблених в Україні товарів пояснюється динамікою ВВП, виробленого в Україні. Відповідно, якщо фактичні щомісячні надходження ПДВ із вироблених в Україні товарів відрізняються від „рівномірних” (розрахованих з урахуванням фактичної динаміки ВВП), то це означає присутність впливу на такі надходження позаекономічних, адміністративних чинників. Тобто держава своїми управлінськими рішеннями не сприяє тому, щоб надходження ПДВ були рівномірними, зосереджуючи  основну увагу на їх максимізації в цілому за рік.

Динаміка брутто-надходження ПДВ із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) (рис. 2) мала плавний характер, який однак не повністю повторював динаміку ВВП (рис. 1). Таким чином, порівнявши дані про щомісячні брутто-надходження ПДВ із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) та дані про щомісячні обсяги виробленого в Україні ВВП, були виявлені місяці, що приховують у собі резерви збільшення надходжень ПДВ. Саме на ці місяці (липень і серпень) державі слід звернути увагу, прийнявши відповідні управлінські рішення у майбутньому, що забезпечить більшу прогнозованість та рівномірність сплати ПДВ.

Порівняння динаміки фактичних надходжень ПДВ із ввезених в Україну товарів з відповідними „рівномірними” надходженнями (рис. 4) та з щомісячним фактичним імпортом (рис. 3), дозволило зробити наступні висновки.

Рис. 4. Динаміка щомісячних фактичних і „рівномірних” надходжень ПДВ з ввезених в Україну товарів у 2008 році, млрд грн

 

Рис. 3. Динаміка імпорту в Україну по місяцях 2008 року, млн дол. США

 
 

 

 

По-перше, в цілому, характер динаміки фактичного ПДВ майже повторює характер динаміки „рівномірного” ПДВ із ввезених в Україну товарів. Винятком є квітень і липень 2008 року, коли фактичний ПДВ значно перевищив „рівномірний”. При цьому, якщо відхилення у липні можна пояснити відповідним липневим зростанням фактичного імпорту, то різке зростання ПДВ у квітні відбулося при досить помірному збільшенні імпорту. Таким чином, пояснення слід шукати у адміністративному втручанні держави. По-друге, заслуговують на увагу показники грудня 2008 року: при зниженні фактичного імпорту, фактичний ПДВ із ввезених в Україну товарів зріс, так само як і „рівномірний”, що можна пояснити підвищенням плану надходжень ПДВ  із ввезених в Україну товарів саме у грудні. При цьому не зрозуміло, з чим пов’язане таке збільшення плану, оскільки прогнозований імпорт не збільшувався з липня місяця, а фактичні показники імпорту стрімко зменшувалися з вересня.

Далі слід розглянути динаміку щомісячних нетто-надходжень ПДВ у порівнянні зі складовими, що утворюють ці нетто-надходження: брутто-надходження ПДВ із вироблених в Україні товарів, бюджетне відшкодування ПДВ грошовими коштами, ПДВ із ввезених на територію України товарів (рис. 5).

Рис. 5. Динаміка щомісячних надходжень ПДВ до Зведеного бюджету України та бюджетного відшкодування ПДВ грошовими коштами у 2008 році, млрд грн

Отже, характер динаміки нетто-надходжень ПДВ визначається в першу чергу характером динаміки ПДВ із ввезених на територію України товарів (рис. 5). Саме останній показник зумовлює різкі коливання нетто-надходжень ПДВ протягом року. Другим за впливовістю у 2008 році був фактор бюджетного відшкодування ПДВ грошовими коштами.

Проаналізувавши статистичні дані про щомісячні надходження ПДВ у 2008 році, можна зробити наступні висновки та пропозиції:

1. Відповідні „рівномірні” надходження слід розраховувати шляхом множення відповідного планового показника на місяць на коефіцієнт виконання за місяць макропоказника, від якого залежать такі надходженні (для ПДВ з вітчизняних товарів - це ВВП, для ПДВ з ввезених товарів – це імпорт).

2. Відсутність кореляції між вищеназваними парами показників свідчить про те, що крім економічних факторів мало місце адміністративне втручання держави.

3. Виявлені місяці в яких зміни надходжень не пояснювалися зміною відповідних макропоказників (квітень, липень, серпень 2008 року).

4. Характер динаміки нетто-надходжень ПДВ визначається в першу чергу характером динаміки ПДВ із ввезених на територію України товарів.

З метою зміцнення фіскальної ефективності акцизів, запропоновано обов’язково враховувати при розробці управлінських рішень „рівномірність” їх надходжень.

Подальше дослідження рівномірності надходжень акцизів передбачає дослідження сезонності надходжень ПДВ і акцизного збору у розрізі різних груп товарів, а також розробку управлінських рішень щодо підвищення їх фіскальної ефективності за рахунок сприяння рівномірності надходжень.

Література:

1.                Постанова Кабінету Міністрів України „Про схвалення основних прогнозних макропоказників економічного і соціального розвитку України на 2008 рік” № 976 вiд 27.07.2007 р. – Режим доступу: http://zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi

2.                Звіти Державного казначейства України про виконання Зведеного бюджету України станом на 1.02.2008, 1.03.2008, 1.04.2008, 1.05.2008, 1.06.2008, 1.07.2008, 1.08.2008, 1.09.2008, 1.10.2008, 1.11.2008, 1.12.2008, 1.01.2009. – Режим доступу: http://budget.rada.gov.ua/kombjudjet/control/uk/doccatalog/list?currDir=45108

3.                Щомісячні обсяги експорту–імпорту товарів за країнами за 2008 рік [Електронний ресурс]: за даними офіційного сайту Державного комітету статистики України. – Режим доступу: http://www.ukrstat.gov.ua/operativ/operativ2009/zd/o_eit/o_eit_u08.htm