Экономические науки / 1.Банки и банковская система

Пархоменко А.А., Попова І.В.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

ім. М.І. Туган-Барановського, Україна

Аналіз діяльності Національного банку України

Світова фінансова й економічна криза відчутно позначилися на подіях в економіці та фінансовому ринку України. Водночас у Національному банку не схильні вважати зовнішній чинник основним. Несприятливі процеси на світових ринках насамперед оголили прорахунки в проведенні економічної політики впродовж останніх років.

За останні три роки чотири рази змінювався Уряд України. Однак зміни Уряду майже не впливали на зміст економічної політики, який полягав переважно у стимулюванні внутрішнього споживчого попиту. Національний банк неодноразово звертав увагу на ризики внутрішнього і зовнішнього характеру, які постійно наростали і несли вагому загрозу порушенню стабільності в економіці. Національним банком у продовж 2007 – 2009 років було вжито наступних заходів:

·                   проведення стриманої грошово-кредитної політики, спрямовану на нівелювання монетарного чинника інфляції;

·                   посилення нормативно-правової діяльності банків;

·                   розширення можливостей банків з підтримки їх ліквідності – Національний банк почав приймати в забезпечення кредитів рефінансування акції істотної участі банків. При цьому навіть в умовах інфляційного тиску обсяг операцій Національного банку з рефінансування перевищував обсяги проведення мобілізаційних операцій;

·                   проведення процентної політики, спрямованої на стимулювання заощаджувальної активності населення;

·                   нарощування валютних резервів.

Саме запобіжні дії Національного банку, певною мірою забезпечили стійке підґрунтя для протидії кризовим явищам як в економіці, так і у фінансовій сфері.

Діюча система валютного регулювання в Україні за останні роки зазнала певного коригування, виходячи з реалій макроекономічного розвитку країни. Розширився перелік операцій, які здійснюються на валютному ринку (з банківськими металами, ввезення в Україну та вивезення за її межі валютних цінностей уповноваженими банками, здійснення переказів та вивезення іноземної валюти фізичними особами за кордон), спрощено процедуру купівлі іноземної валюти.

З метою попередження виникнення валютних та кредитних ризиків Національним банком були прийняті постанови:

1. Постанова Правління Національного банку України від 29.12.2006 №496 «Про внесення змін до Положення про відкриття та функціонування кореспондентських рахунків банків – резидентів та нерезидентів в іноземній валюті та кореспондентських рахунків банків-нерезидентів у гривнях».

2. Постанова Правління Національного банку України від 30.05.2007 №200 «Про затвердження Правил використання готівкової іноземної валюти на території України та внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України».

3. Постанова Правління Національного банку України від 27.05.2008 №148 «Про переміщення готівки і банківських металів через митний кордон України».

4. Постанова Правління  Національного банку України від 08.01.2008 №3 «Про затвердження Змін до Інструкції про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах» з метою вдосконалення порядку ведення банками рахунків клієнтів.

5. Постанова Правління Національного банку України від 22.06.2007 №235 зі змінами від 23.10.2007 №350 «Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України з питання отримання резидентами кредитів, позик в іноземній валюті від нерезидентів». Постанова була чітко спрямована на обмеження зовнішнього кредитування та відповідно мінімізацію валютних ризиків.

6. Постанова Правління Національного банку України від 20.11.2007 №419 «Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України», яка чітко визначала порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті.

Завданням Національного банку було проведення зміни курсової політики, яка б допомогла обмежити зростання валютних дисбалансів та знизити надзвичайно високий інфляційний «податок» на населення та бізнес.

У I кварталі 2010 року підприємства практично не мали можливості скористатись банківським кредитом. Основними стримуючими факторами, які перешкоджають кредитування підприємств є:

·                   високий рівень відсоткових ставок за кредитами;

·                   надмірні вимоги до вартості застави відносно суми;

·                   складна процедура оформлення документів.

Відповідно до Конституції України основною функцією Національного банку є забезпечення стабільності грошової одиниці України. На виконання своєї основної функції Національний банк сприяє дотриманню стабільності банківської системи. Цінова стабільність може бути досягнута лише у тому випадку коли різні галузі економіки нашої країни зможуть без перешкод отримати нові грошові вливання, у тому числі банківські кредити. Таким чином НБУ повинен більш жорстко контролювати діяльність комерційних банків за для досягнення необхідного економічного ефекту.

Література:

Закон України «Про Національний банк України»

http://www.bank.gov.ua/Publication/research.htm

http://www.ukrbanks.info/info/National-bank-of-Ukraine.html