Економічні науки/10. Економіка підприємства

 

Локайчук М.О.

Криворізький економічний інститут Київського національного економічного університету імені Вадима Гетьмана

Перспективи впровадження управління витратами за центрами фінансової відповідальності на підприємствах ГМК України

 

В сучасних ринкових умовах господарювання ключовим індикатором діяльності підприємства виступає його прибуток, а всі інші показники та параметри розглядаються як похідні. Однак ефективність функціонування підприємства істотно залежать від здатності менеджменту приймати оперативні та доцільні рішення стосовно управління витратами. Найоптимальнішим в цьому аспекті є вплив на витрати за місцями їх виникнення та центрами фінансової відповідальності (ЦФВ).

Підприємства ГМК відносяться до вітчизняних стратегічних галузей промисловості та мають експортно-орієнтований характер. Під час фінансової кризи обсяг виробництва гірничо-металургійної продукції значно впав до 80-90%. І лише у 2010 році індекс їх виробництва набув позитивного значення. Як відомо, дані підприємства мають матеріаломісткий характер виробництва та високу частку собівартості у структурі чистої виручки від реалізації продукції. Саме тому постає актуальність впровадження на цих підприємствах управління витратами за ЦФВ.

ЦФВ – структурний підрозділ або група підрозділів, що виконує наступні функції: здійснює операції, кінцева мета яких  оптимізація витрат; здійснює безпосередній вплив на прибутковість; відповідають перед вищим керівництвом за реалізацію встановлених цілей [1].

Центр витрат є підрозділом на підприємстві, керівник якого відповідає тільки за витрати. До даного типу ЦФВ відноситься, як правило, більшість підрозділів компанії. В першу чергу виробничі (цехи основного і допоміжного виробництв, сервісні підрозділи).

Метою управління витратами за ЦФВ на підприємства ГМК є підвищення ефективності управління підрозділами на основі узагальнених даних про витрати і результат діяльності кожного з центів відповідальності задля встановлення персональної відповідальності за виявленими відхиленнями.

Порядок впровадження ефективної системи управління за ЦФВ на підприємствах ГМК України включає наступні етапи, що дозволяють послідовно сформувати центри відповідальності, визначити сферу їх повноважень і в результаті досягти ефективного функціонування даної системи на підприємстві:

1. Формування фінансової структури підприємства - докладний опис компанії відносно структури формування її доходів і витрат із розподілом відповідних повноважень та відповідальності [2];

2. Виділення ЦФВ і визначення їх статусу - виокремлення центрів доходів, витрат та інвестицій за ознакою обсягу повноважень і відповідальності, за функціональною та територіальною ознаками;

3. Визначення цільових показників оцінки ефективності роботи ЦФВ - перелік ключових індикаторів досягнення стратегічних цілей компанії, які в свою чергу можуть конкретизуватися  ключовими показниками тактичних завдань (ліміти витрат за статтями бюджетів, показники їх економії тощо);

4. Створення переліку бюджетів, що складаються кожним ЦФВ.

5. Встановлення бюджетного регламенту - порядок складання, представлення, узгодження, консолідації, проведення аналізу і оцінки виконання бюджетів різних видів та рівнів [3];

6. Розробка положень, що регламентують права і обов'язки ЦФВ.

Зважаючи на галузеві особливості та виробничі процеси на підприємства ГМК, в їх структурі доцільно виділити декілька груп підрозділів, що мають схожі функції та, які відповідають за витрати. Центрами витрат є підрозділи та цехи основного виробництва, які мають закінчений цикл виробництва напівфабрикатів або готової продукції (кар’єри, фабрики подрібнення і збагачення, доменні, сталеплавильні, прокатні цехи), оскільки є можливість для планування, обліку, обрахунку та контролю витрат за місцями їх виникнення.  Також до центрів витрат доцільно відносити всю сукупність допоміжних та обслуговуючих цехів та відділів, оскільки вони надають послуги кільком або всіх іншим підрозділам, але не беруть безпосередньої участі у виробництві чи реалізації готової продукції. Теж саме стосується підрозділів невиробничої сфери та підрозділів сфери соціально - культурного обслуговування.

Оскільки кожний з ЦФВ являє собою крупний підрозділ, то він може також поділятися на ЦФВ другого, третього та інших рівнів. В цьому разі центрами відповідальності можуть виступати окремі дільниці, бригади, тощо.

Формування ЦФВ є відправною точкою в подальшому управлінні витратами на підприємстві, що включає наступні елементи: бюджетування витрат, виважена система мотивації відповідальних осіб, облік, аналіз відхилень та коригування завдань на основі здійсненої оцінки управління витратами.

Підсумовуючи, слід зазначити, що управління витратами за ЦФВ дає змогу підприємствам ГМК: скористатися всіма вигодами децентралізованого управління об’єктом; оперативно приймати рішення на відповідних рівнях управління; посилити управлінський розвиток керівників середньої і нижньої ланок [3]; зробити контроль дієвішим завдяки персоніфікації відповідальності; підвищити точність обчислення витрат за носіями [1].

 

Література:

1.     Грещак М.Г. Управління витратами: : Навч.-метод. посібник — К.: КНЕУ, 2002. — 131 с.;

2.     Немировский И.Б., Старожукова И.А. Бюджетирование. От стратегии к бюджету – пошаговое руководство. - М.: ООО «И.Д. Вильямс», 2006. - 512 с.;

3.     Хруцкий В.Е., Гамаюнов В.В. Внутрифирменное бюджетирование. – М.: «Финансы и статистика», 2006. – 464 с.