Экономические  науки/14. Экономическая теория

Піскун О.О., Соєцька І.М.

Науковий керівник: Лобачева І.Ф.

Вінницький торговельно–економічний інститут  КНТЕУ

Особливості використання методів економіко-математичного моделювання при прийнятті управлінських рішень

Фінансовий успіх підприємства, його місце на ринку значною мірою залежить від правильно вибраної поведінки. Для вибору раціональних варіантів управління підприємством необхідною умовою є здійснення прогнозу можливих ситуацій, вивчення впливу факторів на них, цим самим спрямовуючи господарську діяльність на досягнення поставленої мети. Раціональне управління всією економіко-виробничою системою з урахуванням змін кожного виду елементів, вирішення питань, які постають в процесі господарської діяльності без застосування економіко-математичних методів неможливо. 

Значний внесок у розвиток практичного застосування методів математичного моделювання в економіці, фінансах зробили такі вчені як: Б. Буркінський, В.В. Вітлінський, Б.Є. Грабовецький, В. Здрок, Н. Лепа, В. Осипов, С.В. Прокопов, М.І. Туган-Барановський та інші. За допомогою економіко-математичних методів вони побудували свої теорії, провели практичні розрахунки, дали обгрунтовані висновки, здійснили прогнози багатьох економічних явищ і процесів, протее необхідно обгрунтувати необхідність математичного моделювання для  вирішення складних економічних задач, і розробити пропозиції щодо математичного моделювання фінансової діяльності підприємства [2, c.95].

Застосування  математичних методів є важливим напрямком удосконалення економічного аналізу, підвищинням  ефективності  аналізу діяльності підприємств та їхніх підрозділів. Основними причинами швидкого поширення методів економіко-математичного моделювання є різке ускладнення сучасної економічної практики, викликане високим рівнем розвитку виробництва, зростанням темпів науково-технічного прогрессу, вимогами підвищення використання природних ресурсів. Це досягається за рахунок скорочених термінів проведення аналізу, більш повного охоплення впливу факторів на результати комерційної діяльності.

Моделювання – це наукова теорія побудови і реалізації моделей, за допомогою яких досліджуються явища, процеси в природі і суспільному житті. Побудова економіко-математичних моделей складний процесс, який вимагає великих знань з економічної теорії, предмета дослідження і математичного інструментарію. Модель – це спрощене представлення або абстракція реальності, умовний образ обєкта, який створюється для більш глибокого вивчення дійсності. Математична модель дає змогу знаходити оптимальний варіант управлінського рішення, яке дає можливість забезпечити розвиток ситуації для ефективного досягнення мети [1, c.504].

Саме за допомогою застосування економіко-математичних методів та моделей надаються такі можливості як формально описані зв’язки між економічними змінними, відображаючи специфіку виробничих процесів- розвязувати задачі оптимізації планування та управління, виявлення залежності між параметрами та адекватне коректування планів й управлінських рішень, своєчасне реагування на зміни поставлених цілей, а також вивчення обмеженості  ресурсів.

Для прийняття управлінських рішень в умовах ризику і невизначеності на підприємствах варто використовувати теорію ігор – це сукупність математичних методів і моделей, повязаних з прийняттям раціональних рішень в умовах конфлікту та невизначеності.

Таким чином, за типом економічних задач, які розвязуються на виробничому підприємстві, можна виділити такі основні напрямки використання економіко-математичного моделювання при прийнятті управлінських рішень: здійснення кількісного аналізу власного виробництва і використання виробничих потужностей на основі балансових матричних математичних моделей; вибір перспективних напрямків виробництва й стратегії фінансової діяльності з використанням прогнозуючих математичних моделей; оптимізація техніко-економічного планування з різною деталізацією часу; прогнозування вибору оптимального кредитного механізму; прогнозування оптимальної поведінки на ринках виробничих ресурсів та виробленої продукції [3, c.18].

Важливим є те, що економіко-математичне моделювання надає змогу проводити економічний аналіз на всіх етапах прийняття управлінських рішень. Однією з основних переваг застосування даних методів є те, що він надає можливість дослідити рівень впливу зміни окремих обмежень задачі на формування кінцевого результату управлінського рішень. Використання методів економіко-математичного моделювання надає можливість проводити оптимізацію прийняття управлінського рішення на підприємстві, його аналізу.

Таким чином, економіко-математичне моделювання упорядковує та зменшує інформаційну базу, яка надходить при дослідженні внутрішнього середовища підпрємства, що значно покращує рівень ефективності управлінських рішень. Дослідження економічних процесів при прийнятті управлінських рішень  надає змогу оцінити рівень ефективності діяльності підприємства за минулий період та спрогнозувати ефект від впровадження тих чи інших заходів управління.

 

Література:

1. Іващук О.Т. Економіко-математичне  моделювання:  Навчальний  посібник. – Тернопіль: ТНЕУ «Економічна думка», 2008. – 704 с.

2. Каткова Т.І. Використання економічно-математичних моделей підтримки прийняття рішень за умов невизначеності // Вісник Бердянського університету менеджменту і бізнесу . – 2008. - № 3(3). – с. 94 – 97.

3. Наконечний С.І., Савіна С.С., Наконечний Т.С. До питання математичного моделювання техніко-економічних процесів АПК // Економіка АПК. – 2009. -№1(171). – с.16-21