Экономические науки/2. Финансы и банковское дело

 

 Магістрант кафедри фінансів та кредиту Тарнавська Т.М.

Вінницький національний технічний університет , Україна

Поняття фінансового ризику в системі управління фінансовими ресурсами підприємства

Фінансові ризики належать до групи спекулятивних ризиків, в результаті реалізації яких можуть бути як втрати, так і виграш.

Фінансовий ризик - це ризик того, що суб'єкт гос­подарювання, який залучив фінансові ресурси, виявиться неспро­можним вчасно погасиш зобов'язання, строк сплати яких на­став, в результаті чого він може виявитися банкрутом.

Під терміном "фінансовий ризик" розуміють сукупний ризик підприємства. А відтак, фінансові ризики відіграють найбільш важливу роль в загальному портфелі підприємницьких ризиків. Проте, при дослідженні економічної сутності ризиків слід врахову­вати джерела їх походження - операційну, інвестиційну чи фінан­сову діяльність підприємства, а також надзвичайну їх рухомість.

Фінансові ризики мають об'єктивну природу через невиз­наченість зовнішнього середовища по відношенню до підприєм­ства. Зовнішнє середовище містить в собі об'єктивні економічні, соціальні і політичні умови, за наявності яких підприємство здійснює свою діяльність і до динаміки змій яких воно змушене пристосовуватись [1, C.421].

Першопричини виникнення ризиків знаходяться у площині структури капіталу. Адже фінансовий ризик зумовлений нера­ціональним співвідношенням власних і позикових коштів. Вели­ка частка позикових коштів у капіталі підприємства нерідко зни­жує їх ефективність. Це пов'язано зі значними витратами на об­слуговування кредитів, які можуть перекрити вигоди від їх залу­чення. Такі ризики іноді називають ризиками структури капіта­лу; при незадовільній структурі капіталу виникає ризик того, що підприємство залучатиме кошти за ризиковою ставкою і врешті-решт стане неплатоспроможним і, як результат, збанкрутує.

За можливістю усунення ризики поділяються на:

-                     систематичні;

-                     несистематичні.

Систематичний (або ринковий) ризик, характерний для всіх учасників фінансової діяльності і всіх видів фінансових опе­рацій. Він виникає при зміні окремих стадій економічного роз­витку країни, зміні кон'юнктури фінансового ринку. В інших ана­логічних випадках, на які підприємство в процесі своєї фінансо­вої діяльності не може вплинути. До цієї групи ризиків можуть бути віднесені інфляційний ризик, процентний ризик, валютний ризик, податковий ризик і частково інвестиційний ризик (при зміні макроекономічних умов інвестування) [1, C.422].

Несистематичний (або специфічний ризик) притаманний окремим напрямкам фінансової діяльності і характеру фінансо­вих операцій конкретного підприємства. Він може бути пов'яза­ний з некваліфікованим фінансовим менеджментом, неефектив­ною структурою активів і капіталу, надмірною схильністю до ризикових ("агресивних") фінансових операцій з високою нормою прибутку, недооцінкою бізнес-партнерів та іншими аналогічни­ми факторами, негативним наслідкам від яких, в значній мірі, можна запобігти за рахунок ефективного управління фінансови­ми ризиками.

Поділ фінансових ризиків на систематичні та несистема­тичні с однією з важливих вихідних передумов теорії управління ризиками, що широко використовується у фінансовій (особливо інвестиційній) діяльності підприємства[2, C.328].

За рівнем фінансових втрат ризики поділяються на:

1)     допустимі;

2)     критичні;

3)     катастрофічні (або недопустимі).

Допустимий фінансовий ризик - це загроза повної або ча­сткової віра пі прибутку від реалізації того чи іншого фінансово-проект) або від фінансової діяльності підприємства в цілому. В цьому випадку втрати можливі, але їх розмір менший за очікуваний прибуток.

Наступний ступінь ризику, більш загрозливий в порівнянні з допустимим, це критичний ризик. Цей вид фінан­сового ризику пов'язаний із загрозою втрат в розмірі понесених витрат на здійснення конкретної фінансової угоди або виду фінансової діяльності. При ньому критичний ризик першого сту­пеню пов'язаний із загрозою отримання нульового доходу, але при відшкодуванні понесених підприємством матеріальних вит­рат.

Катастрофічний ризик характеризується тим, що фінан­сові втрати при ньому визначаються частковою або повною втратою майна підприємства. Цей вид ризику, як правило, при­зводить до банкрутства підприємства, оскільки в даному випад­ку можлива втрата не тільки усіх вкладених у визначений вид фінансової діяльності або конкретну фінансову угоду коштів, але й майна підприємства [3, C.421].

За сферою виникнення фінансові ризики поділяються на:

-       зовнішні – які виникають при зміні окремих стадій економічною циклу, зміні кон’юнктури фінансового ринку, в ре­зультаті непередбаченої зміни законодавства у сфері фінансової діяльності підприємства, в результаті нестійкого політичною становища і в ряді аналогічних випадків, на які підприємство в процесі своєї діяльності впливати не може. До цієї груші фінансових ризиків можна випести інфляційний, валютний, процентний та інші ризики.

-   внутрішні - це ризики, які залежать від діяльності підприємства та можуть бути обумовлені: некваліфікованим фінансовим менеджментом підприємства, неефективною структурою активів, надмірною прихильністю керівництва до ризикових опе­рацій, неправильною оцінкою фінансово-економічного етапу партнерів, нестабільним фінансовим становищем підприємства та іншими аналогічними факторами.

         Негативні наслідки внутрішніх фінансових ризиків усува­ються за рахунок ефективного управління ними, тобто зниження загальної о рівня фінансових ризиків досягається за рахунок зни­ження саме внутрішніх ризиків [4, C.376].

За можливостями передбачення фінансові ризики поділя­ються на дві групи:

-         прогнозовані - це ризики, поява яких є наслідком циклічного розвитку економіки, зміни кон'юнктури фінансового ринку, передбаченого розвитку конкуренції тощо. Проте передбачуваність фінансових ризиків носить відносний ха­рактер - якщо настання тієї або іншої події можна спрогнозувати зі 100 %-ю ймовірністю, то говорити про ризик в даному ви­падку неможливо, оскільки це виключає подію, що розгля­дається, з категорії ризикованої.

-         не прогнозовані.

Ризики різних видів фінансової діяльності це всі фінан­сові ризики, які можуть виникнути у підприємства під час здійснення будь-якого виду фінансової діяльності. Наприклад, інвестиційна діяльність підприємства характеризується портфе­лем різних інвестиційних ризиків [5, C.50].

Окремо розглядають бізнес-ризик. Бізнес-ризик - один з видів фінансових ризиків, характерних, в першу чергу, для акціонерних товариств. Він полягає у неможливості акціонерно­го товариства підтримати дохідність акцію на постійному рівні. Бізнес-ризик виникає, як правило, тоді, коли виробничо-господарська діяльність підприємства є менш успішною, порівняно з тією, що була запланована.

За можливостями страхування фінансові ризики поділя­ються на ті, що підтягають і ті, що не підтягають страхуванню. Ризик, що страхується, це ймовірна подія або сукупність подій, па випадок настання яких здійснюється страхування. Таке стра­хування мас дві форми: самострахування або зовнішнє. Самост­рахування передбачає створення відповідного запасного фонду на підприємстві. Зовнішнє страхування фінансових ризиків пе­редбачає наявність зобов'язань страховика за страховими випла­тами в розмірі повної або часткової компенсації втрат доходів та можливості додаткових втрат, викликаних наступними подіями:

1.                 зупинка виробництва або зменшення обсягів випуску в результаті визначених подій;

2.                 банкрутство;

3.                 непередбачені втрати;

4.                 невиконання (неналежне виконання) договірних зо­бов'язань контрагентом застрахованої особи, який с кре­дитором згідно з угодою;

5.                 інші події.

Підприємство може частково чи повністю передати ризик іншим суб’єктам економіки та забезпечиш собі безпеку, здійснивши витрати у вигляді страхових внесків [6, C.276].

Література:

1.                 Рогов Г.К.. Фінанси підприємства. Навчальний посібник. - Миколаїв: УДМТУ, 2004, - 525с. – ISSN08696039.

2.                 Балабанов И.Т. Основы финансового менеджмента: Учеб. пособие. — М.: Финансы и ста­тистика, 1999. - 480 с. – ISBN5-279-01563-6.

3.                 Бланк И.А. Основы финансового менеджмента: В 2-х. — Т. 2. - К.: Ника-Центр, 1999. — 512 с.ISBN966-95440-0-9.

4.                 Сугоняко О.А.. Аналіз фінансового стану підприємства і шляхи його оздоровлення / О.А. Сугоняко // Фінанси України . - 1997р. - №3. – С. 52-59 –ISBN94723-537-4.

5.                 Урицкая О.Ю. Основы теории экономического риска. — СПб.: Изд-во СПбГТХ, 1999. – 54с. – ISBN966-8407-21-0.

6.                 Виговська Н. Г..  Фінансовий менеджмент: Навч. посіб. для студ. вищих навч. закл. / Г.Г. Кірейцев (ред.). — 2.вид., перероб. та доп. — К. : ЦУЛ, 2002. — 495с. — ISBN 966-7570-91-6.