Экономические науки/ 3.Финансовые отношения

Каменєва М.В., к.е.н. Хаджинов І.В.

Донецький національний університет

Лізинг як приоритетний інструмент залучення інновацій

Україна стала на шлях глибоких соціально-економічних перетворень, неодмінною умовою успішного здійснення яких є розвиток виробничої сфери. Необхідно використовувати альтернативні методи фінансування витрат на оновлення матеріальної бази і реструктуризацію виробництва. Однією з таких альтернатив може стати лізинг — ефективний інструмент оновлення основних фондів без значних одноразових витрат капіталу.

Проблеми розвитку лізингових відносин привертають до себе увагу багатьох вчених і практиків. Загальні теоретичні і методологічні положення стосовно лізингу висвітлено у працях учених: Макогона Ю.В., Аконова Е.С., Гаврилко Н.Н., Балабанова Т.И., В.Н. Василенка, П.І Гайдуцького, Я.В. Оніщука, П.Т. Каблука, А.М. Турило, В.М. Шелудька. та ін.

Основною метою статті є розгляд необхідності розвитку лізингу як інструменту, що виступає альтернативою кредитуванню; дослідження переваг і недоліків розвитку лізингу в Україні, показати стан та перспективи лізингу в Україні як особливого виду фінансових послуг.

Сучасний стан вітчизняної економіки характеризується фінансовою нестабільністю, що ускладнюється рівнем зносу основних засобів, який становить у середньому 50%, а в сільському господарстві, промисловості, будівництві, водному і авіаційному транспорті, соціальній сфері 60 та більше відсотків. Ці підприємства переважно збиткові або малорентабельні. Саме тому лізинг для наших підприємств є самою оптимальним способом придбання необхідного обладнання. [5]

За результатами дослідження, визначено ряд позитивних тенденцій, які характеризують позитивний розвиток ринку лізингових послуг.  Причому слід зазначити, кількість укладених договорів фінансового лізингу за 2010 рік збільшилась на 2088 (69,4%) у порівнянні з 2009 роком і склала 5095 договорів. У вартісному вираженні, обсяг укладених договорів у 2010 році збільшився у порівнянні з минулим роком майже вдвічі і склав 4,97 млрд. грн.

Рис 1. Лізинговий портфель за 2007 – 2010 рр. [7]

Основними джерелами фінансування лізингових операцій у 2008 році є банківські кредити (47,1%), власні кошти (21,75%) лізингових компаній, причому слід зауважити стрімке зростання їх питомої ваги в порівнянні з минулим періодом. Значно скоротилося фінансування за рахунок позикових коштів юридичних осіб.

В структурі лізингових угод за галузями народного господарства переважає транспортна галузь, сфера послуг, будівництво, сільське господарство в обидва аналізовані періоди.

Рис. 2 Вартісний розподіл лізингового портфелю за галузями господарства за 2009-2010 рр.[7]

Джерела фінансування лізингових операцій в поточному періоді сильно направлені в сторону позичкових коштів, в тому числі банківських кредитів (86,60%), при цьому їх питома вага збільшилась на 22,1% у порівнянні з минулим роком; відповідно, питома вага власних коштів лізингових компаній у порівнянні з минулим роком зменшилась більш ніж на 22% і становить 13,15%.

Рис. 3. Структура фінансування лізингових операцій за 2009-2010 рр. [7]

В зв’язку з кризовими явищами на фінансових ринках та в економіці, погіршенням доступу до кредитних ресурсів (що є основним джерелом фінансування лізингових операцій), падінням платоспроможності підприємств, призупиненням інвестиційних проектів, скорочення темпів росту лізингового ринку. Проте в 2010 р. лізинговий портфель збільшився за рахунок більш за все позичкових коштів.

Переваги і недоліки розвитку лізингу в Україні зараз :

·        Лізинг виступає як комерційний кредит, що дає можливість придбати нове обладнання і технології, а також нарощувати збут виготовленої продукції і становиться ефективним важелем маркетингу для виробників;

·        Лізинг дозволяє більше використовувати прискорену амортизацію, тобто зменшує термін окупаємості інвестицій і ризику, не збільшує орендну плату;

·        Лізинг може допомогти здійснити необхідну структурну перебудову економіки України у бік енергозбереження;

·        Недоліком українського законодавства є те, що згідно з Цивільним кодексом України термін оренди обладнання не може бути довше ніж 1 рік, але тут є вихід – не зазначати в угоді термін оренди, тоді термін оренди збільшиться до 10 років;

·        Через недосконале валютне законодавство, дуже важко оплачувати лізинг від іноземних лізингодавців;

Висновки. Таким чином, лізингові операції — відносно молодий вид діяльності фінансових установ в ринковій економіці, але його запровадження та вдале використання є досить потужним альтернативним джерелом поповнення матеріально-технічного забезпечення. Україні потрібно уже сьогодні створити всі умови для використання переваг лізингу.

Отже, для прискорення темпів розвитку лізинга в Україні необхідно:

-         провести демонополізацію  виробництва основних засобів;

-         зменшити або відмінити ставку оподаткування доходу від внереалізаційних операцій після здачі майна в оренду;

-         широке залучання іноземних інвестицій;

-         надавання платіжних пільг при тимчасовому ввозі обладнання;

-         надавання лізингодавцю податкових пільг при придбанні вітчизняного обладнання;

-         відкриття лізингових відділів і дочірніх компаній при машинобудівельних заводах;

Література:

1.     Закон України “Про внесення змін до Закону України “Про лізинг” від 11 грудня 2003 р. №1381-XV // Урядовий кур’єр. – 2004. – № 8. – 16 січня.

2.     Закон України «Про фінансовий лізинг» від 16.12.1997 р. №723/97-ВР зі змінами //Ліга Закон. — http://www.liga.net.

3.           Закон України «Про лізинг» від 16 грудня // Голос України. — 1998. — № 5(1755). —С.11-12.

4.           Макогон Ю.В. Зовнішньоекономічна діяльність: організація, управління, прогнозування [Текст]: Підручник. – Донецьк: Альфа–прес, 2004. – 113 с.

5.           Настасьєв, В. М. Організаційно-економічні механізми активізації лізингової діяльності підприємств [Текст] : автореф. дис. ... канд. екон. наук: 08.06.01 / В. М. Настасьєв / Ін-т регіон. дослідж. − Л., 2006. − 17 с.

6.           Парнюк, В. Активізація лізингу − запорука структурних зрушень в економіці [Текст] / В. Парнюк // Вісник Національного банку України. − 2003. − № 4. − C. 49-53.

7.           Підсумки діяльності лізингодавців за 2010 рік [Електронний ресурс]. – Режим доступу: www.leasing.org.ua - офіційний сайт українського об’єднання лізингодавців.