Науковий керівник: Здирко Н.Г.

Яковенчук О.О., Яковенчук Я.О.

Вінницький національний агарний університет

Проблеми використання комп’ютерів при проведенні аудиту

 

Український аудит пройшов шлях від свого зародження на початку 90 –х років ХХ століття до сучасного його використання для аудиту великих компаній України, формування аудиторських висновків, що ними користуються інвестори та влада.

Для подальшого перспективного розвитку нашій системі аудиту залишається вирішити ще одну досить важливу проблему – це використання комп’ютерної техніки при проведенні перевірки, формування звітів та іншій аудиторській діяльності.

Дослідженням проблем використання комп’ютерних технологій при проведенні аудиту займалися такі вчені – дослідники, як: Бойко М., Канцедал Н. А., Пономаренко О.Г., Андрушко Р., Гулик З., Михайленко Ю.В., та інші.

У зв’язку з широким застосуванням обчислювальної техніки, комп’ютерних інформаційних мереж та систем у бізнесі та бухгалтерському обліку перед аудиторами постало завдання пристосування технології своєї роботи або навіть значної її зміни з використанням спеціальних методів і комп’ютерних програм при проведенні аудиту фінансової звітності підприємств, які застосовують автоматизовані фінансово-облікові системи. На жаль, незважаючи на беззаперечну актуальність проблем, пов’язаних із застосуванням комп’ютерів в аудиті, українські автори не приділяють їм належної уваги [2].

На даний час в Україні серед спеціалізованого аудиторського програмного забезпечення, яке представляє собою завершенні програмні продукти для продажу, можна назвати лише п’ять таких продуктів, а саме: програмний продукт «Асистент Аудитора» (розробник фірма «Сервіс-аудит»), програмний продукт «Помощник аудитора» (фірма «Гольдберг-аудит»), програмний продукт «Abacus Professional», програмний комплекс «Експресс-Аудит: ПРОФ» та програмний продукт «IT Audit: Аудитор» (КСБ «Мастер-Софт») [2].

Ринок аудиторського програмного забезпечення в Україні тільки починає розвиватися. Тож нині одними з головних інструментів аудитора, як і раніше, залишаються Word та Excel. Проте, конкуренція, що посилюється в аудиторсько-консалтинговому бізнесі, вже змушує компанії знаходити нові шляхи підвищення ефективності організації та рентабельності діяльності. Неабияку роль у цьому буде відведено й пошуку шляхів рішення підвищення ефективності діяльності, якості надаваних послуг за допомогою застосування спеціалізованих програмних засобів.

Комп’ютеризація аудиторської діяльності повинна передбачати розробку та впровадження в аудиторську практику програмних продуктів, які б забезпечували автоматизацію виконання завдань з надання впевненості щодо різних предметів перевірки та супутніх послуг та включали б можливості експертних систем.

До основних перспектив розвитку програм з автоматизації аудиторської діяльності слід віднести: продовження інтеграції з системами бухгалтерського обліку; створення майстра з настроювання користувачами алгоритмів формування бухгалтерської й податкової звітності на основі імпортованих даних бухгалтерського обліку; вбудовування й регулярне відновлення методології аудиту в частині робочих документів аудитора, бази потенційних (типових) порушень; вбудовування можливості опису бізнес-процесів клієнта

Однак на сьогоднішній день в Україні існує ряд проблем, які стоять на шляху до впровадження використання комп’ютерної техніки і технології в аудит. До цих проблем насамперед відноситься низький рівень розвитку аудиторського ринку, що викликаний початковим етапом його становлення.

Використання комп’ютерних технологій має свої недоліки.

На відміну від ручних облікових систем, де записи здійснюються на папері й аудитор розглядає можливість знищення, підробки, заміни паперових документів, в умовах використання КІСП аудитору доводиться мати справу з питаннями безпеки та надійності комп’ютерних облікових систем. Таким чином, аудитор перевіряє низку суто технічних питань, які не мають прямого відношення до бухгалтерського обліку, але безпосередньо впливають на оцінку аудитором ризику системи контролю. Зокрема, подібні заходи були передбачені в Положенні про міжнародну аудиторську практику 1008 «Оцінювання ризиків та внутрішній контроль: характеристики та особливості в КІС» [2].

Основні переваги застосування комп’ютерної техніки при проведенні аудиту можна згрупувати за такими критеріями: зменшення кількості даних, що опрацьовуються вручну; економія часу на виконання одноманітних прийомів порівняння фактичних даних з обліковими; в автоматичному порядку перевірка тотожності чи взаємної ув’язки показників різних форм звітності; зберігання і багаторазове використання отриманих даних; здійснення попередньої оцінки результатів робіт за відхиленням [3].

Висновки. Отже, автоматизація дасть певні переваги, такі як, наприклад пришвидшення аудиту, полегшення ручної обробки інформації, а з іншого створить додаткові проблеми: питання захисту комп’ютерної інформації, створення нових методичних основ, прийомів, удосконалення та створення на основі бухгалтерських програм аудиторських програмних продуктів. 

Список використаних джерел:

1.                 Андрушко Р., Гулик З. Проблемні аспекти комп’ютеризації аудиту в Україні. – електронний ресурс: режим доступу. – http://conftiapv.at.ua/

2.                 Івахненков С.В. Поняття комп’ютерного контролю та аналізу. – Збірник наукових праць «Менеджмент». – №11. – 2009

3.                 Гуцаленко У.О. Компютерний аудит у системі внутрішньогосподарського аудиту. –Всеукраїнський науково-виробничий журнал «Інноваційна економіка». – №3. – 2010.