Здирко Н.Г., Студілко І.А.

Вінницький національний аграрний університет

Проблеми розвитку внутрішнього аудиту в Україні

Перехід України на ринкові засади господарювання призводить до суттєвості змін у плануванні, обліку та контролю виробничо-господарської діяльності підприємств різних галузей економіки та форм власності.

В умовах економічної кризи ефективність діяльності підприємства багато в чому залежить від організації системи внутрішнього контролю. Тому, зараз є актуальним вивчення тенденцій розвитку внутрішнього аудиту та трансформації його функцій. Внутрішній аудит бере частину функцій внутрішньогосподарського контролю та сприяє ефективному виконанню завдань і цілей, за допомогою яких функціонує підприємство[1].

Основна проблема полягає у тому, що в економічно розвинених країнах пильна увага приділяється як внутрішньому так і зовнішньому аудиту. В Україні відбувається так: якщо становлення зовнішнього аудиту, можна сказати, вже відбулося, то внутрішній аудит до сьогодні все ще перебуває  в зародковому стані. Значення внутрішнього аудиту власниками і керівниками підприємств досі повною мірою не оцінено[3].

Проблеми розвитку аудиту як форми фінансового контролю останнім часом знаходяться у центрі досліджень вітчизняних і зарубіжних вчених. Суттєвий внесок у розвиток аудиту зробили такі вчені як Пилипенко І., Шевчук В., Петрик О., Рибалко В.О. В наукових працях ними розглядається поняття вну­трішнього аудиту, але не деталізуються основні проблемні аспекти його розвитку. Кожний із згаданих науковців по своєму розглядає функції внутрішнього аудиту та певним чином формує стратегічні та тактичні завдання.

В основному в наукових працях особливу увагу приділяють дослідженню окремих аспектів внутрішнього аудиту фінансової звітності. Тому, невідкладною постає проблема в проведенні дослідження основних напрямів діяльності, які може здійснювати служба внутрішнього аудиту на підприємствах[3].

Передумовою ефективного розвитку будь-якого вітчизняного підприємства, незалежно від форми власності, є функціонування системи внутрішнього контролю. Як відомо, внутрішній контроль присутній на кожному підприємстві (організації), але ефективність його забезпечується не завжди. Так, невеликі підприємства найчастіше не мають достатнього персоналу, матеріальних ресурсів та рівня знань управлінців для організації необхідної системи внутрішнього контролю. Великі підприємства, навіть володіючи достатньою базою, можуть бути погано керовані, і, як наслідок, досить великі затрати, понесені на організацію контролю, не дадуть бажаних результатів. Безумовно, що для цього необхідно мати репутацію надійного партнера, працюючого в рамках діючого законодавства, так ще й під керівництвом висококласних професіоналів. Кількість фірм, які приходять до рішення добровільного виходу з тіні, постійно зростає[5].

Проблеми розвитку внутрішнього аудиту в Україні полягають у виробленні комплексного, системного підходу і пов’язаних з ним методичних рішень, які б забезпечили практичні умови для створення і ефективного функціонування служб внутрішнього аудиту на підприємствах України. Важливою складовою загальної проблеми розвитку внутрішнього аудиту в Україні є майже повна відсутність його методичного забезпечення, що призводить до значних проблем в його теорії та практиці.

До основних  проблемних аспектів   внутрішнього аудиту слід віднести: недостатню кількість методичних розробок з аудиторського контролю; неефективність діючої нормативно-правової бази в питанні внутрішнього аудиту; брак достатнього досвіду аудиторської діяльності; недостатня кількість кваліфікованих аудиторських кадрів; відсутність типових форм документів з аудиту в цілому та внутрішнього аудиту.

Перераховані проблемні аспекти розвитку внутрішнього ауди­ту в Україні призводять до меншої ефективності здійснення вну­трішнього аудиту на підприємстві та до недовіри щодо такої систе­ми на підприємстві. Хоча із впровадженням внутрішнього аудиту підприємство має істотні переваги, зокрема: виявлення резервів засобів та джерел підприємства; розробка рекомендацій щодо удосконалення системи облі­ку на підприємстві, що в кінцевому випадку призведе до економії витрат; ефективна система внутрішнього аудиту на підприємстві значно підвищує інтерес інвесторів до таких підприємств[4].

Розглянуті проблеми внутрішнього аудиту, які постають перед підприємствами потребують негайного вирішення. Для цього потрібно виділити наступні пропозиції щодо подальшого розвитку внутрішнього аудиту в Україні, а саме[4]:

-  удосконалення законодавчого регулювання внутрішнього аудиту в Україні;

-   визначення на методичному рівні принципів внутрішнього аудиту;

-  подальша розробка і впровадження нормативів внутріш­нього аудиту;

-  поліпшення методики та організації внутрішнього аудиту, його якості та розробка оптимальної методики, питання аудитор­ської етики та інші.

Отже, проаналізувавши основні проблеми розвитку внутрішнього аудиту, слід відзначити, що ситуація, яка склалася в Україні, потребує негайного вирішення проблем, які мають місце в організації внутрішнього аудиту. Дані проблеми роблять неможливим щодо успішності розвитку внутрішнього аудиту.

Література:

1.      Верхоглядова Н.І. Розвиток внутрішнього аудиту // Економіка і регіони. – 2009. - №1. – С. 136-138.

2.      Давидов Г.М. Аудит: Підручник – К.: Знання, 2004 – 511с.

3.      Каменська Т. Основні напрями діяльності внутрішнього аудиту в системі управління // Бухгалтерський облік та аудит .– 2010. – № 7.- С. 40-43.

4.      Макеєва О. Перспективи розвитку внутрішнього аудиту в Україні // Економіст. – 2010. – №6. – С. 54-57.

5.         Марченко Д.М. Удосконалення організації внутрішнього фінансового контролю підприємств // Актуальні проблеми економіки. – 2010. – №2. – С. 163-171.