Сіляєва Анна

наук. кер.- Урусова З. П.
Запорізький національний університет
м. Запоріжжя

Внутрішній аудит як одна з систем внутрішнього контролю банку

Банківська система України є одним з основних факторів розвитку економіки країни, що забезпечує її фінансовими ресурсами.

Невід’ємною характеристикою функціонування банків є ризиковість даної діяльності. При цьому, якщо говорити про комерційні банки – то ризику зазнають саме грошові кошти їх партнерів – акціонерів, клієнтів, банків – кореспондентів.

Важливими причинами недоліків у функціонуванні банківського сектора є відсутність ефективної системи корпоративного управління та контролю в комерційних банках України. У зв’язку з цим, однією з актуальних проблем внутрішньобанківської діяльності є дослідження системи внутрішнього контролю комерційного банку та роль внутрішнього аудиту в її функціонуванні.

Сутність внутрішнього контролю банку на нормативному рівні визначена Положенням про організацію бухгалтерського обліку та звітності в банках України, затвердженим постановою Правління НБУ від 30.12.1998 року № 566. Згідно із даним Положенням, внутрішній банківський контроль– це сукупність процедур, які забезпечують дотримання положень внутрішніх і зовнішніх нормативних актів при здійсненні операцій банку та достовірність і повноту інформації [1].

Для банків, чия ресурсна база значною мірою формується за рахунок залучених коштів, важливо мати дієву й оперативну систему внутрішнього контролю, яка б виконувала відповідні функції. Серед них виділяють такі:

 - забезпечення ефективності фінансово-господарської діяльності з метою уникнення недоцільного використання ресурсів і необґрунтованого збільшення витрат;

 - збереження активів, документів та облікових реєстрів банку;

 - захист працівників, ресурсів та інформації від сторонніх посягань;

 - забезпечення керівництва банку надійною і своєчасною інформацією про фінансовий стан банку, попит на його послуги, кон’юнктуру ринку, зміни в законодавстві тощо, для успішного управління і прийняття ефективних рішень;

 - дотримання співробітниками банку внутрішніх розпоряджень, положень, посадових інструкцій і процедур;

 - дотримання законодавства України в цілому [2].

Внутрішній контроль банку є однією з найважливіших функцій управління. Він призначений для забезпечення дотримання законів, положень при здійсненні банківських операцій з метою зниження ризику.

В умовах фінансової кризи, недосконалості українського законодавства та посилення конкуренції на ринку банківських послуг внутрішній аудит стає важливою частиною банківського менеджменту та має особливе значення.

Обов’язковість внутрішніх аудиторських перевірок передбачена Положенням «Про організацію внутрішнього аудиту в банках України», затвердженим постановою Правління НБУ від 03.12.2001 року №494, у якому внутрішній аудит банку визначається як незалежна експертна діяльність аудиторської служби установи для перевірки й оцінки адекватності та ефективності системи внутрішнього контролю та якості виконання визначених обов’язків співробітниками банку [1].

Внутрішній аудит є формою управлінського контролю діяльності банку. Основними об’єктами такого контролю є активи банку, різноманітні банківські операції, які проводить банк, та які відзначені у його Статуті, ведення бухгалтерського обліку та інша банківська інформація, яка відіграє важливу роль у його діяльності.

Таким чином, внутрішній аудит є формою управлінського контролю, для здійснення якого в банку створюється спеціальний підрозділ – служба внутрішнього аудиту. Це самостійний структурний підрозділ, який засновується за рішенням вищого органу банку і, як правило, підпорядковується безпосередньо Раді банку [3].

Мета створення і діяльності служби внутрішнього аудиту – мінімізація ризику в діяльності банку і максимізація прибутку.

До функціональних засад діяльності служби внутрішнього аудиту банку належать:

- керівництво службою внутрішнього аудиту;

- автономність служби внутрішнього аудиту;

- професійна майстерність відібраних кадрів, які постійно повинні підвищувати свій рівень знань, професійні навички;

- проведення аудиторських перевірок та складання аудиторського висновку.

Функції внутрішнього аудиту в банку можуть бути викладені у

Положенні про внутрішній аудит, яке після затвердження Радою директорів банку є офіційним документом, де визначено мету, завдання, права і повноваження органу внутрішнього аудиту; у посадовій інструкції внутрішнього аудитора, яка визначає коло його практичної роботи (надається внутрішнім аудиторам і працівникам, чия діяльність перевіряється); у керівництві з аудиту, яке визначає стандарти аудиту [2].

Внутрішній контроль дає змогу пересвідчитись, що банк працює згідно з розробленою стратегією і тактикою; операції здійснюються тільки після відповідного дозволу; активи зберігаються, а зобов’язання перебувають під контролем; фінансова та інша звітність містить повну, точну і своєчасну інформацію; менеджмент спроможний ідентифікувати, оцінювати, контролювати ризики та управляти ними, що особливо важливо під час здійснення кредитних операцій.

Внутрішній аудит банку передбачає отримання в документальній формі процедур і опису методів, які застосовуються банком для здійснення внутрішнього контролю за кредитними операціями банку, що є однією з основоположних його діяльностей.

Кредитні операції комерційних банків поділяються на активні (кредитування клієнтів та інших банків) та пасивні (отримання кредитів від НБУ та інших банків). Дані види операцій здійснюються майже кожним комерційним банком в Україні, однак під час їх оформлення виявляють порушення, найтиповішими з яких є невірне нарахування відсотків, недостатнє обґрунтування виданих позичок, несвоєчасне віднесення прострочених позик на рахунок, який призначений для них, відсутність резерву на можливі збитки за позиками або недостатній його розмір, юридична неправомірність здійснених кредитних угод.

Отже, внутрішній аудит банку для України є новим поняттям, і ще недостатньо відома специфіка його проведення та організації служби внутрішнього аудиту, однак досвід показав важливість та доцільність його проведення, котра полягає у виявленні та корегуванні ряду недоліків роботи банків, зниженні ризиків від кредитних операцій.

 

Використана література

1. Положенням про організацію бухгалтерського обліку та звітності в банках України, затвердженим постановою Правління НБУ від 30.12.1998 року № 566

2. Кіреєв, О.І. Внутрішній аудит у банку: навч. посібник / О.І. Кіреєв, О.С. Любунь. – К. : Центр навчальної літератури, 2009. – 230 с.

3. Стефанюк, Б. Концептуальні підходи щодо створення ефективної системи внутрішнього контролю в банку / Б. Стефаник // Вісник НБУ. – 2007. – № 4. – С. 57-61.