Экономические науки/7. Учет и аудит

Коваленко А.О., н.к. Дзюба О.М.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Роль доходів у формуванні фінансових результатів підприємства: їх визнання та класифікація

Найважливіший показник роботи підприємства - розмір і характер прибутку (збитку) за кожен період його діяльності. Тому правильне визначення доходу та своєчасне відображення його в бухгалтерському обліку зумовлює актуа­льність обраного напряму дослідження.

Виклад основного матеріалу. У загальноекономічному розумінні, дохід визначається як гроші або матеріальні цінності, одержувані юридичною особою внаслідок якої-небудь діяльності  (виробничої, посередницької, комерційної та іншої), або ж як  сума, отримана фірмою від продажу певної кількості продукції. Таке тлумачення є досить вузьким, оскільки відображає лише ту частину доходу, яку суб’єкт господарювання має змогу отримати від здійснення основної діяльності, а отже воно не дає змоги комплексно оцінити фінансові результати підприємства [1].

У бухгалтерському обліку методологічні засади формування інформації про доходи підприємства та її розкриття у фінансовій звітності визначаються Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 15 «Дохід» (П(С)БО 15), відповідно до якого дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов'язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена [2]. Аналогічне визначення надається у Положенні (стандарті) бухгалтерського обліку 3 «Звіт про фінансові результати». Дане визначення відрізняється від попередніх чіткою визначеністю кола операцій, що призводять до отримання доходу та зазначає одну з головних умов його визнання – наявність достовірної оцінки. Отже, воно є найбільш повним з точки зору ведення бухгалтерського обліку та складання звітності.

Важливим моментом при здійсненні обліку доходів є їх класифікація. Відповідно до П(С)БО 3 та П(С)БО 15 доходи класифікуються за видами діяльності, в результаті здійснення якої вони були отримані, і поділяються на наступні групи:

а) дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) – включає загальний доход (виручку) від реалізації продукції, товарів, робіт або послуг, тобто без вирахування наданих знижок, повернення проданих товарів та непрямих податків (податку на додану вартість, акцизного збору тощо;

б) інші операційні доходи – суми інших доходів від  операційної діяльності підприємства, крім доходу (виручки) від  реалізації продукції (товарів, робіт, послуг): доход від операційної оренди активів; доход від операційних курсових різниць; відшкодування раніше списаних активів; доход від реалізації оборотних активів (крім фінансових інвестицій, необоротних активів, утримуваних для продажу, та групи вибуття) тощо;

в) фінансові доходи – дивіденди, відсотки та інші доходи, отримані від фінансових інвестицій (крім доходів, які обліковуються за методом участі в капіталі);

г) інші доходи – доход від реалізації фінансових інвестицій; доход від неопераційних курсових різниць та інші доходи, які  виникають у процесі звичайної діяльності, але не пов'язані з операційною діяльністю підприємства;

д) надзвичайні доходи [2, 3].

З іншого боку, у П(С)БО 15 зазначається й наступна класифікація доходів, що залежить від виду операцій, внаслідок здійснення яких вони були отримані, зокрема:

·                        дохід від реалізації продукції (товарів, інших активів);

·                        дохід, пов'язаний із наданням послуг;

·                        дохід від використання активів підприємства іншими  сторонами, у

·                        вигляді процентів, дивідендів, роялті;

·                        цільове фінансування [2].

Важливо зазначити, що не визнаються доходами та не  підлягають відображенню у Звіті про фінансові результати наступні надходження: сума податку на додану вартість, акцизів, інших податків і обов'язкових платежів, що підлягають перерахуванню до бюджету й позабюджетних фондів; сума надходжень за договором комісії, агентським та іншим аналогічним договором на користь комітента; сума попередньої оплати продукції (товарів, робіт, послуг); сума авансу в рахунок оплати продукції (товарів, робіт, послуг); сума завдатку під заставу або в погашення позики, якщо це передбачено відповідним  договором; надходження, що належать іншим особам; надходження від первинного розміщення цінних паперів [1].

Висновок. За умови загострення економічної кризи облік доходів набуває стратегічного значення для підприємства. Сьогодні, на кожному підприємстві, на перше місце ставиться саме результат його діяльності, достовірно оцінити який можливо лише за даними бухгалтерського обліку. Саме від повноти та достовірності отриманої керівництвом інформації залежить адекватність прийнятих ними в тій чи іншій ситуації рішень.

Література

1. Швиденко А. І. Облік доходів підприємства: сучасна практика, проблеми, шляхи вдосконалення / Швиденко А. І., Бровко В. М.// Бухгалтерський облік і аудит. - 2009. - № 8.

2. Дохід [Електронний ресурс] : Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 15, затверджене  наказом Міністерства фінансів України від 29.11.1999 № 290 – Режим доступу: http://zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi-nreg =z0860299 – Офіційний веб-сайт Верховної Ради України.

3. Звіт про фінансові результати [Електронний ресурс]  : Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 3, затверджене наказом Міністерства фінансів України від 31.03.1999 № 87 – Режим доступу: http://zakon.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi-nreg=z0397299.  – Офіційний веб-сайт Верховної Ради України.