«Економічні науки»/ 7. Облік і аудит

Гутуряк Катерина Олександрівна

Буковинська державна фінансова академія

Науковий керівник: Підгірна А.Л.

 

ОБЛІК ПДВ У СТРАХОВИХ КОМПАНІЯХ ТА

НА ПІДПРИЄМСТВАХ

 

Вступ. На сьогодні страховий ринок України перебуває у пільгових умовах  оподаткування. Спостерігаються надвисокі для економіки темпи приросту валових премій у страхову галузь, понад 200% щороку, проте адекватного збільшення податкових надходжень від цієї галузі не встановлено[3]. Система оподаткування страхової компанії істотно відрізняється від системи, прийнятої для типового господарського товариства, що вказує на її особливий податковий статус.

Аналіз наукових досліджень і публікацій із вивчення особливостей обліку сум ПДВ у страхових компаніях та відображення оподатковуваних операцій в обліку присвячені праці таких учених та фахівців як Бабенко В.Г., Білова Н.Р., Вовчак О.Д., Осадець С.С. та інших.

Мета дослідження. Страховики, як і інші суб’єкти підприємницької діяльності, обов’язково ведуть бухгалтерський облік усіх господарських операцій, сплачують податки та у відповідні терміни подають звітність до державних органів. Метою даної статті є вияснення та обґрунтування того, чи страхові компанії обліковують та сплачують такий непрямий податок як податок на додану вартість, з’ясувати особливості обліку.

Викладення основного матеріалу. Страхові компанії, як і звичайні суб’єкти господарювання можуть сплачувати непрямі податки (податок на додану вартість та мито), що не пов’язані з їх основною діяльністю, проте виникає багато питань та непорозумінь щодо правильного відображення сум ПДВ від оподатковуваних операцій, та суми ПДВ до сплати у бюджет. Податок на додану вартість страховики можуть сплачувати згідно зі законом України "Про податок на додану вартість" із змінами та доповненнями від 03.04.97 р., № 168/97 при реалізації основних фондів, нематеріальних активів, інших матеріальних цінностей, у разі надання консультаційних послуг. Податок у розмірі 20 % додається до ціни реалізації. Податкове зобов'язання зі сплати податку виникає, коли кошти покупця зараховуються на рахунок страховика як оплата матеріальних цінностей або послуг.

Діяльність, безпосередньо пов'язана зі страхуванням та перестрахуванням, звільнена від податку на додану вартість (ПДВ). Усі страхові платежі, які страхова компанія отримує від клієнтів та інших страхових компаній, а також усі страхові відшкодування, які компанія сплачує, здійснюються без сплати ПДВ [6]. Але ця пільга поширюється винятково на діяльність, пов'язану зі страхуванням та перестрахуванням, тому якщо страхова компанія надає клієнтам інформаційні, консультативні та інші послуги, то пільга зі сплати ПДВ не застосовується і, отже, вона повинна сплачувати ПДВ на усю суму отриманих доходів. На нашу думку, це одна з головних причин того, що, на відміну від зарубіжних страхових компаній, українські компанії майже не надають консультації клієнтам зі страхування ризиків.

Якщо страхова компанія купує товари та основні засоби, які призначенні для їх використання в операціях, які не є об’єктом оподаткування або звільняються від оподаткування, то суми податку, сплачені у зв’язку з таким придбанням не включаються до складу податкового кредиту. У разі коли товари, роботи, послуги, що придбані або частково використовуються  в оподатковуваних операціях, а частково ні, то до суми податкового кредиту включається та частка нарахованого чи сплаченого податку при їх виготовленні чи придбанні, яка відповідає частці використання таких товарів, робіт, послуг в оподатковуваних операціях звітного періоду, в якому було введено в експлуатацію або взято на облік основні засоби чи нематеріальні активи. Якщо неможливо визначити частки використання цих активів в операціях, що не є об’єктом оподаткування, то вона визначається, шляхом співставлення часток доходів від цих операцій.

Від так облік ПДВ ведеться на пасивному рахунку 641 «Розрахунки за податками» [2], відкриваючи аналітичний рахунок «ПДВ», на якому обліковуються всі суми податку щодо надання консультаційних та інформаційних послуг, реалізації основних засобів та інших необоротних активів, тобто усі оподатковуванні операції.

На нашу думку, це може сприяти шахрайству та несплати податків у бюджет, для ефективної перевірки сум ПДВ по кожній операції, що надається страховою компанією, необхідно ввести додаткову аналітику. Адже у страхових компаніях не так багато операцій, які оподатковуються ПДВ, відповідно необхідно відкрити до аналітичного рахунку 641 «ПДВ» такі аналітичні рахунки: «Консультаційні послуги», «Інші послуги», «Інші операції».

Якщо страхувальник є платником ПДВ, то при настанні страхового випадку (знищення або розкрадання застрахованих товарно-матеріальних цінностей податковий кредит з ПДВ таких запасів коригується убік зменшення. При ліквідації основних фондів у результаті настання страхового випадку коригувати податковий кредит з ПДВ не треба [1]. А якщо в результаті такої ліквідації отримані комплектуючі, запасні частини або інші відходи, які мають вартість, то на вартість таких відходів нараховуються податкові зобов’язання з ПДВ. При одержанні від страхової компанії страхового відшкодування податковий кредит з ПДВ не повинен коригуватися, тому уже не містить посилання на зв’язок податкового кредиту з витратами, які підлягають амортизації.

На жаль, темою ПДВ при страховому відшкодуванні досить часто спекулюють страхові компанії з метою штучного зменшення суми відшкодування.

Якщо оплата страхового відшкодування здійснюється на рахунок страхувальника, у розмір страхового відшкодування розмір ПДВ включається при наявності документів, що підтверджують проведення відновного ремонту на СТО, яка є платником ПДВ. У разі відсутності таких документів (акти виконаних робіт, документи, що підтверджують оплату) або проведення відновного ремонту на СТО, що не було платником ПДВ, в розмір страхового відшкодування розмір ПДВ не включається. У випадку, якщо після отримання страхового відшкодування, Ви зробили відновлювальний ремонт на СТО, що є платником ПДВ, страхова компанія зможе розглянути можливість доплати розміру ПДВ [5].

А тепер розглянемо як же відображають операції в обліку, що пов’язані зі страховим відшкодуванням на власне підприємствах, які застраховували певне майно. При знищенні або розкраданні застрахованих товарно-матеріальних цінностей (запасів) їх вартість відображається у складі витрат звітного періоду на підставі П(С)БО 16. Вибуття об'єкта основних засобів унаслідок його зруйнування (знищення, крадіжки тощо) супроводжується вилученням з активів (списанням з балансу) як такого, що не відповідає критеріям визнання активом (п. 33 П(С)БО 7). Отримане від страховика страхове відшкодування визнається доходом підприємства відповідно до п. 19 П(С)БО 15.

Ми вважаємо, що можна запропонувати два варіанти відображення суми страхового відшкодування у складі доходів:

1) сума страхового відшкодування відображається у складі надзвичайних доходів із застосуванням субрахунку 751 „Відшкодування збитків від надзвичайних подій”. Цей варіант є базовим, і його застосування буквально випливає з Інструкції № 291 [2]. Ґрунтується він на тому, що страховий випадок розглядається як надзвичайна подія. А відповідно до п.4 П(С)БО 3 надзвичайними вважаються події, що відрізняються від звичайної діяльності підприємства, і не передбачається, що вони повторюватимуться періодично або в кожному подальшому звітному періоді.

2) сума страхового відшкодування відображається у складі доходів від операційної діяльності та обліковується на субрахунку 719 „Інші доходи від операційної діяльності” [2]. Цим варіантом доцільно користуватися, якщо виходити з того, що в контексті стихійних лих і техногенних катастроф не кожний страховий випадок, наприклад, розкрадання майна або його пошкодження в результаті аварії з можливістю подальшого відновлення, належить до надзвичайних подій. Водночас така подія відділяється від звичайної діяльності підприємства і її можна розглядати як операційну діяльність.

Висновок. В цілому, страховий ринок України представляє собою не систематизований ряд страхових компаній з різними фінансовими можливостями, різним охопленням ринків та сфер діяльності, що, в свою чергу, вимагає подальшого удосконалення і розвитку як всієї компанії, так і обліку і звітності [4]. Від так питанням обліку ПДВ на багатьох страхових компаніях нехтують і чи просто відображають неправильно суми ПДВ, чи не відображають ПДВ по оподатковуваних операціях. На нашу думку, введення додаткової аналітики в облік полегшить перевірку обліку нарахування та сплати сум ПДВ.

 

Література:

 

1. Про податок на додану вартість: Закон України від 03 квітня 1997 року № 168/97-ВР // http://zakon.rada.gov.ua

2. Інструкція про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань та господарських операцій підприємств і організацій: Затверджено наказом Міністерства фінансів України від 30.11.99 р. № 291 // http://www.dtkt.com.ua

3. Бабенко В.Г. Особливості обліку страхування майна // http://magazine.faaf.org.ua

4. Білова Н. Отримання страхового відшкодування: як відобразити в обліку, Податки та бухгалтерський облік №89 від 6 листопада 2008року.

5. Вовчак О.Д. Страхування: Навч. посібник. – Львів: «Новий світ-2000», 2008. – 480с.

6. Осадець С.С. Страхування: Підручник. – К.:КНЕУ, 2006. – 604с.