Всеобщая история

Самойленко Н.І.

Полтавський національний технічний університет ім. Ю.Кондратюка

  ЗАБУТА ТРАДИЦІЯ: ТВОРЧІ КОНТАКТИ КОЛЕКТИВІВ ХУДОЖНЬОЇ САМОДІЯЛЬНОСТІ  ПОЛТАВЩИНИ ТА ВЕЛИКОТИРНОВСЬКОГО    ОКРУГУ НРБ  (1962 1991).

Відносини українського та болгарського народів витримали випробування не тільки часом, але і політичними режимами різної забарвленості, при цьому зберігали конструктивний характер.  Не підлягає сумніву, що серед  факторів, які попри всі перешкоди сприяють збереженню і розвитку їх позитивного досвіду, є контакти споріднених регіонів. Вони переконливо свідчили: міждержавні відносини суттєво доповнювались спілкуванням між народами. Глибокі традиції українсько-болгарських відносин знайшли свій відбиток у взаєминах Полтавщини та Великотирновського округу Болгарії, які встановили побратимські зв’язки  у 1962р. та базувалися  на міждержавних Договорах   та спеціальних Угодах. Зокрема, Угода про наукове і культурне співробітництво від 3 листопада 1976 р. передбачала спільні консультації і переговори, на яких вироблялися і підписувалися плани культурних заходів за участю колективів художньої самодіяльності. Якщо в першій половині 70-х рр. творчі контакти колективів художньої самодіяльності мали епізодичний характер, то у подальшому вони базувалися на заздалегідь підготовлених планах,  затверджених на місцевому рівні. З середини 1970-х рр. культурний обмін спирався на довготермінове планування, що обумовило його активізацію на всіх рівнях.

Успішно співробітничали колективи  невеличких міст і районів. Це відкривало широкі можливості у пізнанні глибоких фольклорних традицій пісенного і танцювального самодіяльного мистецтва на взаємній основі. Як правило,  виступи аматорських художніх колективів визначалися досить високим рівнем виконання творів музичного, хореографічного та вокального мистецтв. «Народна творчисть за мир та дружбу» – під таким гаслом в місті Бургасі у серпні 1968р. відбувався ІV Міжнародний фольклорний фестиваль. Радянський Союз був представлений ансамблем пісні і танцю Полтавського міського будинку культури під керівництвом заслуженого працівника культури УРСР В.Ю.Міщенка. Виступ полтавців мав великій успіх. Одинадцять днів у містах і селах Болгарії лунали пісні у виконанні ансамблю. Пам’ятною подією у  житті споріднених регіонів були поїздки груп художньої самодіяльності. У вересні 1969р. перед мешканцями Велико Тирново, Горна Оряховиці, Свіштова, Павлікен, Стражиці виступали заслужена капела бандуристок УРСР і народний ансамбль танцю Кременчуцького автозаводу. Концертами було охоплено понад десять тисяч глядачів. У свою чергу полтавці, кременчужани, глобинці  у жовтні 1969р. щиро вітали народний хор читалишта «Іскра» і танцювальний колектив Великотирновського профспілкового будинку культури. Через 10 років у червні липні 1979р. капела бандуристок разом з танцювальним колективом Кременчуцького автозаводу відвідала Болгарію знов. З мистецтвом полтавців ознайомились близько п’яти тисяч глядачів. Під час зустрічей аматорів з глядачами обговорювалися питання розвитку художньої самодіяльності .

В другій половині 1970-х рр. – 1980-ті рр. обмін аматорськими художніми коллективами набув стабільного характеру. Їх навіть залучали до проведення культурно-масових заходів, присвячених споріденому регіону. Зокрема, з болгарським фольклором мали змогу ознайомитися  полтавці з нагоди днів Велико Тирново (травень 1975), коли в містах та селах області виступали художній аматорський ансамбль зразкового читалішта «Іскра» (до речі, вдруге в Полтаві),  якій на той час вже був лауреатом національних та міжнародних фольклорних фестивалів, жиночій хор винзаводу м. Лясковець, вокально-інструментальний ансамбль «Іструм» м. Свіштова, вокальний коллектив фінансово-економічного інституту ім. Д.А.Ценова. У травні 1976р. під час тижня Полтави у Велико Тирново мистецтво Полтавської області представляли вокальний ансамбль «Медсестричка» (обласна лікарня), танцювальний ансамбль «Юність» (медичний стоматологичний інститут ), циркова група Лубенського районного будинку культури. Влітку 1977р.  у НРБ з великим успіхом виступили 65 учасників художньої самодіяльності Кренменчуцького міського будинку культури ім. Г.Петровського у складі хореографічної групи самодіяльного українського ансамблю пісні і танцю, народного циркового колективу «Юність», інструментального ансамблю «Альтаїр».  На святкування 100-річчя м.Свіштова восени 1977р. були запрошені самодіяльні колективи міста-побратима Кременчука. З величезним інтересом були зустрінути 44 учасники вокального ансамблю «Чорнушанка» Чорнухінського районного будинку культури Полтавської області, народний хор-ланка буряководів Сазонівського сільського будинку культури Оржицького району. Ці колективи дали 8 концертів у містах Велико-Тирново, Лесковець, Горна Оряховиця. Особливо успішними були віступи у м. Елені – побратимі м.Пирятин. Агітаційно-художня бригада Плеховського будинку культури Оржицького району Полтавської області 1977р. була нагороджена туристичною поїздкою на фестиваль «Золотий Орфей» в НРБ. Щірим подарунком трудящим Полтави, Миргорода, Кременчука, Машівського та Полтавського районів стали концерти болгарських художніх колективів у рамках місячника «Полтаві – 800 років». Художні  савмодіяльні колективі Полтавської області були представлені на фестивалі художньої самодіяльності СРСР, якій проходив у НРБ восени 1979р.

У1980-ті рр. в обміні коллективами художньої самодіяльності з’явилися якісно нові риси: вони зустрічалися за для  обговорення питань пропаганди народної творчості, обміну досвідом організації самодіяльного митстецтва. З такою метою колектив художньої самодіяльності Полтавського державного педагогічного інституту ім. В.Г.Короленко у вересні 1984 відвідав Великотирновський округ. 

Отже, обмін непрофесійними мистецькими групами був однією з найбільш масових та ефективних форм культурних контактів.

Авторка

 

 

Самойленко НаталІя Іванівна, доцент кафедри історії Полтавського національного технічного університету ім. Юрія Кондратюка, канд. історич. наук.

Адреса для зв’язку: вул Шевченка, д.116, кв.10, м.Полтава, 36038

 тел. 8 (05332) 74805, т. Моб. 0660694491,  e-mail: NatashaSam5@mail.ru

Адреса роботи :  Першотравневий пр, 24, Полтавський національний технічний університет ім. Ю.Кондратюка, Полтава

Тези подані для участі у найближчій за терміном міжнародній науковій конференції.