к. і. н., Постельжук О.П.

завідувач кафедри гуманітарних дисциплін Дубенської філії

Відкритого міжнародного університету розвитку людини «Україна»

УКРАЇНСЬКІ УГОДОВСЬКІ ПАРТІЇ ТА ОРГАНІЗАЦІЇ

ЗАХІДНОЇ УКРАЇНИ (1919–1939 рр.) У ПРИЗМІ РАДЯНСЬКОЇ НАУКИ

 

Радянська історіографія – час, який характеризується маргіналізацією уваги істориків СРСР до західноукраїнського партійно-політичного представництва. Однак саме в цей час визначилися ті оцінки діяльності українських угодовців (як, до слова й інших партій, які не сповідували комуністичну ідеологію), що зросли на ґрунті класових цінностей і призвели до виникнення/усталення політичних стереотипів й ідейно-політичної заангажованості, які використовувалися вченими повсякчас до горбачовської „перебудови”;

Цей комплекс історіографії досліджуваної проблеми, який визначений нами, формується працями радянських учених. Як і у випадку з сучасною вітчизняною історіографією, вона включає принаймні два компоненти: поруч із поодинокими монографіями – дисертації, які присвячувалися вивченню „реакційної діяльності українських буржуазних націоналістів”.

Прикладом наративізму радянської історіографії є книга С. Т. Даниленко [10]. У ній розкрито процес постання Української католицької народної партії (УКНП) (при цьому помилково стверджується, що його організував А. Шептицький, хоча він насправді – продукт ініціативи Г. Хомишина) та Української християнської організації (УХО). Об’єктом особливої уваги є співпраця А. Шептицького з Українським національно-демократичним об’єднанням (УНДО) й Українською військовою організацією (УВО) [10, с. 111–114]. В аналогічному контексті – співпраця угодовських сил з націоналістами – розкрито окремі віхи діяльності Українського католицького Союзу (УКС) в роботі П. Яроцького, яка написана ним у співавторстві [31, с. 76–77].

В інших працях радянських учених простежується тенденція висвітлення роботи тих політичних сил, ідеологія яких зросла на ґрунті релігійних і антикомуністичних ідеалів (наприклад, Української народної обнови (УНО), що супроводжується різкою критикою їхньої пропольської орієнтації [31, с. 15–19]. Цей лейтмотив характерний і тим розвідкам радянських учених, що в той чи інший спосіб висвітлювали діяльність українських угодовських партій [22, с. 74–81; 23, с. 89–91; 5, с. 84–86; 18, с. 179, 187; 7, с. 127]. При цьому зазвичай у них (як, наприклад, у випадку з роботою І. К. Васюти) спостерігається тенденція критики діяльності релігійного кліру, частина якого брала участь у суспільно-політичному житті міжвоєнної Польщі[4, с. 90–91].

На підтвердження цих міркувань наведемо промовисту цитату з монографії К. Масловського: „Українським буржуазним націоналістам у їх підступній антинародній діяльності допомагала і уніатська церква, яка особливо активно пропагувала антикомуністичні ідеї... Уніатське духовенство доклало багато зусиль для підготовки націоналістичних штурмових загонів. З ініціативи митрополита Шептицького була створена „Католицька акція української молоді” (КАУМ)” [20, с. 41–42].

Такі випади проти партійних сил, які діяли за підтримки релігійного кліру – типові для радянської історіографії. Так, наприклад, І. Богодіст з приводу УКС стверджував: це – „типова попівська організація, яку безпосередньо очолював митрополит Шептицький” [2, с. 43]. Агресивно негативна оцінка УКС властива й іншим дослідникам радянської доби (наприклад, твердженням О. Цибко [29, с. 99]). Загалом можемо висновувати, що прикметною ознакою праць радянських учених, що публікувалися в загальновідомому сьогодні ідеологічному кон’юнктурному руслі, характерна брутальна критика т.зв. „союзу українського буржуазного націоналізму та уніатської церкви” [11, с. 18].

Зауважимо, кон’юнктура подібного штибу чітко простежується чи не в усіх працях істориків радянської доби. Підтвердженням цього міркування є дисертація Ю. Киричука [14]. В ній з-поміж інших партій фігурують УКС, УНО, які трактуються як клерикально-націоналістичні, а також Волинського українського об’єднання (ВУО), члени якого „…погоджувалися на вічне поневолення західноукраїнських земель Польщею” [14, с. 16].

Важливо зазначити: ідейні наголоси, що сформовані вченими, які в час існування СРСР покликалися до історії угодовських партій, стали тими концептуальними ключами, якими тривалий час послуговувалися вчені не лише до 1991 р., а й після краху Радянського Союзу й утворення на його руїнах незалежних національних держав.

Визначаючи дисертації, в яких висвітлювалися аналогічні міркування, та монографії як компонент того корпусу праць, які оприлюднювалися в різний час, зауважимо наступне: оцінки й судження радянських учених стосовно діяльності угодовців означені очевидною (з точки зору сучасності) політичною заангажованістю.

Попри це, не маємо підстав нехтувати працями вчених радянської доби. В окремих випадках вони важливі з точки вміщеного в них фактологічного матеріалу. Так, наприклад, у монографії В. В. Добрєцової відображено процес утворення ВУО, УНО, УКС, діяльність митрополита А. Шептицького та єпископа Г. Хомишина як лідерів конкретних політичних сил, аналізується їхня тактика і стратегія, боротьба останніх із ліворадикальними ідеалами тощо [12, с. 18–30].

Тенденція ідеологічної заангажованості чітко простежується не тільки у висвітленні діяльності тих партій, які в своїй діяльності керувалися національно-патріотичними ідейно-політичними доктринами, а й тоді, коли вченими аналізувалися соціально-економічні або ж політичні процеси в Західній Україні [21, с. 174–259; 16] чи Польщі загалом [8; 9; 19; 1; 15].

Яскравим прикладом застрягання в тенетах більшовицьких/комуністичних, класових, атеїстичних догм є книга Политические партии в Польше, Западной Белоруссии и Западной Украине [24]. Будучи за змістом інформативним довідником, вона, з одного боку, містить цінний матеріал про діяльність окремих угодовських політичних сил (УКС, УНО, ВУО) [24, с. 330–333], з іншого, є прикладом вочевидь стереотипних оцінок. Так, для прикладу, в ній стверджується: „ВУО об’єднує ті елементи української буржуазії та кулаків Волині, які найтісніше пов’язані з низовим державним апаратом…” [24, с. 332–333].

Серед праць, які не уникли ідеологічних кліше, найбільш значущою для нас є монографія Ю. Сливки [26]. Серед партій, які час від часу потрапляли в поле уваги вченого, не тільки вже достатньо досліджене на сьогодні ВУО, але й відверто маргінальні сили (скажімо, Українська народна партія, що виникла на фундаменті „Хліборобів” та ін. [26, с. 25]). Останні зазвичай не потрапляли в спектр уваги вітчизняних вчених. Проте значення цієї монографії для нашого дослідження визначається іншим: це, на наш погляд, найґрунтовніший аналіз дій польської влади в Західній Україні після її інкорпорації Польщею, здійснений у радянський час.

Другою ознакою радянської історіографії можна вважати те, що вчені тієї доби зазвичай не аналізували діяльність лояльних до Польщі політичних сил українців. Припускаємо, що це є наслідком ще одного (поруч із їх дискримінацією) ідеологічного завдання, яке було покладене на радянських учених: замовчування того факту, що частина українців (хай і незначна) виявила готовність до компромісу з Другою Річчю Посполитою та сповідувала антибільшовицьку платформу.

Загалом правомірно стверджувати, що поле дослідження радянських істориків у хронотопі Західної України 1919–1939 рр. було штучно звужене. З цього приводу вчені української діаспори в середині 1970-х рр. стверджували: „…по суті історія Західньої України міжвоєнних років лишається поза межами радянської історіографії” [25, с. 97].

І все ж, є рація констатувати, що остання формується такими основними тематичними комплексами: вивчення соціально-економічної ситуації (класична варіація цієї проблеми – боротьба т.зв. революційних сил на тому чи іншому етапі розвитку капіталізму [27] чи їхня боротьба з політикою Польщі в Західній Україні [27]), розкриття діяльності Комуністичної Партії Західної України, з одного боку, та „буржуазних націоналістів” – Організації українських націоналістів (ОУН) та УНДО, з іншого. Фіксуючи цей факт, конкретизуємо: в працях, які присвячені Західній Україні міжвоєнного періоду, угодовські партії здебільшого згадуються лише побіжно. Принаймні можна бути категоричним у тому висновку, що вони не стали предметом безпосереднього аналізу вчених, у кращому випадку лише час від часу виринали на сторінках тих публікацій, що з’являлися в час існування СРСР.

Проте нерідко в них фігурує митрополит А. Шептицький (припускаємо – рефлексія звички радянської доби здійснювати випади проти церковних ієрархів, що зросла на ґрунті державного атеїзму), а також УНДО (наприклад – у книзі „Єдність трудящих Західної України і Польщі у революційній боротьбі” [13, с. 163]). Загалом логічною бачиться підтримка такого міркування М. Швагуляка: наприкінці існування УРСР стало очевидним, що її історична наука потрапила в полон як концептуальної й методологічної, так і фактологічної кризи [30, с. 54].

Останньою, здається, не можна дорікати тим роботам, які визначають ще один ракурс радянської історіографії: аналіз соціально-економічних процесів у міжвоєнній Польщі [3; 6; 17]. Її аналітичний предмет лежить поза тематичним вектором партології, але, зрозуміло, відтворює ті аспекти соціально-економічних процесів, які давали імпульс до інтеграції українців у суспільно-політичне життя, отже – мають опосередкований „вихід” у площину формування ідеології партій.

Отже, радянська історична наука та її представники так і не спромоглися здолати ідеологічних стереотипів, що визначило відверту заангажованість і суб’єктивність їхніх непослідовних студій історії угодовських партій Західної України. Такий статус-кво дозволяє висновувати: ця проблема є недостатньо дослідженою і вимагає подальшого вивчення.

 

СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

 

1.                   Боген Д. Преследование нацменьшинств в Польше / Д. Боген. – М. : Изд-во ЦК МОПР СССР, 1927. – 56 с.

2.                   Богодіст І. Революційна боротьба трудящих Західної України (1917–1939 рр.) / І. Богодіст. Редактор. Д. Дереч. – Л. : Вільна Україна, 1948. – 51 с.

3.                   Братин Є. Сучасна Польща / Є. Братин. – Б.м. : Червоний шлях, 1925. – 87 с.

4.                  Васюта І. К. Формування робітничо-селянського союзу в революційній боротьбі на Західній Україні, 1921–1939 / І. К. Васюта. – Л. : Вища школа, 1988. – 176 с.

5.                  Возняк С. М. Уніатство і український буржуазний націоналізм / С. М. Возняк, В. М. Фомін, В. П. Москалець та ін. – К. : Наукова думка, 1986. – 252 с.

6.                   Врублевський А. Польща / А. Врублевський. – Б. м. : Соцеквидав України, 1937. – 191 с.

7.                  Герасименко М. П. Боротьба трудящих Західної України за возз’єднання з Радянською Україною (19211939 рр.) / М. П. Герасименко, Б. К. Дудикевич; Ф. П. Шевченко (ред.). – К. : Держполітвидав, 1955. – 242 с.

8.                   Гольдштейн И. И. Аграрные отношения в бывшей Польше, Западной Украине и Западной Белорусии / Под редакцией и предисловием Р. С. Левиной; И. И. Гольдштейн. – М. : Государственное социально-экономическое изд-во, 1940. – 296 с.

9.                   Гросфельд Л. Экономический кризис 19291933 гг. в Польше / Пер. с польск. Г. И. Залуцкого; Л. Гросфельд. – М. : Изд-во иностранной литературы, 1954. – 304 с.

10.              Даниленко С. Т. Дорогою ганьби і зради (історична хроніка) / С. Т. Даниленко. – Видання друге, доповнене. – К. : Наукова думка, 1972. – 339 с.

11.               Добрецова В. В. Зловісний союз українського буржуазного націоналізму та уніатської церкви / В. В. Довбрецова, Л. П. Маянська – К. : Знання, 1979. – 47 с.

12.               Добрецова В. В. Націоналізм і релігія на службі антикомунізму. Про контрреволюційну діяльність буржуазно-націоналістичних і клерикальних організацій на західноукраїнських землях у 20–30-х роках та боротьбу проти них прогресивних сил / В. В. Добрецова. – Л. : Вища школа, 1976. – 204 с.

13.               Єдність трудящих Західної України і Польщі у революційній боротьбі (1917–1939) / Ред. кол. П. П. Челак (відп. ред.), А. Копруковняк, С. Кшикала та ін. – Л. : Вища школа, 1979. – 300 с.

14.               Киричук Ю. А. Реакционная деятельность буржуазных националистов на Западной Украине накануне Второй мировой войны (19341939 гг.) : автореф. дис. … канд. ист. наук : спец. 07.00.02 – История СССР / Ю. А. Киричук. – Л., 1983. – 23 с.

15.               Кон Ф. Кризис буржуазной Польши / Ф. Кон. – М. : Красная новь, 1923. – 64 с.

16.               Корнійчук А. Я. Становище трудящого селянства західних областей України під владою панської Польщі (1920–1939 рр.) / Відповід. ред. В. В. Бондаренко; А. Я.  Корнійчук. – К. : Академія наук української РСР, 1957. – 71 с.

17.               Левицький М. Західня Україна (короткий економічно-політичний огляд) / М. Левицький. – Б. м. : Пролетарій, 1928. – 95 с.

18.              Макарчук С. А. Етносоциальное развитие и национальные отношения на западноукраинских землях в период империализма. / Степан Арсеньевич Макарчук. – Л. : Вища школа, 1983. – 255 с. – Бібліогр. в кн. розділів.

19.               Манусевич И. Я. Очерк истории Польши / И. Я. Манусевич. – М. : Учпедгиз, 1952. – 406 с.

20.               Масловський В. Жовто-блакитна мафія / В. І. Масловский. – Л. : Каменяр, 1975. – 144 с.

21.               Оксенюк Р. Нариси історії Волині. Соціально-економічний розвиток, революційний та національно-визвольний рух трудящих (1861–1939) / Р. Оксенюк. – Л : В-цтво Львівського університету, 1970. – 276 с.

22.              Петляков П. А. Антиклерикальні виступи в Західній Україні – вияв класової боротьби трудящих (1917–1939 рр.) / П. А. Петляков // Український історичний журнал (далі – УІЖ). – 1980. – Вип. 6. – С. 74–81.

23.              Петляков П. А. Антинародна діяльність уніатської церкви на західній Україні (1929–1932 рр.) / П. А. Петляков // УІЖ. – 1982. – Вип. 3. – С. 87–92.

24.               Политические партии в Польше, Зап[адной] Белорусси и [Зап]адной Украине / Под ред. С. Скульского. – Минск : Изд-во Белорусской Академии наук, 1935. –  333 с.

25.               Самбірський Б. Західня Україна в радянській історіографії / Б. Самбірський // Сучасність. – Мюнхен, 1975. – Вип. 10. – С. 92–99.

26.               Сливка Ю. Західна Україна в реакційній політиці польської та української буржуазії (1920–1939) / Ю. Сливка. – К. : Наукова думка, 1985. – 272 с. – Бібліогр. : с. 260–269.

27.               Твердохліб В. Ю. Молодь Західної України у боротьбі за возз’єднання (1919–1939) / В. Ю. Твердохліб. – Л : Вища школа, 1983. – 134 с., 6 л. іл. – Бібліогр. : с. 127–133.

28.               Твердохліб В. Ю. Солідарність у боротьбі за визволення: Допомога громадськості Країни Рад. Західноукраїнськимтрудящим у боротьбі за возз’єднання в єдиній Українській Радянській Державі. 1917–1939 / В. Ю. Твердохліб; Наук. ред. Ф. П. Шевченко. – Л. : Вища школа, 1978. – 195 с., іл. – Бібліогр. : с. 187–194.

29.               Цибко О. Г. Революційно-визвольна боротьба трудящих Західної України за возз’єднання з УРСР (1934–1939 рр.) / О. Г. Цибко. Ред. колег. І. Я. Кошарний (Відповід. ред.), Г. Комков, А. Малявко (Тех. Ред.). – Л. : Вид-во Львівського університету, 1963. – 137 с.

30.               Швагуляк М. Польсько-українська конфронтація на зламі 20–30-х років ХХ ст.: проблеми історіографії / М. Швагуляк // Проблеми слов’янознавства: Міжвідомчий наук. збірник. ЛНУ ім. І.Франка – Л. : Світ, 1996. – С. 53–62.

31.              Шиш А. З. Антигуманний характер моралі уніатства /А. З. Шиш. – К. : Політвидав, 1972. – 116 с.

32.              Яроцький П. Уніатство і клерикальний антикомунізм / П. Яроцький, А. Біскуп, С. Возняк. – К. : Політвидав, 1982. – 301 с.