Дяченко Марія Дмитрівна,

Класичний приватний університет, м. Запоріжжя, Україна

 

Формування конкурентоспроможності як ознаки

професіоналізму в підготовці майбутніх журналістів

 

До професійної підготовки майбутніх журналістів життя з кожним днем висуває нові вимоги, серед яких: формування компетентності з широкого кола економічних, політичних, соціокультурних питань; розвиток творчого потенціалу студентів; формування умінь вирішувати професійні проблеми, будувати конструктивний діалог; виховання культури професійного спілкування; формування журналістської конкурентоспроможності.

В умовах технологізації та комерціоналізації журналістської професії спостерігається тенденція до зниження професійного статусу журналістів, а реалії сьогодення, рівень розвитку українського суспільства вимагають конкурентоспроможних журналістів з високим професіоналізмом і журналістською майстерністю.

Проблема професійної конкуренції стала предметом дослідження вчених різних галузей: економістів (М. Гельвановський, Д. Крючков, А. Шмельов), політологів (А. Куценко), юристів (В. Лук’янець, О. Марін), філософів (О. Александрова, В. Воловик, В. Воронкова, В. Жадько, С. Кримський, В. Таран), педагогів (О. Астапенко, В. Безрукова, Н. Борисова, Н. Гарафутдінова, Д. Чернилевський, С. Широбоков), психологів (Ю. Андрєєва).

Вивчення педагогічних умов формування професійної конкуренції майбутніх журналістів під час навчального процесу наразі залишається поза увагою науковців.

Поняття „конкурентоспроможність журналіста тісно позв’язане з розвитком творчого потенціалу студентів і формуванням у них засад журналістського професіоналізму.

Професіоналізм – це досягнення такого рівня досконалості, який дозволяє виконувати конкретні функції в певній сфері суспільної практики, а однією зі складових журналістського професіоналізму вчений вважає професійну культуру, зауважуючи, що професія журналіста вимагає не стільки творчих здібностей, скільки працелюбності, володіння сучасними виражальними засобами та технологіями [2].

Справжній професіонал здатний до конкурентної боротьби в журналістському середовищі. Конкурентоспроможність журналіста залежить від рівня професійної культури й компетентності, оскільки професійна конкуренція є складним феноменом, який об’єднує усі сфери журналістської діяльності.

Запорукою конкурентоспроможності майбутнього журналіста є творчий підхід до вирішення поставлених завдань, адже творчість – це сутність людини, джерело її саморозвитку і професійного зростання, самореалізації й самовдосконалення.

Конкурентоспроможність майбутнього журналіста залежить не лише від фахової компетентності, а й від рівня професійної культури діалогу, від готовності до самовиявлення.

Формування конкурентоспроможного кваліфікованого журналіста має відбуватися у спеціальному освітньо-журналістському середовищі, де створені педагогічні умови для саморозвитку і творчої самореалізації.

Однією з умов розвитку журналістської конкурентоспроможності є формування адекватної самооцінки майбутніх фахівців, яка допомагає їм оцінити свої можливості та професійні здібності.

Конструювання спеціальних педагогічних ситуацій, які створюють умови для здорової творчої конкуренції між однокурсниками у вирішенні поставлених завдань, сприяє розвитку конкурентоспроможності студентів і їх підготовці до професійної конкуренції в майбутній журналістській діяльності.

Серед особистісних рис конкурентоспроможного журналіста можна назвати розвинуту інтуїцію, стійкість до стресу, швидкість реакції, рефлективність, спостережливість, комунікабельність, здатність до імпровізації, готовність до ризику [1].

У професійній підготовці конкурентоспроможного журналіста пріоритетними є такі принципи:

       активізація процесів самопізнання, самооцінки, самовизначення, самокорекції, максимальної самореалізації;

       взаємодія концептуального й технологічного рівнів у процесі професійної підготовки студентів;

       співтворчість викладача і студента-журналіста;

       поєднання індивідуальної та колективної форм навчальної діяльності студентів;

       орієнтація на оволодіння сучасними прийомами професійної журналістської діяльності;

Студент, який навчився конкурувати під час навчального процесу, має більше шансів стати конкурентоспроможним професіоналом у майбутньому.

Отже, формування конкурентоспроможності майбутніх журналістів як ознаки їх професіоналізму має відбуватися в умовах творчого змагання, саморозвитку, у спеціально створеному журналістському середовищі під час навчально-виховного процесу у вузі.

 

Література

1.     Енциклопедія освіти / Акад. пед. наук України; головний редактор ВКремень. К : Юрінком Інтер, 2008. 1040 с.

2.     Основы творческой деятельности журналиста / ред.- сост. С. Г. Корконосенко — С.Пб. : Знание, 2000. — 272 с.

 

 

e-mail: dyachenko-mariya@yandex.ru