Филологические науки /1. Методика преподавания язика и литературы

Багай Ярослав Романович

Прикарпатський юридичний інститут

Львівського державного університету внутрішніх справ, Україна

Самостійна робота студентів-юристів з написання рефератів на професійно-орієнтовані теми при вивчені іноземної мови

На сучасному етапі розвитку суспільства, глобальної інтеграції країн, розвитку культурних та професійних обмінів зростає значення та роль вивчення іноземної мови.

На сьогодні основною відмінною рисою організації учбової діяльності студента є орієнтація його у навчальному процесі головним чином на самостійну роботу. Положенням Міністерства освіти і науки України про організацію навчального процесу у вищих закладах освіти передбачено відведення на самостійну роботу студентів до 2/3 загального обсягу навчального процесу [1, с. 104].

Самостійна робота формує в студентів уміння і навички самостійної пізнавальної діяльності, вона одночасно сприяє розвитку й інших структурних компонентів особистості. Крім того, працюючи самостійно, студенти вчаться вирішувати задачі, виконувати вправи, проводити досліди.

Самостійність пізнання ціннісна ще й тим, що без неї неможливе формування поглядів, переконань, наукової позиції студентів [2, с. 33].

В час, коли сучасна педагогіка відмовляється від твердого «авторитарного керування», де учень або студент є «об’єктом» навчальних впливів, і переходить до системи організації підтримки і стимулювання самостійної  пізнавальної діяльності, створення умов для творчості, із позицій особистісно-орієнтованої, гуманістичної освітньої формації з’являється незліченна різноманітність методів навчання, переосмислюються численні педагогічні  поняття, вводяться у практичний обіг нові.

Одним з видів навчальної діяльності студентів є виконання обов’язкових письмових робіт.

Самостійна робота має певні особливості, що відрізняють її від навчально-пізнавальної діяльності в цілому. Діяльність викладача в організації самостійної роботи студентів повинна базуватись на основі індивідуально-орієнтованого підходу. Вона має включати такі напрямки:

- розробка завдань різного рівня складності з предмета, що вивчається;

- індивідуально-орієнтований підхід при складанні завдань для різних типологічних груп;

- створення позитивного емоційного середовища на занятті;

- поєднання групової та індивідуальної форм роботи студентів з урахуванням особливостей типологічних груп;

- надання консультативної допомоги тим, хто навчається, з урахуванням їх індивідуальних особливостей та ступеня складності завдання;

- застосування методів і засобів контролю за результативністю виконання самостійної роботи.

Реферат як найбільш проста за змістом та мала за обсягом робота обмежує дослідження оглядом літературних джерел, їх загальним аналізом та формулюванням висновків [3, с. 110-111].

Реферат – це важливий вид творчої самостійної роботи студента. Реферат – короткий письмовий чи усний виклад змісту першоджерела (книги, статті, доповіді), літератури з теми. Реферована інформація – вторинна інформація, основною метою якої є скорочення часу, який витрачається споживачами на аналіз інформація, забезпечення їм орієнтування в потоці інформації, привернення уваги фахівців до нових проблем, які вимагають вирішення [4, с. 284].

У вищій школі реферат становить самостійний виклад студентом у письмовій формі на основі рекомендованих та дібраних самостійно джерел з однієї з ключових проблем дисципліни, що вивчається [4, с. 284].

Викладач готує приблизний перелік тем рефератів та рекомендовані джерела, що подаються в окремому плані самостійної роботи студентів. Зазвичай, для самостійного вивчення пропонуються теми, які розглядаються з метою повторення, або великі теми, з яких є достатньо додаткового матеріалу. Студентам рекомендовано використовувати не тільки традиційні друковані джерела, а й електронні, що дає можливість отримати більш нову та точну інформацію.

Якість реферату доцільно оцінювати за його захистом перед академічною групою під час проведення дискусії чи рейтингового оцінювання знань із навчальної (наукової) проблеми, що розглядається. На основі реферату студенти під керівництвом викладача можуть підготувати статтю в збірник наукових праць конференції з теми, що стосується певної проблеми.

Для активізації самостійної діяльності студентів з написання рефератів, викладачу необхідно запропонувати до розгляду професійно-орієнтовані теми, які можуть зацікавити студентів-юристів. Такі теми повинні бути пов’язані з вивченням не тільки іноземної мови, а й предметів юридичного напряму.

Таким чином, реферат як дидактичний прийом може розглядатися, як вид самостійної пізнавальної діяльності, як форма залучення до наукової діяльності, як метод оцінки якості результатів навчання [4, с. 284].

Література:

1.       Зеленська О., Янков А. Роль викладача в організації самостійної роботи курсантів з іноземної мови у ВНЗ МВС України / Олена Зеленська, Анатолій Янков // Вісник Львів. Ун-ту. Серія педаг. – 2009. – Вип. 25. Ч. 4. - С. 103–110.

2.       Brophy Jere. Motivating Students to Learn. – Washington, 1989. - С.18-37.

3.       Кучерявий А.О., Балко М.В. Основи самостійної навчальної діяльності: навч. посіб. / А.О.Кучерявий, М.В.Балко. – Донецьк: ДЮІ ЛДУВС ім. Е.О.Дідоренка, 2010. – 200 с.

4.       Педагогіка вищої школи: Підручник / Чернілевський Д.В., Гамрецький І.С., Зарічанський О.А.; За ред. Д.В. Чернілевського. – Вінниця: АМСКП, Глобус-Прес, 2010. – 408 с.