Штепа О.О., асистент кафедри правознавства Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г.Короленка

Особливості застосування Господарського кодексу України на семінарських заняттях з курсу «Господарське право»

 

Курс на кодифікацію законодавства проводиться Верховною Радою та Урядом України протягом багатьох років. Концепція судово-правової реформи, схваленої у 1992 році, передбачала і кодифікацію господарського законодавства.

У силу певної протидії включення у цей кодекс ряду норм та інститутів господарського законодавства чинний Господарський кодекс можна розглядати як «малий кодекс» - результат першого етапу кодифікації. «Малий кодекс» включає, головним чином, основи господарського законодавства в цілому та його провідних інститутів. Не зважаючи на скорочений обсяг ГК став базовим, стрижневим актом для виконання наступного етапу робот из розширення та поглиблення кодифікації. Зміст наступного етапу розкритий у Концепції модернізації господарського законодавства на базі ГК, розроблена також программа реалізації Концепції, яка здійснюється у цей час[1, с. 3].

Преамбула ГК визначає, що Господарський кодекс України встановлює правові основи господарської діяльності (господарювання), яка базується на різноманітності суб'єктів господарювання різних форм власності.

Господарський Кодекс України має на меті забезпечити зростання ділової активності суб'єктів господарювання, розвиток підприємництва і на цій основі підвищення ефективності суспільного виробництва, його соціальну спрямованість відповідно до вимог Конституції України, сприяти гармонізації з іншими економічними системами[1, с. 4].

Створення могутньої незалежної правової держави в Україні, її успішний розвиток неможливі без активної та свідомої участі у громадському та політичному житті більшості громадян. Але конструктивною, позитивною така участь може бути лише тоді, коли громадяни володіють певним мінімумом знань   чинного законодавства.

Саме через аналіз та практичне застосування нормативно-правових актів студенти можуть не лище здобувати знання, а й навчатися діяти згідно з нормами права у різноманітних життєвих ситуаціях, виховати в себе непримеренність до протиправної поведінки.

Великого значення на заняттях з курсу « Господарське право» набуває самостійна робота студентів з першоджерелами з метою набуття певних знань, формування активної життєвої позиції, розвитку розумових здібностей. Як зазначав Н.Дайрі, самостійна робота « являє собою розумовий пошук нового знання, яке відоме науці, не потребує перегляду, але нове для школяра і саме для нього є відкриттям».

Щоб підготувати студентів до самостійної роботи з документами – першоджерелами, необхідно на наш погляд, дотримуватись таких умов:

1)                       зацікавленість самого викладача у підвищенні своєї методичної майстерності. Вирішальне значення тут має глибоке знання предмета, широта наукового світогляду, вміння пов'язувати теоритичне положення з фактичним матеріалом;

2)                       уміння поєднувати теоретичний матеріал з вивченням джерел для розв'язання загальної проблеми, визначеної викладачем на початку семінарського заняття;

3)                       забезпечення студентів текстами документів, що вивчаються;

4)                       системність у роботі.

Таким чином, викладач планує вивчення теми в цілому, включаючи документи-першоджерела не лише як допоміжний засіб навчання, а й як самостійний об'єкт дослідження студентів.

Аналіз першоджерел передбачає читання документів: самостійне або коментоване.

Самостійне читання – один з найбільш дієвих засобів здобування знань. Читатаючи документ, студент замислюється над його змістом, що є процесом активної розумової діяльності.

Коментоване читання допомагає прищепити уміння і навички активного читання, самостійної роботи над текстом. Викладач читає та пояснює документ, а студенти стежать за текстом і слухають пояснення. Розбір ведеться по частинах, обсяг яких залежить від рівня підготовки студентів, складності тексту. Коментуючи текст, викладач звертається до аудиторії із запитаннями, контролюючи таким чином їх роботу.

Ефективність прийому підвищується, якщо студенти під час роботи ведуть записи. Паралельно з читанням слід привчити студентів виділяти невідомі поняття з тим, щоб потім знайти їхнє значення у юридичних словниках (енциклопедіях) і виписати їхнє значення [2; с. 10].

На семінарському занятті з курсу «Господарське право» кодекс має бути у кожного студента. При відповіді на питання семінару, студенти обов'язково мають пвдтверджувати свою думку цитуванням відповідної статті Господарського Кодексу. Доцільно влаштовувати колективне читання цього нормативно-правового акту, конспектувати окремі його статті в робочі зошити. Надзвичайна цінність Кодексу проявляється в ході правових диспутів чи «мозкового штурму». Відстоюючи певне твердження чи тезу, студенти шукають аргументи саме в Кодексі.

 

                                                  ЛІТЕРАТУРА

1)     Науково-практичний коментар Господарського Кодексу України.: 2-е вид., перероб. і допов. / За ред. Г. Л. Знаменського, В. С. Щербини; Кол. авт.: О.А. Беляневич, О. М. Вінник, В. С. Щербина та ін.  – К.: Юрінком Інтер, 2008. – 720 с.

2)     Антіпова С.А. Організація роботи з документами на уроках правознавства // Історія та правознавство. – 2008. - №4. - с. 10 – 15.