Технические науки / 4.Транспорт

Обіщенко В.Г., Климченко В.В.

Автомобільно-дорожній інститут ДВНЗ «ДонНТУ», м. Горлівка, Україна

 

Спрощення багатокритеріальної задачі вибору перевізника за допомогою найбільш пріоритетних критеріїв оцінки якості перевезень

 

Для компаній виробників при виконанні перевезень, коли потрібна незначна кількість одиниць рухомого складу, актуальним питанням є зниження транспортних витрат. В цьому випадку перед компаніями виникає дилема: придбати власний рухомий склад й керувати їм са­мостійно (наймаючи штат водіїв й адміністрацію), або звернутися до сторонніх перевізників [1].

Задача вибору перевізника, що стоїть перед вантажовідправ­ником, вирішується на основі критеріїв оцінки якості транспортних послуг (ЯТП), що є для них пріоритетними. Очевидно,  що при наявності конкуренції спостерігається різниця і тарифів і багатоваріантність ЯТП, що надаються, тому необхідно вирішувати багатокритеріальну задачу вибору перевізника.

Задачею є формування системи критеріїв оцінки ЯТП для всіх типів перевезень, виявити з них найбільш значимі за допомогою бальних (рангових) оцінок, і застосувати їх при визначені підсумкового інтегрального показника для остаточного вибору перевізника.

Методика вибору перевізника складається з двох етапів. На першому етапі визначається склад показників ЯТП, що надаються перевізником (формується система критеріїв). На другому етапі визначається підсумковий інтегральний показник, на підставі якого здійснюють вибір перевізника.

Склад показників ЯТП визначається на основі експертних методів, оскільки останні найбільш часто використовуються при управлінні ЯТП. Була сформована група експертів, підготовлені анкети з показниками оцінки ЯТП, проведене опитування експертів, оброблені експертні оцінки. Під час обробки експертних оцінок досліджуваний склад показників, який був запропонований авторами, був змінений з врахуванням ступеню погодженості думок експертів. Остаточно було сформовано 12 найбільш значимих критеріїв якості перевезень, до них віднесли: 1) тарифи на перевезення і супутні послуги; 2) гнучкість тарифної політики перевізника; 3) схоронність якості і кількості вантажу, що перевозиться; 4) своєчасність доставки вантажів; 5) доставка вантажів будь-якої кількості в будь-який час; 6) комерційна справність транспортних засобів; 7) технічна справність транспортних засобів; 8) надання додаткових послуг експедиційного характеру; 9) можливість перевезення в транспортній тарі; 10) кваліфікація персоналу перевізника; 11) репутація перевізника на ринку транспортних послуг; 12) інформаційна взаємодія між перевізником та замовником.

Для оцінки найбільш значимих критеріїв, що впливають на вибір перевізника при виконанні перевезень найманим транспортом, було сформовано дві групи експертів: з представників замовників (9 респондентів) і з представників перевізників (9 респондентів).

Експертам було роздано анкети з критеріями оцінки якості перевезень, що були розміщені  в довільному порядку, та було запропоновано присвоїти ранги факторам, які безпосередньо впливають на вибір перевізника. При цьому перший ранг відповідає найкращому рівню якості, останній - найгіршому.

За отриманими ранговими оцінками критеріїв коефіцієнтами конкордації W установ­лювалася ступінь погодженості думок експертів за кожною групою (Wперевізника = 0,62 > 0,6;Wзамовника = 0,63 > 0,6), визначалася значимість величин W за допомогою критерію Персона Х2 (X2пeревізника = 60,85 > X20.05 = 19,7; X2замовника = 62,3 > X20.05 = 19,7) і підраховувалися значен­ня коефіцієнтів вагомості кожного критерію уі. Значення критерію X2 з ймовірністю 0,95 для f=n - 1 = 11 ступенів свободи.

На підставі проведених розрахунків побудовано діаграму значень коефіцієнтів ва­гомості кожного критерію у, (Рис. 1).

Рисунок 1 - Діаграма значень коефіцієнтів вагомості кожного критерію оцінки якості перевезень

Згідно діаграми з отриманих уі за всіма критеріями виділили найбільш вагомі, котрі задовольняють умові уі > 1/n, де n = 12 (кількість критеріїв оцінки).

Для рішення задачі вибору перевізника пропонується пропорційно збільшити, для найбільш значимих на думку замовника критеріїв, остаточні значення коефіцієнтів вагомості уіо так, щоб їхня сума дорівнювала одиниці (Рис. 2).

Рис. 2. Діаграма остаточних значень коефіцієнтів вагомості критеріїв оцінки якості перевезень на думку респондентів із боку замовника

Для остаточного вибору перевізника необхідне встановлення підсумкового інтегрального показника. Для цього визначається коло перевізників, аналізується їхня діяльність за найбільш значимими критеріями, що наведені вище, і проводиться бальна система їхньої оцінки, наприклад п'ятибальна «відмінно» (5), «добре» (4), «задовільно» (3), «незадовільно» (2), «дуже погано» (1).

  Природно, що найбільш доцільним буде той перевізник, у якого підсумковий інтегральний показник Ко має найбільше значення, при цьому він обчислюється за формулою:

 

                                                    ,                            (1)

 

де Кі - середня арифметична оцінка в балах і-го критерію, що надана експертами;

уі0 - коефіцієнт вагомості і-го критерію.

Для вибору перевізника за формулою (1) пропонується використовувати значення коефіцієнтів вагомості найбільш значимих критеріїв оцінки якості перевезень, згідно з даними, що наведені на рис. 2.

Використання запропонованого підходу дозволяє спростити багатокритеріальну задачу вибору перевізника, і здійснити її за найбільш пріоритетними критеріями оцінки якості перевезень з урахуванням виявлених значень коефіцієнтів вагомості кожного критерію.

ЛІТЕРАТУРА

1.  Доценко А. В. Аутсорсинг - что это?/А.В. Доценко//Автоперевозчик. - 2006. - №2. - С. 70-72.
          2.  Воркут Т. А. Проектування систем транспортного обслуговування в ланцюгах постачань/ Т.А. Воркут. - К.: НТУ, 2002. - 248 с.

3.   Гмурман В.Е. Теория вероятностей и математическая статистика/ В.Е. Гмурман. - М.: Высшая школа, 2003. - 430 с.