Економічні науки/ Економіка підприємства

Лєбєдєва І.Ю. , Рожик І. С.

Одеська національна академія зв’язку ім. О. С. Попова, Україна

Сутність інформаційного забезпечення на підприємстві та переваги технології «тонких клієнтів».                    

Для прийняття ефективних управлінських рішень в умовах динамічного розвитку ринкової економіки підприємству необхідна доцільна система інформаційного забезпечення, яка б об’єктивно відображала економічну ситуацію, що склалася. Дана тема є досить актуальною на сьогоднішній день, так як хороше інформаційне забезпечення це не тільки запорука успіху та конкурентоспроможності фірми, але й деколи виступає як засіб виживання в умовах жорсткої конкуренції.

Керівництво будь-якого підприємства прагне спростити процес управління, перш за все фінансового. Для цього необхідно мати ефективну систему управління підприємством, що включає систему менеджменту якості, і інформаційну систему їх підтримки. Інформаційна система на підприємстві - це комунікаційна система збирання, зберігання, передавання та опрацювання інформації про об’єкт з метою постачання працівникам різного рангу цієї інформації для реалізації функцій управління[1]. Інформаційне забезпечення  є складовою інформаційних систем на підприємстві. Під інформаційним забезпеченням розуміють сукупність методів і засобів розміщення та організації інформації, які охоплюють системи класифікації та кодування, уніфіковані системи документації, раціоналізації документообігу і форм документів, методи створення внутрішньомашинної інформаційної бази системи.

До інформаційного забезпечення на підприємстві пред'являються наступні вимоги[2]:

• інформаційне забезпечення повинне бути достатнім для підтримки всіх функцій об'єкта, що автоматизується;

 • для кодування інформації повинні використовуватися прийняті у замовника класифікатори;

 • для кодування вхідної і вихідної інформації, яка використовується на вищому рівні управління, повинні бути використані класифікатори цього рівня;

 • повинна бути забезпечена сумісність з інформаційним забезпеченням систем, що взаємодіють з системою, яка розробляється;

• форми документів повинні відповідати вимогам корпоративних стандартів замовника (або уніфікованої системи документації);

• структура документів і екранних форм повинна відповідати характеристикам терміналів на робочих місцях кінцевих користувачів;

• графіки формування і зміст інформаційних повідомлень, а також використовувані абревіатури повинні бути загальноприйняті в наочній області і узгоджені із замовником;

• в інформаційній системі повинні бути передбачені засоби контролю вхідної і результатної інформації, оновлення даних в інформаційних масивах, контролю цілісності інформаційної бази, захисту від несанкціонованого доступу.

Інформаційне забезпечення є засобом для вирішення слідуючих задач:

однозначного та економічного представлення інформації в системі(на основі кодування обєктів);

    організації процедур аналізу і переробки інформації з урахуванням характеру зв’язків між об’єктами (на основі класифікації об’єктів);

  організації взаємодії користувачів з системою (на основі екраних форм уведенняиведення даних);

  забезпечення ефективного використання інформації в контурі управління діяльністю об’єкта автоматизації (на основі уніфікованої системи документації)[2].

Щоб забезпечити економічність і раціональність організації інформаційних процесів, підвищення їх гнучкості і динамічності будь-які підприємства в сфері управління використовують засоби обчислювальної техніки та інформаційні технології. Звичайний персональний комп'ютер на робочому місці як і раніше залишається практично стандартом, хоча в більшості випадків це абсурдно. На сучасному ринку інформаційних технологій нова технологія «тонкий клієнт» активно завойовує передові позиції.

 Тонкий клієнт – це комп'ютер-клієнт мережі з клієнт-серверною архітектурою, який переносить всі завдання по обробці інформації на сервер.  Система ефективна як для малого, так і для крупного бізнесу. Просто залежно від кількості комп'ютерів у локальній мережі, структури побудови і вирішуваних завдань, може знадобитися не один сервер, а скажімо декілька, об'єднаних в кластер.

Переваги використання технології  «тонкий клієнт» замість звичайних персональних комп’ютерів:

Безпека. Відсутність на клієнтських машинах жорстких дисків, дисководів і приводів оптичних дисків допоможуть уникнути несанкціонованого копіювання і винесення даних (за бажання замовника всі приводи і жорсткі диски можна підключити). Відсутність безпосередньої передачі даних по мережі дозволяють уникнути їх перехоплення. Все програмне забезпечення ставиться тільки з відома системного адміністратора. Якщо вкрадуть звичайний комп'ютер, ви ризикуєте втратити важливі конфіденційні дані, що зберігаються на ньому, і повинні викласти гроші для його заміни. У разі тонкого клієнта дані на кінцевому пристрої не зберігаються, а вартість заміни складає приблизно половину вартості звичайного ПК.

Централізованність. Всі дані зберігаються на одному комп'ютері, що спрощує процедуру резервного копіювання. Все програмне забезпечення знаходиться на сервері - це спричиняє за собою простоту адміністрування. Кінцевий користувач не може вплинути на стабільність такої системи. 

Ефективність. Завантаження процесора на комп'ютері в більшості випадків не перевищує 4-5%. Термінальна система дозволить максимально корисно використовувати обчислювальні ресурси процесора.

 Сто відсотків збереження інформації в процесі роботи. Тонкий клієнт лише відображає інформацію і обробляє дії користувача. Вся інформація знаходиться на сервері. І якщо з якоїсь причини сесія термінального клієнта раптово обірветься, інформація залишиться на своєму місці. При наступному підключенні користувач побачить документ, з яким він працював до аварії, причому в тому вигляді, в якому документ був на момент аварії. Жоден байт не буде втрачений. Причому, не важливо, де відбудеться аварія – в кабелі, на рівні мережевого комутуючого устаткування або найтоншого клієнта. Інформація збережеться на сервері. До речі, ще одне слідство – тонким клієнтам не потрібне джерело безперебійного живлення. Перебої в електропостачанні тонких клієнтів не приводять ні до втрати інформації, ні до виходу самих пристроїв з ладу.

Наднизьке енергоспоживання. «Холодний» процесор, відсутність вентиляторів і інших моторів, жорстких дисків і приводів, флеш-пам'ять з мізерним споживанням – завдяки всьому цьому тонкий клієнт споживає надзвичайно мало електроенергії в порівнянні із звичайним персональним  комп’ютером. Різниця може бути десятиразовою. Іншими словами, один звичайний, традиційний персональний комп’ютер споживає стільки ж електроенергії, скільки 10 тонких клієнтів.

Висока економічна ефективність. Статистика – уперта річ. Вона говорить про те, що до 77% вартості володіння продуктом складають ті витрати, які підприємства несуть вже після придбання продукту. Сюди включаються витрати на обслуговування, ремонт, запасні частини, простої унаслідок непрацездатності виробу, управління і т.п. І лише 23% вартостей володіння продукту – це вартість його придбання. При цьому тонкі клієнти стоять дешевше, ніж персональні комп’ютери і забезпечують мінімальну вартість володіння. Вони не вимагають придбання ліцензії на операційну систему, її вартість вже включена у вартість пристрою, а вартість TC CAL (клієнтська ліцензія на доступ до термінального сервера) майже в 2 рази нижче, ніж вартість операційної системи Windows XP Pro OEM для персонального комп’ютера. Тонкі клієнти прослужать в 2 – 4 рази довше, вимагають мінімум уваги з боку обслуговуючого персоналу, значно полегшать адміністрування і обслуговування інформаційної системи. Нарешті, тонкі клієнти мінімізують ризики втрати інформації унаслідок різних аварій, їх застосування значно знижує рівень шуму в приміщенні, а ризик крадіжки таких пристроїв прагне до нуля.

 В подальшій програмі досліджень будуть проведені розрахунки економії витрат завдяки впровадженню технології «тонкий клієнт» на підприємстві, що підвищить якість та ефективність інформаційного забезпечення та стане запорукою зростання результативності діяльності фірми в цілому.

Література:

1. Зацеркляний М. М., Мельников О. Ф., Струков В. М. Основи компютерних технологій для економістів. – К.: ВД Професіонал, 2007. – 672 с.

2. Информационное обеспечение ИС, http://www.ru/goto/lecture/806/

3. Тонкий клиент WTPRO, http://wtpro.ru/

4. Создание терминальных сетей на базе тонких клиентов hp, http://www.triumf.com.ua/hp/hptk.doc.