Башкірова.С.А.

ДОННУЄТ

Єврооблігації в Україні.

Розвиток вітчизняної економіки досить швидкими темпами на фоні поступової інтеграції України у світове господарство, а також зростаючий рівень економічної обізнаності менеджерів підприємств-резидентів привели до залучення ресурсів нашими суб'єктами господарювання на міжнародному ринку капіталів. Сьогодні вже нікого не здивуєш випуском тією чи іншою українською компанією американських або глобальних депозитарних розписок. Проте емісія на міжнародному ринку цінних паперів, деномінованих в іноземній валюті, або єврооблігацій, поки що не набула значного поширення та популярності серед українських корпорацій.

Актуальність даної теми зумовлена тим, що саме на сучасному етапі формування ринкової економіки правильне та коректне правове регулювання такого сегменту ринку як фондовий ринок і саме випуск цінних паперів сприяє залученню значного капіталу.

Продаж єврооблігацій уряду України був своєрідним стартом для виходу на зовнішні ринки корпоративних паперів. Станом на 2005 р. українськими корпоративними емітентами було здійснено одинадцять випусків єврооблігацій на загальну суму $2,078 млрд. При цьому загальна кількість випусків єврооблігацій уряду України та муніципальних органів влади була майже вдвічі більшою. Найбільшим за всю історію емісій євробондів серед українських компаній став випуск п'ятирічних корпоративних єврооблігацій НАК «Нафтогаз України», від розміщення якого 30 вересня 2004 р. отримано $500 млн. Процентна ставка за облігаціями була зафіксована на рівні 8,125% річних. Отримані гроші «Нафтогаз» планує спрямувати на реструктуризацію свого кредитного портфеля, закупівлю газу, розширення сировинної бази НАК як на території України, так і за її межами.

Якщо зосередитися на процедурі випуску єврооблігацій, то слід зазначити, що найголовнішим для виходу на ринок є отримання компанією кредитного рейтингу. Основними загальновизнаними рейтинговими агентствами є так звана велика трійка: Standard & Poor’s, Мооdу’s та The Fitch IBCA. Кожне з них має власну стандартну процедуру початкового присвоєння рейтингів, але, як правило, цей процес включає у себе кілька послідовних,, стадій: фундаментальний аналіз компанії, спрямований на визначення її можливості реагувати на зміни макро та мікро середовища; зустріч з керівництвом; прийняття рішення щодо присвоєння певного рейтингу; оприлюднення рейтингу.

 Проте ситуація на ринку українських єврооблігацій, відносно євробондів продовжує характеризуватися відсутністю істотних коливань котирувань суверенних євробондів при низькій активності учасників ринку. Ціни найбільш ліквідних українських валютних держбумаг з погашенням в 2013 році залишилися практично без змін. їх прибутковість варіюється в межах 6,231-6,137% річних. Проте в Україні залишаються істотні перешкоди щодо випуску і обороту євробондів.

  Єврооблігації як правило, передбачають отримання інвестором доходу без будь-яких податкових відрахувань. Щодо прямої схеми випуску євробондів, то їх привабливість залежить від податкового законодавства країни емітента, зокрема, наявності двосторонніх договорів про уникнення подвійного оподаткування, які дозволяють мінімізувати або навіть уникнути значних сум податків з виплат доходів нерезидентам, а також спрощення вимог.

Слід зазначити, що з фінансової точки зору державні і муніципальні єврооблігації є дуже ефективним механізмом для залучення значних фінансових засобів з метою поповнення, відповідно, державного або місцевого бюджету, для інвестування республіканських і регіональних соціальних, економічних, виробничих і інших програм, розвитку інфраструктури і тому подібне. За допомогою корпоративних єврооблігацій підприємства-емітенти приваблюють значні ресурси для фінансування виробничих програм, розширення виробництва та збільшення оборотних коштів.

Незважаючи на те, що інтерес до євробондів в Україні значно виріс, а кількість  угод  на ринку  єврооблігацій  за участю  українських  емітентів збільшилися, ці угоди здійснюються переважно через опосередковані схеми, оскільки норми чинного законодавства України не дозволяють повноцінно використовувати пряму емісію. Українське законодавство передбачає можливість прямого випуску єврооблігацій лише для суверенного емітента.

Подальше      впровадження      єврооблігацій      в      Україні      потребує вдосконалення,   українського    законодавства   і   усунення   тих   правових перешкод,   які   заважають   розвитку   цього   визнаного   в   світі   зручного фінансового інструменту.

Висновки. Євробонд є загальновизнаним в світі засобом залучення фінансових ресурсів, яке має великі перспективи для розвитку в Україні. Але для того, щоб впровадження цього фінансового механізму в практику діяльності українських компаній і органів місцевої самоврядності мало позитивні наслідки, необхідно продовжувати вдосконалення українського законодавства.

 

1. Основні закони про цінні папери України .Закон и бізнес 2000год.№32(12-12серп.) 6К стр.140.

2. Коренчук.Е. «Проблемы выпуска єврооблигаций»//Юридичиская практика" 2005г.- №14-стр.23-25

3. http://www.yurpractika.com/article.php?id=10000001

4. http://www.ukrbusiness.com.ua/index.php?news=4236

5. http://www.justinian.com.ua/article.php?id=423