Алексєєва В.А.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

ім. М. Туган-Барановського, Україна

Економічні зв'язки України і Туреччини

 

Україна і Туреччина є близькими сусідами і стратегічними партнерами в багатьох галузях промисловості, торгівлі, економіки взагалі. У цей час українсько-турецькі відносини можуть бути прикладом для інших країн. Турецька Республіка є одним з найбільших торговельних партнерів України, а товарообіг між двома країнами має стабільну тенденцію до збільшення [3]. Економічне співробітництво між двома країнами має значний потенціал, інтерес до України турецьких інвесторів постійно підвищується. Турецькі компанії активні в секторі виробництва хімічних товарів і миючих засобів (компанія "Олівія-Бета"). Крім того, турецькі інвестори виявляють цікавість до виробництва харчових продуктів, зокрема  пива. Із залученням турецьких інвестицій побудовані пивзаводи в Одесі, Харкові. Прикладами міжнародного економічного співробітництва є спільний проект DCC і компанії Turkcell - підприємство DCC-GSM.

Туреччина є другим найбільшим партнером України за обсягами експортних поставок. Про це свідчать дані малюнка 1.

Рис.1. Структура експортних поставок України за територіальною ознакою  у 2007 році

Аналізуючи структуру експортних поставок в 2007 році слід зазначити провідну позицію Туреччини, що склала 7%. Туреччина поступається тільки Росії, чиє беззаперечне лідерство доводить 26% українського експорту в цю країну.

Таблиця 1

Основні показники торгівлі між Україною та Туреччиною (млрд. дол. США)

Показники/Роки

2006 рік

2007 рік

зміни, %

Товарообіг

3,387

4,932

45

Експорт

2,39

3,65

52

Імпорт

0,769

0,972

26

Сальдо

+1,609

+2,687

67

 

За 2007 рік загальний товарообіг між Україною та Туреччиною збільшився на 45% і склав 4 млрд. 937 млн. дол., що майже на 1,5 млрд. більше ніж в 2006 році. При цьому експорт збільшився на 52%, а імпорт - на 26%. В 2006 році в торгівлі товарами з Туреччиною Україна мала найбільше позитивне сальдо серед усіх зовнішньо-торгівельних партнерів, воно склало 1 млрд. 609 млн. дол. Ця тенденція знайшла підтвердження і в 2007 році, де позитивне сальдо збільшилося на 67%.

Аналізуючи взаємовідносини України і Туреччини слід зазначити, що протягом  останніх років державними структурами двох країн були створені сприятливі умови для подальшого розвитку взаємовигідного співробітництва в широкому спектрі напрямків. Найважливішими напрямками спільної діяльності є співробітництво в економічній, науковій галузі і сфері високих технологій.

Однією з основних статей турецького експорту в Україну є легка промисловість. Виробництво і експорт текстилю й одягу має для Туреччини життєво важливе значення. Ця індустрія стала однією з найбільш прибуткових для бюджету Туреччини, формуючи 10% ВВП, становлячи 17,5% промислового виробництва і більше 20% всієї робочої сили. На малюнку 2 наведені дані про основні країни виробниках легкої промисловості, представлені на ринку України.

 

Рис.2. Географічна структура легкої промисловості України

 

Туреччина є головним світовим постачальником товарів легкої промисловості і займає провідне місце серед присутніх на українському ринку країн-імпортерів. Вона випереджає за показниками Китай, країни Східної й Західної Європи. Основною проблемою української промисловості продовжує залишатися різке збільшення поставок імпортних товарів на українські ринки.

Розвиток двостороннього співробітництва між Україною і Туреччиною в науково-технічній сфері є також одним з механізмів рішення актуальної для нашої держави проблеми підтримки і розвитку національного науково-технічного комплексу. У наш час Туреччина направляє значні зусилля для розвитку і модернізації стратегічно важливих високотехнологічних галузей, зокрема  аерокосмічної сфери, а також розширення власної науково-технологічної бази. Тому Україна, що володіє відповідним науково-технологічним потенціалом, може вважати Туреччину перспективним партнером і ринком збуту наукомісткої продукції. Сьогодні на базі науково-дослідного "Мармара-центру" в Туреччині працює спільна  українсько-турецька науково-дослідна лабораторія.

Одним з перспективних  напрямків співробітництва України і Туреччини є  військово-промисловий комплекс. Для України Туреччина становить великий інтерес як ринок збуту продукції національного ВПК. Щорічно Анкара витрачає більше 4, 5% ВВП (близько 8 млрд. доларів з 2002 року) на глибоку модернізацію своїх збройних сил. Причина цих витрат, у першу чергу, це зобов'язання перед НАТО, членом якого є Туреччина. Представники українського ВПК беруть участь у перспективних тендерах на поставку танків і озброєння.

Економічні зв'язки України і Туреччини обумовлені не тільки близьким розташуванням держав, але і партнерськими відносинами в ряді  напрямків. За обсягами експорту Туреччина є другою країною-партнером України, а основними статтями українського експорту є металопродукція, сільське господарство та інші. Товари турецької текстильної  промисловості і готовий одяг на українському ринку досягли лідируючої позиції і займають 32% ринку аналогічних закордонних товарів. Міністерство економіки України відзначило, що сприятиме розвитку двосторонніх взаємовигідних торгово-економічних відносин і готове до тісного співробітництва з Турецькою Республікою для досягнення позитивних результатів.

 

 

Література.

1.     Кныш В. «“Ятаган” для Анкары».//Обзор украинского рынка. 2005, №6.

2.     Сірук М. «Турецький гамбіт». // День. 2007,  №126.

3.     www.kmu.gov.ua – Урядовий портал України.

4.     www.ukrstat.gov.ua – Державний комітет статистики України.