Економічні науки / 10. Економіка підприємства
Мазур О.
І., к.е.н. Богацька Н. М.
Вінницький
торговельно-економічний інститут КНТЕУ
Мета та складові системи управління витратами підприємства
Ніяка діяльність неможлива без витрат. Досягнення будь якої мети, забезпечення кінцевого результату потребує витрат. І об’єктивність суспільного розвитку, і факти практичної діяльності, і закономірності сучасної дійсності, і логіка пізнання показують, що спочатку мають місце витрати, а потім результати, пов’язані з цими витратами. З такого порядку і витікає те надзвичайно особливе місце витрат у життєдіяльності всіх суб’єктів господарювання.
Управління – це цілеспрямована дія на об’єкт з метою змінити його стан або поведінку у зв’язку зі зміною обставин [1] .
З часу появи перших організацій розпочало своє існування управління. Особливої уваги воно набуло в часи створення перших держав, зокрема. Шумерії, Македонії, Риму, Київської Русі та інших давніх держав. Головними управлінцями тоді виступали королі, царі, воєводи, генерали.
Перший істотний крок у розвитку теорії управління було зроблено американським інженером Фредеріком І. Тейлором, який опублікував у 1911 році свою книгу «Принципи наукового управління».
В умовах ринкової економіки особливого значення набула наука управління у сфері управління підприємством. Більшість підприємств займаються виробництвом та реалізацією продукції. Отже, успішність їх функціонування залежить від якості управління виробництвом – свідомого регулювання процесу виробництва з метою підвищення його ефективності, зростання продуктивності праці, покращення якості продукції.
Важливе значення в управлінні виробництвом надається управлінню витратами, які у разі зіставлення з доходами визначають ефективність виробництва.
Управління витратами – це процес цілеспрямованого формування оптимального рівня витрат підприємства.
Критерієм оптимізації є мінімум витрат. Низький рівень витрат дає змогу підприємству отримати певні конкурентні переваги на ринку збуту, вільно провадити свою цінову політику та за інших рівних умов досягати більш високих розмірів прибутку.
Однак слід мати на увазі, що зниження рівня витрат є важливим завданням, але не основною метою управління витратами підприємства. Процес тільки зниження витрат може супроводжуватися зниженням якості виготовленої продукції та сервісного обслуговування покупців, відмовою від виробництва та реалізації видів продукції, які користуються попитом, але потребують здійснення значних витрат.
Головною метою управління витратами підприємства є підвищення конкурентоспроможності та ефективності його діяльності.
Витрати підприємства ідентифікують за їх видами, місцями виникнення та носіями. Ці параметри відображають напрямки процесу витрачання наявних у підприємства ресурсів.
Отже, цілеспрямоване формування витрат на підприємстві, тобто управління витратами, відбувається за їх видами, місцями та носіями.
Управління витратами є однією з найважливіших складових частин процесу управління підприємством. Процес управління витратами є досить складним, він складається з декількох елементів. Загальну схему управління витратами підприємства наведено на рис. 1.
Система управління витратами, як і будь-яка система управління, поділяється на дві підсистеми:
1) підсистема, яка управляє;
2) підсистема, якою управляють, тобто об’єкт управління [2].
Рис. 1. Схема управління витратами на
підприємстві
Також слід зазначити, що система управління витратами має три аспекти: функціональний, організаційній, мотиваційний.
Таким чином, аналізуючи усе вищесказане, зазначимо, що для успішного управління витратами потрібно:
1) організовувати облік витрат по кожному підрозділу;
2) аналізувати структуру витрат та її вплив на результати діяльності підприємства;
3) приймати обгрунтовані управлінські рішення;
4) планувати рівень витрат;
5) планувати прибуток з урахуванням обсягів здійснюваних витрат та змін у ринковому середовищі;
6) формувати дієву систему мотивації працівників до контролю та зменшення витрат;
7) контролювати рівень витрат та вживати заходи для їх зменшення.
Література
1. Андрушків Б. М., Кузьмін О. Е. Основи менеджменту. – Львів: Світ, 1995.
2. Турило А. М, Кравчук Ю. Б., Турило А.А. Управління витратами підприємства: Навч. посібник. – К.: Центр навчальної літератури, 2006.