Філологічні науки. Методика  викладання мови і літератури

 

Викл. Конопленко Л.О., Клименко О.О.

Київський національний технічний університет «КПІ», Україна

Метод проектів

 

Метод проектів – одна з технологій навчання, що базується на моделюванні соціальної взаємодії в малій групі під час навчального процесу.

Ми пропонуємо визначити типи проектів, умови для їх виконання для застосування у немовних вузах.

По-перше, треба визначити труднощі, що можуть виникнути при підготовці проекту.

1. Для організації позааудиторних проектів потрібні значущі зовнішні стимули (заохочення, призи, можливість продемонструвати результати широкому громадянству і т.п.) і значні додаткові витрати часу як з боку учнів, так і з боку викладачів. Крім того, в таких проектах достатньо складно ставити спеціальні навчальні цілі, вони швидше орієнтовані на використання вже наявних знань і сформованих навиків.

2. Проведення учбового курсу або його фрагмента на основі проектної методики (класичні проекти) вимагають високої кваліфікації викладача, оскільки для кожного такого проекту необхідно самостійно і дуже ретельно відібрати необхідний мовний матеріал і розробити ефективну систему завдань і вправ. Крім того, включення подібних проектів в учбовий процес зажадає рішення цілого ряду проблем організаційного і психологічного плану.

Проекти, включені в традиційні курси, є найбільш органічним варіантом інтеграції проектної методики в учбовий процес, оскільки дозволяють використовувати матеріал учбового курсу для організації самостійної роботи учнів. При цьому важливо, щоб проекти були орієнтовані тільки на зовнішній наочний результат, але і дійсно реалізовували основні принципи методу проектів і органічно вирішували задачі повчального і творчого характеру.

Що мається на увазі при використанні словосполучення «принципи методу проектів»?

1. Щире і сильне бажання вивчити іноземну мову. Щире означає відсутність заперечення проти вивчення і використання іноземної мови. Сильне означає наявність бажання займатися іноземною мовою і відчуття задоволення в процесі занять мовою.

2. Регулярність і інтенсивність занять мовою.

3. Основний спосіб засвоєння нового мовного матеріалу - моделювання носіїв в стані "незнання".

4. Основний спосіб закріплення вивченого язикового матеріалу - опрацювання вивченого в паралельному контексті.

5. Всі складові частини мови засвоюються і закріплюються одночасно.

6. Основні цілі даного конкретного заняття - максимально точне копіювання носіїв і відробіток вивченого в паралельному контексті.

7. Поступове збільшення складності учбового матеріалу. (1)

На початковому рівні проекти з іноземної мови можуть залучати великий обсяг та варіації використання іноземної мови. Вони можуть бути як індивідуальні, так і групові.

Міні-проекти можна починати робити з першого року навчання. Можна запропонувати зробити "дослідження" підчас заняття. Послідовність роботи може бути така:

1) вивчення мовного матеріалу для опитування;

2) тренінг цього матеріалу;

3) підготовка питань для опитування;

4) збір інформації методом опитування один одного; дані вносяться до таблиць, які були підготовлені раніш;

5) підсумовування інформації;

6) підготовка письмової доповіді.
Якщо ми проаналізуємо кроки в цій
послідовності, можна побачити багато навчальних мовних переваг в кожному з них.

Перші 2 кроки – мовно-сфокусовані. На третьому кроці ті, що навчаються, готують письмові запитання. Вони мають бути чіткими та нескладними. Такий вид діяльності гарний для опрацювання умінь володіти граматичними конструкціями письма та комунікації, 4-й крок включає в себе невимушене неодноразове повторення однієї і тої ж структури (запитання) та, що не менш важливо, прослуховування різних відповідей. Запис інформації в таблицю - міжкультурна навичка. Останній крок -  письмовий звіт-доповідь. Це не тільки демонструє тим, що начаються, що всі наукові дослідження потребують підсумків, але й вводить їх до початків формального безособистого письма. Загальні навчальні переваги навіть більші, ніж переваги кожного кроку.

При виконанні комплексних проектів рекомендується дотримуватися певних етапів. На кожному з них вирішуються відповідні задачі, передбачається діяльність тих, що навчається, та викладача.

1. Цілеполагання

На цьому етапі дуже важлива роль викладача. Він має чітко розуміти доцільність створення проекту, продумати, як здійснити міждисциплінарні зв'язки для того, щоб не перевантажувати учнів.

2. Планування

Ті, що навчаються, також мусять навчитися планувати свої дії і самостійно вирішувати, які матеріали їм знадобляться для виконання завдань проекту і де вони їх можуть знайти.

Під час виконання проекту доведеться розв'язувати суперечливі питання. Для цього потрібно не лише бути готовим до компромісу, а й мати певні домовленості про узгоджену спільну діяльність. Тому першим кроком має бути створення команди.

Працюючи за методикою проектування, студент привчається творчо мислити, самостійно планувати свої дії, прогнозувати можливі варіанти рішення поставлених завдань, реалізувати засвоєні ним засоби та методи роботи.

3. Вибір методів перевірки прийнятих гіпотез.

Жодна спільна діяльність неможлива без координації людських дій, узгодження цілей, обміну думками тощо. Отже, необхідною умовою успішної роботи команди буде ефективне спілкування,  якого варто навчитися.

Наступний спектр проблем пов'язаний з аналітичною частиною проектів. Звичним та достатньо сформованим вмінням до співчуття залишається репродукція. Це не виключає вміння, наприклад, розставляти логічні або емоційні акценти, оцінювати явище в цілому.

4. Виконання

Робота над проектами дає тим, що навчаються, можливість використовувати уяву, розвивати творчі здібності та навички письмового мовлення для активізації отриманих знань.

Становленню особистості сприяє необхідність допомагати один одному, оцінювати або критикувати, а найголовніше, нести відповідальність за свою роботу перед собою, своєю групою, всім учбовим колективом.

Ті, що навчаються, повинні навчитися самостійно знаходити потрібну інформацію і звертатися по допомогу до викладача тільки у тих випадках, коли вони самі не можуть знайти відповідь на запитання.

5. Захист проекту

Відбувається публічна презентація кінцевого продукту проектної діяльності з подальшою колективною оцінкою та самооцінкою. (2)

Ми говоримо про етапи, принципи проектної діяльності, але які ж види проектів доцільно використовувати у вищому навчальному закладі?

За класифікацією Е.С. Полат, ми відокремили найефективніші проекти, які можна використовувати при навчанні іноземної мови у немовному вузі.

1. За методом, що домінує в проекті:

·        дослідницькі (наприклад, у вигляді студентських міні-конференцій на старших курсах).

·        творчі (зйомки документального відео, інтерв’ю з вченими і т.п.)

·        ігрові (проведення ігор типу «Рейн ринг»).

·        інформаційні (орієнтовані на збір та представлення інформації за певною темою у вигляді презентацій – на перших курсах).

2. За характером координування проекту - з прихованою координацією – більшу частину завдання студент має виконувати самостійно, без допомоги викладача. Викладач виступає в ролі порадника, координатора.

3. За кількістю учасників - парні або групові.

5. За тривалістю проведення проекти можуть бути всіх типів: короткострокові, середньої тривалості, довгострокові.

Аналіз теоретичних основ методу проектів і результатів його застосування на практиці показує, що проекти надають нові можливості рішення методичних задач. В той же час для успішного використання даного методу необхідно зважати на специфіку не тільки конкретної учбової дисципліни, але особливості кожного типу проектів.

Литература:

1. О.М. Константинова. Навчання з задоволенням. – Київ, 2007

2. http://project-modelino.com/method.htm#principles