Экономические науки/ 7.Учет и аудит.

 

Долганова Юлія

 

Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла

Тугана-Барановського

 

 

Облік неотфакрурованих запасів в торгівлі

 

З розвитком ринкових відносин виникають певні проблеми в процесі товарообігу. Однією з цих проблем може бути не співпадіння товарів за якістю та кількістю, поставка товарів на підприємства без документів, або з документами де не вказана ціна постачальника.

Багато уваги розгляду ціэї проблеми було приділено редактором журналу „Бухгалтерія” Єлена Самарченко в роботах „Без паспорту”, а також „Товар сдав!Товар прийняв...”[1,2]. Єлена Водопянова в журналі «Дебет-Кредит» разглянула проблему відсутності відповідних документів в статті „Товар отримали без документів”[3].

Вони глибоко аналізували питання прийомки товарів і проблем, які можуть виникнути по цим операціям. Але вони не присвятили достатньо уваги питанню прийому товарів з документами, де не вказана остаточна ціна товару.

Таким чином, метою данної статті є вирішення проблеми прийомки товарів з документами де відсутні належні реквізити.

В бухгалтерському обліку оприбуткування матеріальних цінностей зазвичай відображається на 15, 20, 22, 28 рахунках в залежності від того, який це вид товару, але відобразити надходження товарів можна, в окремих випадках, і на забалансових рахунках, наприклад: 02 „Активи на відповідальному зберіганні”[4].

Якщо підприємству необхідно негайно продати товари при їх надходженні (що може бути повязано зі швидким псуванням товарів, або з приблеженням термінів відвантаження товарів згідно з договорами реалізації) звісно, що їх потрібно відразу оприбутковувати. В данному випадку можливі два виходи. По-перше, вони можуть оприбуткуватись за справедливою вартістю, тобто за ціною ідентичних товарів на ринку. По-друге, якщо підприємство раніше співпрацювало з цим постачальником, воно може оприбуткувати товари, що поступили зпираючись на данні попередніх угод. В даному випадку налходження товарів в торгівлі відображається по дебету 281, або на 282 рахунків.

Якщо ж підприємтво раніше не мало справ з постачальником, а ціновий діапозон певної продукції на ринку великий, і до того ж підприємство не поспішає реалізовувати товар, воно може відобразити надходження цих товарів на рахунку 023 „Матеріальні цінності на відповідному зберіганні” за умовною ціною, а після списати з цього рахунку при уточненні ціни.

В випадку, коли торгова організація в минулому не співпрацювала з цим постачальним і не має чіткої відповіді про розмір ціни на ринку, вона повинна буде оприбуткувати товар на 28 рахунку за приблизною ціною.

Якщо варість, яку вказало підприємство нижча, за вартість товарів, яка зазначена постачальником, тоді при її дізнанні різниця може бути відображена проводкою Дт-281,282 Кт – 631. Наприклад:

1.    Оприбутковані товари Дт-281,282 Кт-631.

2.    Відображена різніця між справедливою вартістю і покупною Дт-281,282 Кт - 631

Це буде лише в тому випадку, коли товари не були продані, або списується різниця між покупною і справедливою ціною на собівартість продукції, після її реалізації. Слід зазначити, що коли товар був реалізован ціна була меньшою, відповідно, продажна ціна була нижча, що може превести к зменьшенню потенційного дохода від реалізації.

Але, якщо ж покупна вартість виявилсь нижчою за ту, яку відобразили в обліку, виправлення цього відбувається такою самою проводкою, як і в попередньому випадку, але методом червоного сторно. Не слід забувати, що в підприємствах роздрібкової торгівлі (де облік ведеться по продажній вартості), слід враховувати і те, що на різницю в цінах теж нараховується торгова націнка. Так підприємтсво може отримати додатковий дохід.

Коли організація реалізує товари з часом, і може дочикатись від постачальника предявлення рахунку, проблем з відображенням таких змін не виникає. Звісно, коли запаси були зараховані на забалансовий рахунок вони при зачислені відображались проводкою Дт-023, а при списанні Кт-023,а тому на відображення запасів в балансі не впливають.

Література:

1.           Самарченко Є.Без „паспорта”[Текст]/Є. Самарченко//Бухгалтерія. – 2008. – № 50 – С.46-50.

2.           Самарченко Є..Товар сдав!Товар прийняв...[Текст]/Є. Самарченко//Бухгалтерія. – 2008. – № 34 – С. 54-58.

3.           Водопянова Є. „Товар отримали без документів”[Текст]/Є. Водопянова// Дебет-Кредит. – 2007. – №7 – С. 36-38.

4.           План рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій [Текст]: наказ Міністерства фінансів України від 30 ноября 1999. р. №291, зі змінами і доповненнями.