Курмаєв П.Ю.

Науково-дослідний економічний інститут, м. Київ

СУТНІСТЬ МЕХАНІЗМУ УПРАВЛІННЯ РЕГІОНАЛЬНИМ СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНИМ РОЗВИТКОМ

 

Сутність регіонального управління із часом докорінно змінюється як в теоретичному, так і практичному плані. Причому, з теоретичної точки зору поняття «регіональне управління» серед багатьох науковців розуміється як «територіальне управління». Насправді це різні терміни. На нашу думку сутністю територіального управління є управлінський вплив компетентних органів на процеси формування та використання природно-ресурсного потенціалу конкретної території, тобто на ті його елементи, які характеризують територію, перш за все, як географічну категорію.

Управління соціально-економічним розвитком на регіональному рівні доцільно визначити як цілеспрямований вплив органів державної та регіональної влади за допомогою сукупності методів та інструментів на об’єкти управління у регіоні з метою досягнення поставлених цілей економічного і соціального розвитку.

Функціонування ринкової системи господарювання стає неможливою без формування відповідного механізму регіонального управління, який повинен складатися з елементів, здатних впливати на всі складові соціально-економічної системи регіону, основними з яких є, передусім, продуктивні сили, до яких відносяться засоби виробництва і люди як основна продуктивна сила. Ефективність використання засобів виробництва залежить від напрямів управлінського впливу та їх узгодженості.

Аналіз існуючих підходів [1; 2] до сутності механізму управління, й регіонального зокрема, дозволив сформулювати наступне його визначення. Механізм управління соціально-економічним розвитком на регіональному рівні – це сукупність форм і методів управління, застосування яких формує організаційну, фінансово-економічну, правову та соціально-культурну основу практичної реалізації функцій управління на регіональному рівні.

На нашу думку доцільно виділяти такі структурні елементи механізму управління на регіональному рівні: суб’єкти і об’єкти управління, організаційна структура, методи, інструменти, важелі, завдання, елементи забезпечення процесу управління.

Механізм регіонального управління, як будь-яка організаційна система, має свої специфічні функції і принципові підходи.

Науковці виділяють значну кількість функцій регіонального управління, але серед їх сукупності можна виокремити ті, що відзначаються переважною більшістю авторів: організація, планування, регулювання, кадрове забезпечення, контроль.

На нашу думку, під методами управління регіональним соціально-економічним розвитком слід розуміти сукупність способів впливу за допомогою яких вирішуються поставлені завдання та реалізовуються заплановані заходи. Специфічну для кожного методу сукупність елементів впливу на об’єкт управління можна визначити як інструменти.

Разом з тим необхідно пам’ятати, що формування методів управління соціально-економічними процесами перебуває під впливом національних особливостей матеріального і духовного життя суспільства, які відображають міжособистісні відносини, культуру, традиції та погляди.

В структурі механізму регіонального управління особливе місце посідають основні його елементи, які включають в себе - правові, економічні, фінансові та організаційні важелі.

Економічні важелі регіонального управління — це сукупність регуляторів, які цілеспрямовано впливають на створення передумов для функціонування й розвитку економіки регіону. В процесі їх застосування відбувається розподіл капіталовкладень, використання природних ресурсів, формування територіальної структури виробництва, структури трансформації господарського комплексу регіону тощо.

Правові важелі управління передбачають владний вплив на суспільні (економічні, політичні, соціальні) відносини у регіоні за допомогою правових засобів з метою їхнього впорядкування і розвитку.

Використовуючи фінансові важелі управління держава шляхом встановлення форм і методів мобілізації фінансових ресурсів та їх використання стимулює або локалізує ті чи інші явища й процеси на регіональному рівні.

Організаційні важелі управління соціально-економічним розвитком передбачають формування та реалізацію комплексу організаційних заходів щодо створення сприятливих передумов для розширеного відтворення потенціалу регіону. Тобто, йдеться про створення відповідного інвестиційного середовища, реалізації заходів щодо зниження інвестиційних ризиків, пошук інвестиційних джерел.

Управління соціально-економічним розвитком на регіональному рівні слід скеровувати, насамперед, на вирішення соціальних проблем, що вимагає відходу від вузькогалузевої структури управління. Слід посилити міжгалузеву виробничу координацію серед елементів регіональних соціально-економічних комплексів, забезпечити безперебійність їх виробничих та інноваційно-відтворювальних циклів.

 

Список використаних джерел

1. Булеев И.П. Формирование организационно-экономического механизма управления предприятием по обработке цветных металлов /И.П.Булеев. – Донецк: ИЭП НАНУ, 1993. – С.32-34

2. Лисенко Ю., Єгоров П. Організаційно-економічний механізм управління підприємством /Ю.Лисенко, П. Єгоров  //Економіка України. – 1997. - №1. – С.86,87