Экономические науки/15.Государственное регулирование экономики

 

Студентка Пластара К.І.

Донецкий национальный университет экономики и торговли

имени МихаилаТуган-Барановского, Украина

Оцінка потреби фахової підготовки в народному господарстві України

 

В  умовах ринкової економіки науковий прогрес визначає корінні зміни в профе­сійно-кваліфікаційній структурі робочих кадрів. В останні роки в окремих галузях народного господар­ства промисловості були нерідкі випадки посилення тен­денції невідповідності між сформованою і необхідною професійно-кваліфікаційною структурою робітників. У зв'язку з цим удосконалення методів планування і прогнозуван­ня чисельності і складу робочих кадрів дозволить звести до мінімуму наявну невідповідність.

Важливо відмітити, що визначення потреби в робочих кадрах і їхній підготовці в професійному розрізі на тривалу перспективу має велике значення для скорочення плинно­сті кадрів.

Мета статті – проаналізувати рівень фахової освіти робітників народного господарства України з точки зору реальної потреби.

Наукове прогнозування професійного складу і  чисельно­сті робітників має ґрунтуватися на подальшому зростанні продуктивності праці. Професійна структура робочих кадрів постійно змінюється під впливом со­ціально-економічного розвитку. При розробці прогнозів чисельності і професійного скла­ду робітників необхідно враховувати  існуючі форми поділу праці (галузева, технологічна, по  кваліфікації і професійній ознаці). Прогнозування потреби в кваліфікованих робочих кадрах на тривалу перспективу, засноване на галузевому поділі праці, дає можливість установити зацікавленість у них окремих галузей народного господарства.

В економічній літературі відсутній єдиний науко­во обгрунтований підхід до розробки методики дослідження економічної ефективності різних форм підготовки робочих кадрів. Особливо  важливим є вибір показників економічної ефективності праці кваліфікованих робітників при різних формах професійної підготовки. Обов'язковими по­казниками є: продуктивність праці, виконання норм виро­бітку і виробничого завдання, показники якості продукції, браку. Не менш важливими є показники виходу на вищий кваліфікаційний розряд і видів преміювання за економію сировини і матеріалів, за перевиконання плану, за випуск продукції високої якості.

Аналіз ефективності праці кваліфікова­них робітників є необхідною умовою для визначення еконо­мічної ефективності різних форм професійного навчання і рівня загальної освіти. При визначенні економічної ефек­тивності форм підготовки кваліфікованих робітників до­цільно застосовувати метод анкетного обстеження, що до­зволяє визначати ступінь впливу різних форм професій­но-технічної освіти і окремих факторів (тривалість, рівень загальної освіти, стаж роботи) на економічну ефективність праці кваліфікованих робітників.

Зростання ефективності праці фахівців зараз є найва­жливішим чинником розвитку наукового прогресу, підви­щення продуктивності суспільної праці. У 2007 році кожен четвертий працівник займався в основному розумовою працею в науці, освіті, культурі, матеріальному виробництві, а в 1990 році - кожен дванадцятий. Загальна кількість фа­хівців з вищою і середньою фаховою освітою, зайнятих у на­родному господарстві, зросла в 2007 році у порівнянні з 1990 роком більш ніж у 1,8 раза і досягла 5895,0 тис. осіб.  

Питома вага фахівців у загальному числі зайнятих у на­родному господарстві збільшилася з 25,4% у 1990 році до 28,5% у 2007 році. Найбільш високі темпи зростання чи­сельності фахівців із вищою і середньою фаховою освітою спостерігаються на підприємствах і в організаціях житло­во-комунального господарства, у невиробничих видах по­бутового обслуговування населення. Кількість фахівців у цих галузях збільшилася в 2,4 раза.

Одним із методів визначення ефективності використання фахівців на виробництві є аналіз робочого часу. Аналіз да­них про бюджет часу економістів і нормувальників на під­приємствах галузей промисловості показує, що 2/3 - 3/4 робочого часу економісти витрачають на виконання робіт, що не вимагають спеціальної кваліфікації. Аналіз же ви­робничих показників займає всього 2,0% робочого часу.

Частка фахівців, зайнятих на посадах що не вимагають вищої освіти, у цілому по народному господар­ству зросла в 2007 році на 3,1 пункта в порівнянні з 1990 роком, з них у промисловості - на 5,5 пункта, на підприємствах і організаціях житлово-комунального господарства і побутового обслуговування - майже на 12 пунктів. Найбільш високі темпи зростання фахівців, зайнятих на посадах, що не вимагають вищої освіти, по народному господарству спосте­рігаються в торгівлі, громадському харчуванні, заготівлях і матеріально-технічному постачанні і збуті.

Питома вага фахівців із середньою фаховою освітою, зайнятих на посадах, що не вимагають середньої фахової освіти, ще вище. У 2007 році їхня частка збільшилося на 9,5 пункта в цілому по народному господарству, у промисловості вона зросла на 6,5 пункта, а в торгівлі, громадсь­кому харчуванні і заготівлях, матеріально-технічному по­стачанні і збуті - на 13,2 пункта. Таким чином, спостеріга­ється стійка тенденція збільшення частки фахівців, зайня­тих на посадах, що не вимагають вищої і середньої фахової освіти. У той же час ефективність використання фахівців припускає виконання ними функцій і обов'язків відповідно до отриманої спеціальності.

Література:

1.     Міжнародна економіка: Навчальний посібник для дистанційного навчання / С.В. Карпенко, О.А. Карпенко: за наук. ред. Ю.М. Краснова. – К.: Університет «Україна», 2007. – 251 с.

2.      Краснов Ю.М. Прогнозування чисельності фахівців і підготовки кваліфікованих кадрів // Формування ринкових відносин в Україні. – 2008. - №6. – С. 132-135.