К.е.н. Гросул В.А.

Харківський державний університет харчування та торгівлі

Фінансовий механізм торговельного підприємства

 

Процес управління фінансово-економічною діяльністю підприємства ґрунтується на визначеному механізмі, що прийнято називати фінансовим. У літературних джерелах, у даний час, існують деякі розбіжності в тлумаченні даного терміну.

Значні різночитання у визначенні фінансового механізму полягають у всілякому тлумаченні окремими авторами змісту цього поняття залежно від того розглядається воно як форма реалізації фінансової політики, як категорія фінансового управління, або як комплекс методів фінансового впливу.

Спираючись на проведені дослідження в області тлумачення сутності терміна «фінансовий механізм» викладемо свій погляд на цю проблему.

На нашу думку, для того, щоб структурувати наведені вище тлумачення, необхідно виділити два рівні функціонування фінансового механізму: макро- і мікрорівень. Фінансовий механізм на макрорівні умовно можна розділити на:

-          механізм планування, контролю і регулювання загальнодержавних фінансів, основним елементом якого є правове, та нормативне забезпечення управління державними фінансами; організаційна структура фінансового управління держави;

-          фінансовий механізм державного регулювання, складовою частиною якого є нормативне та правове забезпечення фінансової діяльності суб'єктів господарювання; сукупність форм і методів стимулювання та обмеження фінансово-господарської діяльності у державі; фінансове регулювання діяльності підприємств державного сектора економіки.

Фінансовий механізм державного регулювання безпосередньо впливає на мікрорівень – фінансову діяльність підприємства, за допомогою законодавчо встановлених податків, зборів, стимулів, санкцій та ін. Ефективна організація і функціонування фінансів підприємства впливає на рівень наповнення державного і місцевого бюджетів, позабюджетних фондів, тобто на величину загальнодержавних фінансів.

Суспільний продукт є результатом економічної діяльності підприємства, тому особливої уваги вимагає визначення саме фінансового механізму підприємства. На основі проведеного аналізу підходів до визначення фінансового механізму пропонується наступне його тлумачення.

Фінансовий механізм підприємства – це сукупність форм, методів і інструментів зовнішнього і внутрішнього впливу на фінансово-господарську діяльність підприємства, призначених для підвищення ефективності фінансових результатів з метою формування і розвитку соціально-економічної сфери підприємства.

Серед основних мікроекономічних чинників, що впливають на фінансовий механізм підприємства, можна виділити форми власності; структуру підприємства; цінності трудового колективу і близьких до нього організацій; рівень управління підприємством; підготовленість кадрів; участь працівників у власності та управлінні; якість праці й ін.

Оскільки фінансовий механізм підприємства з одного боку відображає фінансово-економічні відносини, організаційно-управлінський аспект продуктивних сил, а з іншого – приводиться в дію свідомо зумовленою сукупністю методів регулювання фінансово-економічної діяльності, можна стверджувати, що фінансовий механізм являє собою діалектичну єдність об'єктивного і суб'єктивного. Чітке розуміння діалектики об'єктивного та суб'єктивного, загального й особливого у фінансовому механізмі підприємства є найважливішою методологічною передумовою його розробки в конкретно-історичних умовах з урахуванням різноманіття економічних інтересів різних агентів ринку.

Дослідження показали, що фінансовий механізм торговельного підприємства, є складною структурною формою і методом економічних відносин, що відображають систему, та складається з системних елементів, найпростіших для даної категорії і даних умов абстракції, але які не є найпростішими. Системні елементи фінансового механізму підприємства – складні категорії, що володіють власними внутрішніми властивостями та структурою. Фінансовий механізм підприємства включає мету (основну і побічну); принципи, на яких він заснований; виконувані функції; конкретну структуру фінансового забезпечення та зв'язки усередині неї; умови функціонування; методи та процес роботи механізму; ціннісні орієнтації та систему стимулів.

Для побудови фінансового механізму підприємства торгівлі запропоновано використовувати цільову блок-схему, що відображає залежність поставлених і досягнутих цілей торговельного підприємства від конкретних умов діяльності, що склалися у процесі господарювання; від існуючого інструментарію, за допомогою якого можна забезпечити досягнення зазначених цілей.

Аналіз сучасних перетворень в економіці України підтверджує положення про те, що коли порушується чинність об'єктивного закону відповідності виробничих відносин рівню і характеру розвитку продуктивних сил, виникають об'єктивні передумови для трансформації всієї системи суспільних відносин і відповідних фінансових механізмів.

Забезпечення стійкого розвитку торговельного підприємства припускає постійне удосконалення і перетворення фінансового механізму, що полягає в пошуку системи господарських форм, що адекватно відображають сучасний рівень розвитку і закономірності руху суспільства.

Несистемна зміна окремих елементів фінансового механізму торговельного підприємства, окремих господарських форм довгострокового, стійкого ефекту не дає, більш того, ці нові господарські форми будуть згодом деформовані та будуть потребувати заміни. Тому одним з найважливіших завдань економічної науки є завдання обґрунтування методів удосконалення форм, методик, інструментів регулювання фінансового механізму підприємства з метою формування і розвитку адекватної соціально-економічної сфери торговельного підприємства.