Нестеренко Ж.К. к.е.н., проф.. ЗНТУФедько О.Б.

 

УДОСКОНАЛЕННЯ МЕТОДИКИ ПРОВЕДЕННЯКОМПЛЕКСНОГО АНАЛІЗУ ФІНАНСОВОЇ ЗВІТНОСТІ ПІДПРИЄМСТВ

 

Анотація Удосконалено методику проведення комплексного аналізу фінансової звітності підприємств різних форм власності та різних форм господарювання.

Ключові слова Комплексний аналіз, фінансова звітність підприємства, фінансовий стан, етапи проведення комплексного аналізу, вимоги до проведення комплексного аналізу

І. Вступ

Сьогодні, коли кожне підприємство здійснює підприємницьку діяльність самостійно і на власний ризик з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку, значення комплексного аналізу фінансової звітності як інструменту пошуку шляхів забезпечення сталого розвитку господарюючих суб’єктів тільки посилюється.

Становлення ринкових відносин потребує удосконалення визначення змісту, методології та методики комплексного аналізу фінансової звітності з урахуванням особли­востей ринкової економіки та міжна­родного досвіду.

Реформування бухгалтерського обліку, поділ його на управлінський та фінансовий, виокремлення податкового обліку, введення нового плану рахунків, приведення форм бух­галтерської звітності у відповідність до вимог національних та міжнародних стандартів вик­ликають необхідність використання кожним підприємством методи­ки комплексного аналізу фінансової звітності. Така методика необхідна для визначення ступеня фінансової стійкості підприємства, оцінювання його ділової актив­ності, ефективності діяльності та інвестицій­ної привабливості [1],

Дослідженням теоретичних аспектів бух­галтерського обліку та аналізу фінансової звітності підприємств присвячені роботи видат­них вітчизняних економістів: І,О. Белебехи, М.Т. Білухи, П.ї. Гайдуцького, М.Я, Дем'яненка, Т.Г. Кірейцева, Ю.Я. Литвина, В.Г. Лінника, В.Б. Моссаковського, П.Т. Саблука, В.В. Сопка, В.Я. Плакєієнка та інших. Вивчення зв'язку бухгалтерського обліку та фінансово­го аналізу є предметом дослідження українсь­ких та зарубіжних вчених-економістів, та­ких як: Бланк І.А., Брігхем Є.Г., Берднікова Т.Б., Ізмайлова К.В,, Ковальов В.В., Лахтіонова Л.А., Голов С.Ф., Домбровський В.М та багато інших.  Проте проблеми бухгалтерського обліку та аналізу фінансової звітності підприємств за різних форм власності та різних форм господарювання вивчені не­достатньо, хоча їм приділяється багато уваги в економічній літературі і повсякденній ро­боті міністерств і відомств нашої держави. Тож, у цьому зв'язку особливого значення набу­вають теоретичні дослідження побудови методики проведення комплексного аналізу фінансової звітності суб’єктів господарювання за різних форм власності і різних форм господарювання, чим саме і обґрунтовується актуальність обраної теми.

ІІ. Постановка завдання

- обгрунтування необхідності удосконалення методики проведення комплексного ана­лізу фінансової звітності підприємств різних форм власності та різних форм господарювання;

- внесення змін до алгоритму - етапів проведення комплекс­ного аналізу фінансової звітності підприємств.

ІІІ. Результати

В умовах реформування бухгалтерського обліку комплексний аналіз фінансової звітності, як важливий елемент аналітичної роботи, стає одним з головних інструментів управління діяльністю підприємств, оскільки саме він надає повну, всебічну характери­стику фінансового стану підприємства, необхідну для управ­ління фінан­совою стійкістю, ліквідністю та платоспромож­ністю підприємства і забезпечення конкурен­тоспроможності його продукції у довгостроковому періоді.

Загалом комплексний аналіз та оцінка фінансової звітності підприємства передбачає визначен­ня економічного потенціалу суб'єкта госпо­дарювання або, іншими словами, вона дає змогу забезпечити ідентифікацію йото місця в економічному середовищі. Аналіз та оцінка майно­вого та фінансово-економічного стану підприємства створює необхідну інформацій­ну базу для прийняття різноманітних управ­лінських та фінансових рішень щодо проблем­них питань купівлі-продажу бізнесу, напрямів виробничого розвитку, залучення чи здійснення  інвестицій, тощо.

При проведенні комплексного аналізу фінансової звітності підприємств  різних форм власності та різних форм господарювання необхідно дотримуватись відповідних вимог,  се­ред яких можна виділити наступні:

1.  Методологічна база комплексного аналі­зу повинна ґрунтуватись на методиках, які давали б змогу в обмежені строки оцінити фінансовий стан суб'єкта господарювання, не тільки ідентифікувати проблемні елементи, а й зробити обґрунтовані висновки щодо розвитку тенденції зміни фінансового стану суб'єкта господарювання в цілому.

2. При практичному проведенні комплекс­ного аналізу необхідно використовувати та­кий ефективний прийом організації аналізу фінансової звітності, як порівняльний аналіз. Він являє собою внутрішньогосподарський аналіз зведених показників фінансової звітності за окремими напрямами діяльності самого підприємства та його дочірніх підприємств або міжгосподарський аналіз показників даної фірми у порівнянні з відповідними показни­ками конкурентів, середньогалузевими чи се­редніми показниками.

3. Для  здійснення  комплексного аналізу необхідно забезпечити формування групи показників, які б у своїй сукупності відпові­дали вимогам комплексної характеристики поточного стану підприємств та перс­пектив його подальшого розвитку. При цьо­му слід пам'ятати, що використання надлиш­кової кількості фінансових коефіцієнтів може спричинити втрату часу на аналітичне та ма­тематичне забезпечення дослідження функ­ціонально взаємозалежних між собою показ­ників, Це, в свою чергу, значно знизить опе­ративність комплексного аналізу, яка є кри­тичною характеристикою його ефективності. Наповненість цільової сукупності тими чи іншими показниками залежатиме від завдань, які поставлені перед аналізом його замовни­ками у кожному конкретному випадку. Се­ред таких вимог, що висуваються до потенц­ійних показників, можна виділити невелику сукупність критичних значень.

4. Ефективність комплексного аналізу значною мірою залежить від можливості по­будови адекватної системи однозначності інтерпретації результатів математичної та ана­літичної обробки визначеної групи цільових показників з метою попередження та уник­нення двозначності висновків, протиріч у поглядах окремих експертів щодо ідентифі­кації становища об'єкта дослідження.

У сучасній практиці комплексного фінансового аналізу поширеним засобом досягнення визначеної вище мети є розроблення системи ранжування показників, відповідно до якого кожному значенню цільового показника відповідає однозначно визначений ранг, а сума рангів, отриманих даним підприємством за результатами аналі­зу, слугує підставою для однозначної характе­ристики його фінансово-економічного стано­вища, розвитку тенденцій його зміни та перс­пектив подальшого функціонування. Таким чином, відособлена оцінка окремих сторін фінансово-господарської діяльності підприєм­ства на основі математичного моделювання органічно компонується при інтегральній оцінці фінансового стану підприємства.

Для побудови інтегральної оцінки фінансового стану доцільно використовувати дві системи ієрархій показників: загальну та з проміжними комплексними оцінками окремих функціональних складових фінансового стану підприємства (рис.1).

Найбільш відповідальним етапом при визначенні інтегральної (комплексної) оцінки підприємства для прийняття управлінських рішень є формування системи аналітичних показників, яка повинна забезпечувати об’єктивність, змістовність, глибину і адекватність інформації, що характеризує досліджувані соціально-економічні явища та процеси.

 

 

 

 

 

 


Рис. 1. Схема ієрархій системи показників для визначення інтегральної оцінки фінансового стану підприємств

На нашу думку, для потреб інтегрального оцінювання необхідно використовувати систему факторних відносних показників, наведену             на рис. 2. [2].

Ключовим елементом процедури комплек­сного аналізу фінансового стану  підприємства є побудова моделі обробки вхідної інформаційної бази. Така модель являє собою обґрунтований (відповід­но до специфічних характеристик конкрет­ного випадку процедури комплексного аналі­зу) органічний синтез математичних, статис­тичних та аналітичних методів дослідження.

У   дослідженнях сучасних вчених-економістів пропонується модель, в якій зазначено тільки чотири етапи проведен­ня комплексного аналізу фінансової звітності [3].

Вважаємо доцільним вдосконалення існу­ючої методики шляхом розробки моделі ком­плексного аналізу фінансової звітності, яка передбачає поєднання фінансового аналізу і обліку фінансової звітності для комплексної оцінки повного та достовірного обсягу відпо­відної інформації та впровадження додаткових п’ятого та шостого етапів, що є логічним продовженням   раніше запропонованих етапів проведення   комплексного   аналізу фінансової звітності.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис. 2. Система показників для інтегральної оцінки фінансового стану підприємства


Таким чином, на нашу думку, алгоритм - етапи проведення і обробки вхідної інформаційної бази при комплексному аналізі фінансової звітності підприємств різних форм власності та різних форм господарювання повинен мати наступний вигляд (рис.3).

На першому етапі замовник комплексного аналізу забезпечує постановку цільової функції мо­делі обробки вхідної інформаційної бази. Адек­ватна постановка цільової функції має сфор­мувати  чітке  розуміння  мети   комплексного аналізу в  окремо  взятому випадку,  а також специфіки  цього випадку. Таким чином, до виконавців доводиться цільова функція комплексного фінансового аналізу, яка перед­бачає такі елементи:

-   об'єкт дослідження та його специфіка: галузева приналежність (види діяльності) підприємств, форма власності, величи­на підприємства, ринкова позиція та рівень монополізації галузі тощо;

-   інформаційна база та її часові лаги (на­самперед фінансова звітність підприємств та зіставні часові проміжки);

-  мета та завдання проведення досліджен­ня (зокрема, ідентифікація ділової надійності, оцінка кредитоспроможності, прогнозування банкрутства  підприємств);

- сукупність напрямів аналізу фінансо­во-господарської діяльності підприємств, які є складовими узагальнюючого інтеграль­ного показника (ефективність підприємниць­кої діяльності, довгострокові та короткостро­кові перспективи платоспроможності, ефек­тивність управління підприємством тощо);

- форма подання кінцевої (вихідної) інформації (визначення абсолютної величи­ни інтегрального показника, формування по­рівняльної таблиці, тощо);

-   методика формування пропозиції щодо провадження заходів з метою забезпечення досягнення мети комплексного фінансового аналізу підприємств. Тобто перший етап полягає у формуванні методологічної основи моделі обробки вхідної інформаційної бази.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис. 3. Етапи проведення комплексного аналізу фінансової звітності підприємств

 


Другий етап передбачає обґрунтування процедур та проведення первинної обробки, узагальнення та консолідації вхідної фінан­сової інформації, Практична реалізація такої первинної обробки інформації має відповіда­ти критеріям оперативності формування та отримання готової для подальшої математич­ної обробки фінансової інформації. Для забезпечення виконання завдань, які ставляться на другому етапі моделі, що розгля­дається, реалізується така сукупність ітерацій:

- групування інформаційних джерел відпо­відно до визначених напрямів дослідження фінансового стану підприємств, аналізу та формування спостереження (зокрема, пла­тоспроможність, ділова активність, фінансові результати,  майно підприємства тощо);

- формування відповідно до специфіки цільової функції сукупності фінансових по­казників та коефіцієнтів як форми узагаль­нення даних за згрупованими інформацій­ними джерелами;

-  обґрунтування  вибору  форм  обробки вхідної інформації відповідно до визначеної сукупності показників.

Третій етап передбачає забезпечення техніч­ної реалізації методичних засад, визначених на першому етапі моделі, на основі обґрунто­ваної на другому етапі сукупності сфер аналі­зу та об'єктів дослідження. При цьому забез­печується вибір необхідної методики {поєднан­ня математичних, статистичних та/або аналі­тичних моделей) консолідації результатів пер­винної обробки вхідної інформації за певни­ми напрямами дослідження, визначення структури та порядку формування цільового інтегрального показника як вихідної інформації комплексного фінансового аналізу підприємств.

На четвертому етапі має здійснюватись інтерпретація результатів оброб­ки фінансової інформації, виходячи зі сталої однозначної системи кри­теріїв, що відповідають напрямам комплекс­ного аналізу підприємств та запитам за­мовників дослідження. При цьому формулю­вання висновків щодо об'єкта дослідження на підставі проведених розрахунків не тільки дає можливість замовникам комплексного аналі­зу одержати відповіді на поставлені ними пи­тання, а й є основою прогнозування зміни економічного потенціалу підприємств.

П’ятий етап комплексного аналізу фінансової звітності підприємств - дозволить більш ретельно дослідити достовірність вхідної інформації для проведення комплексної оцін­ки фінансового стану, та надасть можливість здійснення внутрішнього та зовнішнього кон­тролю за відповідністю формування показ­ників фінансової звітності підприємств.

Шостий етап представляє собою процес формування сценаріїв майбутнього тренду фінансово-господарської діяльності  підприємств, сутність цього етапу полягає в про­гнозуванні результатів діяльності об'єкта дос­лідження з урахуванням запропонованих за­ходів щодо підвищення ефективності діяль­ності підприємств.

ІV. Висновки

Незважаючи на те, що питанням дослідження теоретичних і практичних аспектів побудови та удосконалення методики проведення комплексного аналізу фінансової звітності суб’єктів господарювання приділяється багато уваги, як в літературі так і в повсякденній роботі міністерств і відомств України, кожний крок в цьому напрямку має велике значення. Тож, доповнений нами п’ятий та шостий етапи проведення комплексного аналізу фінансової звітності підприємств удосконалюють методику комплексного аналізу: виконання п’ятого етапу надасть можливість здійснення внутрішнього та зовнішнього контролю за відповідністю формування показників фінансової звітності, а шостого етапу надасть можливість прогнозування результатів об’єктів дослідження з урахуванням запропонованих  заходів щодо підвищення ефективності діяльності підприємств.

При проведенні комплексного аналізу фінансової звітності необхідно: дотримуватись відповідних вимог; враховувати схему ієрархій системи показників для визначення інтегральної оцінки фінансового стану підприємств та враховувати визначений алгоритм – етапи проведення і обробки вхідної інформаційної бази

Література:

1. Богдан Гринів. Проблеми бухгалтерського балансу: його використання в аналізі // Бухгалтерський облік і аудит. – №1. – 2008. – С.11-15

2. Макаренко Ю.П. Розробка методики проведення комплексного аналізу фінансової звітності підприємств // Агросвіт. - №4. – 2008. – С.37-43

3.  Ізмайлова К.В. Сучасні технології фінан­сового аналізу: Навч. посіб. — К.: МАУП, 2000.-   52 с.

4.  Шеремет О.О. Фінансовий аналіз: Навчаль­ний посібник.     К.: Кондор, 2005,—   196 с.

5.   Шевченко С.М. Інтегральна оцінка фінансового стану підприємства //  Держава та регіони: Серія економіка та підприємництво. - №3. – 2006. – С.134-139