Циберман Ю.

Криворізький економічний інститут

ДВНЗ «Київський національний економічний

університет імені Вадима Гетьмана», Україна

Інформаційний процес як технологічна основа управлінської діяльності

Управління ґрунтується на інформації та породжує нову інформацію. Ефективність функціонування економіки будь-якого об’єкта(підприємства, організації) багато в чому залежить від уміння керівників різного рівня ретельно готувати й обґрунтовувати прийнятті рішення. Умови ринкової економіки висувають серйозні вимоги до якості, своєчасності, повноти, вірогідності економічної інформації, глибини аналізу економічних показників.

Інформаційна система не тільки відображає функціонування об’єкта управління, а й впливає на нього через органи управління. Вона є сукупністю інформаційних процесів для задоволення потреби в інформації різних рівнів прийняття рішень. Її метою є продукування інформації для використання(споживання) управлінським апаратом. Відповідно вона забезпечує нагромадження, передачу, збереження, обновлення та узагальнення інформації.

Призначення інформаційних систем полягає в описі економічного об’єкта, його станів, взаємодії, що виражається через економічні показники. Вона покликана своєчасно подавати органам управління необхідну і достатню інформацію для прийняття рішень, якість яких забезпечує високоефективну діяльність об’єкта управління та підрозділів. До головних її завдань належать:

- виявлення джерел інформації;

- збирання, реєстрація, оброблення та видача інформації, що характеризує стан виробництва й управління;

- розподіл інформації між керівниками, підрозділами та виконавцями відповідно до їх участі в управлінні.

Найважливішою властивістю інформаційних систем є єдність управлінської інформації, що визначає єдине інформаційне забезпечення системи управління. Вхідною інформацією користуються всі органи управління.

Структурно інформаційні системи складаються з таких компонентів:

-              власне інформації;

-              система оброблення інформації;

-              входу;

-              виходу;

-              внутрішніх і зовнішніх каналів [1, с.29].

У державному Стандарті України ДСТУ 2874-94 дано визначення інформаційних систем, що це система, яка організовує пам'ять і маніпулювання інформацією щодо проблемної сфери [1, с.29].

Характерною рисою інформаційних систем є те, що людина виступає активним учасником інформаційного процесу. Це виявляється в умовах функціонування автоматизованого робочого місця(АРМу), коли людина(кінцевий користувач) здійснює введення інформації в систему, підтримує її в актуальному стані, обробляє інформацію і використовує здобутті результати в управлінні. Інформація служить способом опису взаємодії між джерелом і одержувачем інформації. Те саме повідомлення одному одержувачеві може давати багато інформації, а іншому – мало або нічого.

Потенційні можливості інформаційних систем реалізується через їх функції, до яких належать:

- обчислювальна: вчасно і якісно виконує оброблення інформації в усіх аспектах, що цікавлять систему управління;

- слідкувальна: відображає і формує всю необхідну для управління зовнішню та внутрішню інформацію;

- запам’ятовування: забезпечує безупинне накопичення, систематизацію, збереження і відновлення всієї необхідної інформації;

- комунікаційна: забезпечує передачу потрібної інформації в задані пункти;

- інформаційна: реалізує швидкий доступ, пошук і видачу необхідної інформації;

- регулювальна: здійснює інформаційно-керуючий вплив на об’єкт управління і його ланки при відхиленні їхніх параметрів функціонування від заданих значень;

- оптимізаційна: забезпечує оптимальні розрахунки в міру зміни цілей, критеріїв та умов функціонування об’єкта управління;

- прогнозна: визначає основні тенденції, закономірності та показники розвитку об’єкта управління;

- аналізаторна: визначає основні показники техніко-економічного рівня виробництва і господарської діяльності;

- документальна: забезпечує формування всіх обліково-звітних, планово-розпорядницьких, конструкторсько-технологічних та інших форм документів.

Інформаційна процедура  - сукупність однорідних операцій, пов’язаних із впливом на інформацію [1, с.32].

Сукупність усіх інформаційних процедур утворює інформаційний процес – технологічну основу управлінської діяльності.

 

Література.

 

1. Пономаренко В.С. Інформаційні системи і технології в економіці: Навчальний посібник / В.С. Пономаренко.- К.- 2002. - 545 с.