Економічні науки 10

Яремко І.Й.

Національний університет «Львівська політехніка»

 

Формування інвестиційної вартості

машинобудівних підприємств

 

Машинобудівні підприємства, як і переважна більшість підприємств перехідної економіки, мають гостру потребу в інвестиційних ресурсах, а тому їх інвестиційна вартість відіграє важливу роль у вирішенні цього питання. Підприємства машинобудування, незважаючи на процеси, що зруйнували добротну у минулому матеріально-технічну базу, і нині володіють значним виробничим і технологічним потенціалом.

Для отримання інвестиційних ресурсів підприємствам галузі найдоцільніше переходити на загальноприйняті стандарти  корпоративного управління, які, крім інших чинників, передбачають демонстрацію підприємством свого стратегічного потенціалу. Цей підхід узгоджений із версією ІSO від 2008р., якою декларується необхідність управління компанією, виходячи із стратегічних цілей організації. Ефективність функціонування підприємства міжнародними ринками капіталів оцінюється за критерієм створення вартості. Затверджена КМУ «Державна програма розвитку машинобудування у 2006 – 2011 роках» до числа стратегічних пріоритетів розвитку підприємств галузі, крім технологічних (модернізація виробничого потенціалу і продукції), відносить формування ефективних і реальних проектів.

У сучасних умовах корпоратизація є однією з головних спрямувань реформування економіки України. У процесі корпоративного управління провідну роль відіграє його фінансово-економічна складова, яка обумовлює підвищення ефективності капіталу. Забезпечення інноваційного типу розвитку машинобудівних підприємств з метою модернізації виробничого потенціалу і підвищення конкурентоспроможності на внутрішньому і зовнішньому ринках розглядається через інтеграційні процеси, які вимагають оцінки їх сукупного потенціалу, як характеристики інвестиційної привабливості.

Головним у демонстрації стратегічної вартості машинобудівних підприємств є оцінка нематеріального потенціалу і взаємопов`язане урахування їх додаткової енергії (сили) в оприлюдненні сукупного потенціалу (ефект потенційної взаємодії складових компонентів матеріальних економічних ресурсів і нематеріального потенціалу). Проблемою, крім методичної основи такого оцінювання і його формалізації, для низькорентабельних підприємств виступає той фактор, що така додаткова вартість формується лише тоді коли економічний і ринковий потенціали розвиваються рівноважно і динамічно.

Крім цього, зовнішні чинники як непередбачувані фактори впливу на вартісну характеристику підприємства з одного боку є суттєвими, з іншого некерованими параметрами з боку підприємства. Тому чим складнішим і непередбачуванішим стає економічне середовище, невизначенішою архітектура ринків капіталу, тим проблемнішим виступає управління процесами формування інвестиційної вартості машинобудівних підприємств.

Машинобудівні підприємства національної економіки з різних і відомих причин є недооціненими як за балансовою, так і ринковою вартістю (вартість власного капіталу як сума емітованих ними акцій). Низький рівень капіталізації економічного потенціалу підприємств цієї галузі економіки викликає проблеми практичного характеру. Фінансово-економічний стан економіки, як глобальної, так і національної, передумовлює операції купівлі-продажу підприємств в т.ч. глобальними суб’єктами, злиття, поглинання і консолідацію капіталів, а тому капіталізація ресурсів для вітчизняних підприємств не є факультативною.

Формування динамічної моделі нарощування економічного потенціалу машинобудівних підприємств і визначення факторів, які впливають на такий процес, в контексті сучасного сприйняття  ефективного функціонування суб'єкта діяльності розглядається з позиції збільшення (приросту) вартості їх власного капіталу чи вартості бізнесу.

Разом з тим, для управління процесами формування вартості потрібна інформаційна база про ключові фактори вартості саме для цих підприємств, їх критеріальна характеристика та формування на цій основі інтегрального показника, що характеризує створену (втрачену) вартість. Для вітчизняних машинибудівних підприємств, як і для підприємств інших секторів економіки України, така інформоційно-орієнтована  та методична основи відсутні. Саме з цих причин управління вартістю підприємства є достатньо складним процесом. Він посилений ще й тим фактом, що функції такого управління розподілені за обширним сегментом управління (об'єкти вартісних параметрів, які в багатьох випадках не мають чіткої формалізації), а не зосереджені на конкретизованих основних показниках діяльності (прибутки, обсяг реалізації, собівартість тощо), що узвичаєно для вітчизняної практики управління.

Вартісно-орієнтована парадигма управління через різномірність завдань, підтримки достовірності економічної оцінки вартості потенціалу підприємства ринковим механізмом фондових бірж, не має достатньої прозорості , що робить проблематичним прийняття ефективних рішень вітчизняних машинобудівних підприємств у сфері формування своєї інвестиційної вартості. Тому формування задовільної, методично-обгрунтованої системи оцінки ключових факторів, що впливають на формування інвестиційної вартості машинобудівного підприємства є важливим завданням сучасної економіки.