Экономические науки/7.Учет и аудит.

 

Студентки 5 курсу, обліково-економічного факультету Новак Л.В.

Криворізький економічний інститут

Київського національного економічного університету ім. В. Гетьмана

Особливості відображення витрат у Звіті про фінансові результати суб’єкта малого підприємництва

 

Методологію складання фінансової звітності досліджують багато науковців, таких як Н. Жук, В. Пархоменко, Ю. Лузан та інші. Однак, більшість праць присвяченні загальній методиці складання та подання фінансової звітності. При цьому залишаються поза увагою питання формування показників фінансової звітності суб’єктами малого підприємництва Звіту про фінансові результати у частині елементів матеріальних витрат.

Указом Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб’єктів малого підприємництва» від 28.06.99 р. № 746/99 в редакції від 31.05.2003 р. визначено, що суб’єкти малого підприємництва мають право на застосування спрощеної форми обліку та подання фінансових звітів за скороченою за показниками формою.

Звіт про фінансовий результат – це звіт про доходи і витрати та фінансові результати суб’єкта господарювання за звітний період.

Методика формування статей Звіту про фінансові результати у частині витрат і, зокрема, статті «Збільшення (зменшення) залишків незавершеного виробництва і готової продукції» залежить від специфіки обліку витрат, обраної суб’єктом малого підприємництва. Вони можуть застосовувати чотири варіанти бухгалтерського обліку активів, зобов’язань і власного капіталу, що відрізняються методом обліку витрат із використанням:

Відповідно до обраного варіанту обліку формуються витрати у Звіті про фінансові результати.

Перший варіант обліку можуть застосовувати суб’єкти малого підприємництва, які виконують роботи, надають послуги і виробляють готову продукцію. Він передбачає ведення поточного бухгалтерського обліку незавершеного виробництва і готової продукції.

Перший варіант обліку можуть застосовувати суб’єкти малого підприємництва, які виконують роботи, надають послуги і виробляють готову продукцію. При цьому методі використовуються рахунки обліку витрат (84 «Інші операційні витрати», 85 «Інші витрати») із веденням поточного обліку залишків незавершеного виробництва і застосуванням рахунків 23 «Виробництво» та 26 «Готова продукція». Впродовж звітного року суб’єктами малого підприємництва ведуть облік з 3 групами витрат.

Перша група витрат формує виробничу собівартість готової продукції, робіт, послуг, а також незавершеного виробництва, що обліковується на окремих субрахунках рахунку 23 «Виробництво». За даними залишків незавершеного виробництва (відповідні субрахунки рахунку 23 «Виробництво») і готової продукції (рахунок 26 «Готова продукція») розраховують дані для статті «Збільшення (зменшення) залишків незавершеного виробництва і готової продукції» (рядок 080) Звіту.

За другою групою витрат (адміністративні витрати, витрати на збут, витрати іншої операційної діяльності) формують статті елементів операційних витрат для ЗВІТУ Ф. № 2-м: матеріальні витрати (рядок090), витрати на оплату праці (рядок 100), відрахування на соціальні заходи (рядок 110), амортизація (рядок 120), інші операційні витрати (рядок 130).

Третю групу витрат (фінансові, інвестиційні, надзвичайні витрати) розподіляють між двома статтями: інші звичайні витрати (рядок 150), надзвичайні витрати (рядок 160).

Другий варіант облік витрат видів діяльності можна застосовувати за такою самою схемою, як і перший. Однак протягом звітного року в обліку відображають залишки незавершеного виробництва і готової продукції, а всі витрати, які формують виробничу собівартість готової продукції, робіт, послуг звітного періоду, повністю списують на фінансові результати (із застосуванням рахунків 23 «Виробництво» і 26 «Готова продукція»).

Наприкінці звітного року суб’єкти малого підприємництва повинні провести інвентаризацію залишків незавершеного виробництва і готової продукції станом на 31 грудня. В процесі інвентаризації встановлюють вартість виробничих запасів, які підлягали обробці, збиранню, комплектації. Відповідно до питомої ваги матеріальних витрат незавершеного виробництва у загальній сумі матеріальних витрат (виробничих запасів) на кінець звітного року слід розподілити і всі інші витрати виробництва постатейно, які стернують із витрат. Відкориговану суму витрат незавершеного виробництва, а також виробничих запасів, які не підлягали обробці, станом на 31 грудня сторнують із фінансових результатів. Відкориговану собівартість нереалізованої готової продукції станом на 31 грудня також сторнують.

Після відображення цих операцій на рахунках бухгалтерського обліку розраховують зміни у складі незавершеного виробництва і готової продукції на початок і кінець звітного року для заповнення Звіту за статтею «Збільшення (зменшення) залишків незавершеного виробництва і готової продукції».

Третій варіант обліку витрат передбачає їх відображення лише за елементами витрат на окремих субрахунках рахунку 84 «Інші операційні витрати» і рахунку 85 «Інші витрати». В кінці звітного кварталу витрати списують на фінансові результати.

З метою правильного відображення фінансових результатів за звітний період визначають суму незавершеного виробництва і вартість готової продукції, яка не реалізована.

Четвертий варіант обліку витрат суб’єкта малого підприємництва передбачає використання загального Плану рахунку і застосування методики обліку і калькулювання собівартості продукції, робіт, послуг. При цьому Звіт складають за даними відповідних рахунків і субрахунків щодо незавершеного виробництва, готової продукції та елементів операційних витрат.

Отже, під час формування статті «Збільшення (зменшення) залишків незавершеного виробництва і готової продукції» та статей матеріальних витрат Звіту про фінансові результати (ф. № 2-м) доцільно враховувати особливості обраного суб’єктом малого підприємництва варіанта обліку витрат.

Література:

1.                                 Коментарі до П(С)БО 25 «Фінансовий звіт суб’єкта малого підприємництва»/Бухгалтерський облік на підприємствах АПК. Т. І: Посібник по застосуванню нормативно-методичних документів з бухгалтерського обліку в Україні/За ред.. В.М.Пархоменка та В.М. Жука. – К., 2004.

2.                                 Пархоменко В. М. Складання оновленої фінансової звітності за 2005 рік // Облік і фінанси АПК. – 2006. - №1. – с. 112-119.

3.                                 Уланчук В., Кучеренко Т. Формування звіту про фінансові результати суб’єктами малого підприємництва// Бухгалтерський облік і аудит. – 2007 - №1 – с. 21-26.