Д.е.н., професор В.Ф. Максімова

Одеський державний економічний університет

 

РозвитОК бухгалтерського обліку в Україні: СИНЕРГЕТИЧНИЙ ПІДХІД

 

Анотація.

Сформульовано перспективи розвитку вітчизняної системи бухгалтерського обліку в сучасних економічних умовах, розглянуто особливості використання  синергетичного підходу до організації і ведення бухгалтерського обліку в Україні.

Ключові слова.

Бухгалтерський облік, облікова інформація, синергетичний підхід, розвиток бухгалтерського обліку.

І. Вступ.

Побудова системи бухгалтерського обліку, що існувала за часів планового господарства, була зумовлена суспільним характером власності та потребами державного управління економікою. Держава в особі галузевих міністерств і установ, плануючих статистичних та фінансових органів виступала головним споживачем інформації, що формувалася в системі бухгалтерського обліку. Завдання, виявлення відхилень від наказових моделей господарської діяльності підприємств і організацій вирішувала система державного фінансового контролю.

У період переходу до ринкової економіки гостро стали питання управління підприємством як суб’єктом ринкових відносин. Тому потрібен був пошук нових підходів до визначення мети діяльності підприємств, обґрунтування економічних передумов досягнення оптимальних розмірів прибутку, який забезпечував би конкурентоспроможність підприємства на ринку і визначав би перспективи його розвитку.

Становлення системи ринкових відносин між суб’єктами господарської діяльності України, розвиток процесів інтеграції та глобалізації вітчизняної економіки, що супроводжуються зміною державної форми власності на приватну форму власності, обумовило необхідність впровадження істотних змін в систему управління компаніями та економікою загалом, і, як наслідок, необхідність перегляду підходів до організації і ведення бухгалтерського обліку відповідно до нових економічних умов.

ІІ. Постановка завдання.

Метою цієї статті є визначення перспектив розвитку вітчизняної системи бухгалтерського обліку в сучасних економічних умовах, виокремлення особливостей використання  синергетичного підходу до організації і ведення бухгалтерського обліку в Україні.

ІІІ.  Результати.

Перспективи розвитку вітчизняної системи бухгалтерського обліку в сучасних економічних умовах визначаються насамперед еволюцією суб’єктів господарювання та впливом екзогенний та ендогенних факторів на цей процес.

Ключовим моментом в зазначеному контексті є формування вітчизняної нормативної бази, як підґрунтя для розвитку бухгалтерського обліку.

Розвиток системи бухгалтерського обліку повинен розглядатися як  складова заходів, орієнтованих на впровадження економічних відносин ринкового спрямування. Головне завдання трансформації національної системи бухгалтерського обліку полягає у прискоренні процесу її приведення у відповідність з вимогами ринкової економіки та міжнародними стандартами бухгалтерського обліку, наданні суб'єктам господарювання можливостей визначати межі та форми внутрішньовиробничого (управлінського) обліку.

При цьому слід дослухатися думки проф. Мниха Є.В. як зауважує, що у світі не існує міжнародної системи обліку, а лише обумовлені стандарти фінансової звітності й рекомендовані положення щодо уніфікації бухгалтерських робіт при формуванні облікової інформації [1, с.85].

Регулюванню з боку держави в Україні підлягають питання бухгалтерського обліку, пов'язані з узагальненням інформації та складанням звітності, потрібної зовнішнім користувачам. Порядок, форми, строки і структура інформації та звітності для внутрішніх користувачів регулюються суб'єктом господарювання.

Протягом останнього десятиріччя в Україні відбуваються істотні зміни в системі організації і техніці ведення бухгалтерського обліку, пов’язані із постійним удосконаленням законодавчої бази (указів Президента України, законів України, постанов Кабінету Міністрів України, наказів Міністерства фінансів України), введенням податкового обліку, нестабільністю методології бухгалтерського обліку.

На теперішній час розроблено низку документів нормативного характеру, які регламентують порядок організації та ведення бухгалтерського обліку вітчизняними підприємствами. Зокрема, у 1998 році було затверджено  Програму реформування бухгалтерського обліку зі застосуванням міжнародних стандартів [2], в якої визначено, що в результаті реформування бухгалтерського обліку в Україні буде забезпечена відповідність національної системи бухгалтерського обліку загальновизнаним підходам до ведення бухгалтерського обліку, створена модель взаємодії систем бухгалтерського обліку та оподаткування, переглянуто допустимі способи оцінки майна та зобов'язань, створено умови для поглиблення аналітичності облікової інформації та забезпечення доступності (публічності) бухгалтерської (фінансової) звітності.

Метою нормативного регулювання бухгалтерського обліку визнано забезпечення доступу всіх заінтересованих користувачів до інформації та звітності, яка дає об'єктивну картину фінансового становища і результатів діяльності суб'єкта господарювання [2].

При цьому, огляд сучасного стану бухгалтерського обліку як постачальника облікової інформації для користувачів свідчить, що визначена мета регулювання бухгалтерського обліку в Україні не досягнута.

Окремої уваги, в такому аспекті, заслуговує критична оцінка особливостей формування інформації про фінансові ресурси підприємства в бухгалтерського обліку, яку проведено проф. Буряком П.Ю. [3]. Зокрема, він наголошує, що будь-яке підприємство, як суб’єкт ринку, функціонує у складній системі ринкових відносин, причому характер їхніх відносин часто виходить за рамки  контактів підприємства з постачальниками, покупцями, торговими посередниками. Сьогодні облікова інформація зорієнтована переважно на зовнішнього користувача, передусім на податкові органи. Практично немає даних для оперативної оцінки виробничих процесів, їхнього коригування й оптимізації управлінських рішень.

Щодо успішності створення моделі взаємодії систем бухгалтерського обліку та оподаткування, необхідність якої зазначено у Програмі [2], то тут  у науковій і практичній літературі триває суттєва дискусія. Так, науковці Білуха М. та Микитенко Т. констатують, що ні внутрішньогосподарський, ні статистичний, ні податковий облік не в змозі самостійно існувати в системі господарського обліку, якій має сферу застосування на підприємствах. Таке право, має тільки бухгалтерський облік, який є основною інформаційною системою відображення господарських операцій підприємств з використанням комп’ютерних технологій [4, с.17].

У свою чергу проф. Кіндрацька Л.М., досліджуючи напрямки розвитку методології бухгалтерського обліку в сучасних умовах господарювання справедливо підкреслює, що на питання «як саме обліковувати» завжди складніше відповісти, ніж запровадити нові облікові об’єкти [5, с.134].

Враховуючи окреслений стан речей, як напрямок подальшого розвитку бухгалтерського обліку в Україні в умовах нестабільного економічного середовища доцільно використовувати синергетичний підхід.

Досить ґрунтовне та виваження визначення терміну «синергія» запропонував С. Мочерний, за яким: «синергія – поява нової продуктивної сили або якісно нових джерел розвитку, підвищення ефективності діяльності в результаті поєднання окремих частин, елементів, факторів в єдину систему за рахунок т.зв. системного ефекту (емерджентності)» [6, с.359]. Синергетичний підхід передбачає комплексне врахування зв’язків різних рівнів і форм між елементами системи, розвиток яких посилює їх цілісність та ефективність, можливість багатоваріантного розвитку з урахуванням статистичних і динамічних законів і закономірностей.

Вплив синергетичного підходу обумовлює принципову зміну співвідношення необхідності та випадковості, та передбачає врахування впливу випадковостей у розробці наукових теорій. Застосування синергетичного підходу до розвитку бухгалтерського обліку повинно забезпечувати обов’язковість врахування впливу зовнішніх факторів на системи управління суб’єктами господарювання та, відповідно, на систему бухгалтерського обліку. При побудові системи бухгалтерського обліку слід виходити з того, що вона повинна бути спроможною оперативно реагувати на зміни у зовнішньому та внутрішньому середовищі економічних суб’єктів, формувати облікову інформацію в залежності від існуючих та можливих інформаційних потреб користувачів. 

Таким чином, застосування синергетичного підходу сприяє використанню статистичних і динамічних законів і закономірностей до еволюції економіки загалом та окремих суб’єктів економічних відносин, зокрема, й, відповідно, до процесів формування облікової інформації щодо їх господарської діяльності, що обумовлює  загальний динамічний та послідовний розвиток бухгалтерського обліку в  нестійкому економічному середовищі функціонування суб’єктів господарювання.

Висновки.

Отримані результати наукового дослідження дозволяють зробити наступні висновки. Реформування системи бухгалтерського обліку й звітності, необхідної як внутрішнім, так і зовнішнім користувачам, перехід підприємств України на національні стандарти бухгалтерського обліку, зумовлений рамками реалізації стратегічного курсу України на входження до світового економічного простору, який вимагає узгодження вітчизняного законодавства з законодавством розвинутих країн світу, роздержавлення і приватизації національного господарства, реформуванням економічних відносин в Україні.

Якісний розвиток вітчизняної системи бухгалтерського обліку можливо забезпечити, у тому числі, за рахунок використання синергетичного підходу. Такий підхід дозволяє враховувати вплив випадковостей  при побудові системи бухгалтерського обліку, що притаманні сучасному світовому економічному середовищу, яке, як свідчать кризові реалії сьогодення, безпосередньо впливає на економіку України.

 

 

Література.

1.            Мних Є. В. Адаптивність змістових характеристик економічних понять і категорій у системі бухгалтерського обліку і контролю / Є. В. Мних // Фінанси України. – 2006. – № 8. – С. 83-86.  
2.             Програма реформування бухгалтерського обліку зі застосуванням міжнародних стандартів, затв. Постановою КМУ від 28.10.1998 р. № 1706 : за станом на 1 серпня 2008 р. / Кабінет Міністрів України.  – [Електронний ресурс] // Інформаційно - правова система „Ліга :Закон”  – 2008. – № 08. – Назва  з контейнера.   
3.            Буряк П. Ю. Формування і надання інформації про фінансові ресурси підприємства / П. Ю. Буряк // Фінанси України. – 2006. – № 10. – С. 123-128.
4.            Білуха М. Теоретичні та методологічні принципи електронного обліку господарської діяльності / М. Білуха, Т. Микитенко // Бухгалтерський облік і аудит. – 2004. – № 12. – С. 15-24.  
5.             Кіндрацька Л. М. Бухгалтерський облік у банках: методологія і практика: [монографія] / Л. М. Кіндрацька. – К.: КНЕУ, 2002. – 286 с.  
6.            Економічна енциклопедія: [у 3-х т.]. – Т.3 / редкол.: Мочерний С.В. (відп. ред.) [та ін.]). – К., 2001. – 952 с.  
 
 

ВІДОМОСТІ ПРО АВТОРА

Прізвище МАКСІМОВА

Ім’я ВАЛЕНТИНА

По батькові ФЕДОРІВНА

Науковий ступінь ДОКТОР ЕКОНОМІЧНИХ НАУК

Вчене звання ПРОФЕСОР

Посада ЗАВІДУВАЧ КАФЕДРИ

Де працює КАФЕДРА БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ ТА АУДИТУ

Організація Одеський державний економічний університет

Адреса: 65026 М. ОДЕСА ВУЛ. КОННА 14-12

Телефон 8(067) 708-87-15

Lo97@paco.net