Корнецька А.І.

Буковинська державна фінансова академія

ПРОБЛЕМИ СТРУКТУРНОГО АНАЛІЗУ ІНТЕЛЕКТУАЛЬНОГО ПОТЕНЦІАЛУ ПІДПРИЄМСТВА ТА НАЦІОНАЛЬНІ АСПЕКТИ ЙОГО ГЛОБАЛІЗАЦІЇ

 

На сучасних українських підприємствах виникає проблема оцінювання діючих структурних активів відповідно до вимог сучасних систем управління знаннями, формування конкурентних переваг на основі інтелектуального ка­піталу та необхідності адаптації їх до динаміки змін зовнішнього середовища.

У теорії потенціалів інтелектуальний потенціал суб'єкта підприємництва розглядається як економічна система, що відображає сукупність зв'язків і відно­шень між елементами інтелектуального капіталу (персонал, ринкові активи, структурні активи, інтелектуальна власність), які встановлюються в процесі про­ектування, виготовлення, реалізації та споживання продукту й управління цими процесами. Сутність інтелектуального потенціалу відображається як можливість системи інтелектуальних ресурсів (як елементів інтелектуального капіталу) фор­мувати такі управлінські компетенції, які на основі вибраних бізнес-процесів забезпечують досягнення визначених стратегій підприємства. Структура потен­ціалу - це відносно стійкий спосіб організації елементів, яка розкриває його будову, елементний склад, принципи формування та розвитку.

Оцінка типу організаційної структури здійснюється на основі встанов­лення типів відповідних зв'язків між підрозділами щодо її відповідності ре­зультатам діяльності, визначення певного типу стратегії підприємства та вста­новлення її відповідності можливостям оргструктури, встановлення рівня знань щодо сучасних технологій менеджменту. Оцінювання ступеня викорис­тання сучасних технологій менеджменту здійснюється на основі опитування управлінців та визначення рівня знань за відповідними технологіями.

Сучасна модель корпоративного управління в Ук­раїні характеризується такими ознаками:

1) недорозвиненість інфраструктури фондового ринку;

2) уповільнення структурної перебудови економіки та обмеженість необхідного капіталу у приватизованих підприємств;

3) недостатність інформаційної прозорості діяль­ності учасників фондового ринку;

4) неналежне виконання державою своїми корпо­ративними правами;

5) наявність суттєвих прогалин законодавчого та нормативного характеру;

6) відсутність гармонізації інтересів держави як ак­ціонера та інших членів акціонерного товариства;

7) низький рівень вітчизняного менеджменту та кор­поративної культури акціонерів і дрібних інвесторів.

Основними мотивами, які примушують компанію виходити на ІРО, вважаються відкриття їй доступу до фінансового ринку і можливість за рахунок цього отри­мати додаткові ресурси для подальшого розвитку. При­чому, як показує досвід багатьох компаній, цей механізм є ефективнішим, ніж альтернативні інструменти, наприк­лад отримання кредиту або випуск облігацій. На дода­ток, публічне розміщення акцій розглядається багатьма гравцями на ринку як завоювання додаткової конку­рентної переваги.

Іншими мотивами виходу компаній на ІРО є отриман­ня її реальної ринкової вартості і покращення інвести­ційного рейтингу, підвищення престижу і довіри до неї, зростання особистого добробуту і ліквідності власності, мотивація персоналу, еластичності процесу злиття і по­глинань. Для існуючих акціонерів компанії вигода по­лягає в тому, що вони можуть диверсифікувати свої ак­тиви за рахунок підвищення ліквідності. Хоча на прак­тиці ліквідність підвищується насамперед у достатньо великих компаній.

Основними мотивами, які примушують компанію виходити на ІРО, є відкриття доступу компанії до фінан­сового ринку і можливість залучити значні фінансові ресурси, необхідні для її розвитку, завоювання додат­кової конкурентної переваги, отримання реальної рин­кової вартості компанії і покращення її інвестиційного рейтингу. Для існуючих акціонерів компанії вигода по­лягає в тому, що вони можуть диверсифікувати свої ак­тиви за рахунок підвищення ліквідності.

Аналіз методів та проведення ІРО вказує на пере­важне застосування на даному етапі розвитку фондо­вого ринку України книги заявок.

В зв'язку з цим перспективними напрямами подаль­ших досліджень виглядають розгляд проблем ІРО з точ­ки зору інвесторів, емітентів та інвестиційного банку, мінімізація витрат для проведення цієї кампанії, розроб­ка моделі управління вартістю компанії, та як одного з чинників — зростання інтелектуального капіталу окре­мого підприємства та нації в цілому.

 

Література

1.     Аналіз динаміки розвитку інтелектуального потенціалу України. / В. Дюндін // Економіст. – 2008. №8. с. 43-47.

2.     Моделювання впливу людського потенціалу та циклічність соціально-економічних систем. // Держава та регіони. – 2007. №4. с. 134-139.

3.     Інтелектуальний потенціал та національні аспекти його капіталізації в глобалізаційних умовах. // Інвестиції: практика та досвід. – 2008. №14. с. 15-20.

4.     Проблеми структурного аналізу інтелектуального потенціалу підприємства. //Актукальні проблеми економіки. –2007. №10. с.165-170.

5.     Значення інтелектуального потенціалу в умовах поглиблення євроінтеграційних процесів // Економіка АПК. – 2007. №8. с. 138-148.