Максимова О.С., Кондратьєв В.О.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського

ПРАВОПОРУШЕННЯ В СФЕРІ ПОДАТКОВОГО ЗАКОНОДАВСТВА

В умовах розвитку ринкових відносин економіка України характеризується значною нестабільністю в економічній, політичній, соціальній сферах, існує проблема недосконалості та неузгодженості великої кількості законодавчих актів, що призводить до підвищення рівня злочинності в різних сферах економіки. Зокрема, в економічній сфері спостерігається тенденція до збільшення злочинів, які мають високий рівень професіоналізму, тісні міжрегіональні та міжнародні зв’язки.

Економічна злочинність – це протиправна діяльність, що посягає на інтереси економіки держави загалом, а також інтереси окремих груп громадян, приватну підприємницьку діяльність і здійснюється з метою здобуття наживи під прикриттям законної економічної діяльності або з використанням її можливостей шляхом зловживання довірою потерпілих.

Правопорушення в податковій сфері є різновидом економічної злочинності і за класифікацією відносяться до злочинів, що посягають на фінансові інтереси і фінансову систему держави. Тож, податкові злочини, як і інші економічні злочини, мають спільні ознаки. Вони негативно впливають на відносини в сфері економіки, мають корисливий характер, суб’єктами таких злочинів є службова особа, яка обіймає (постійно або тимчасово) на підприємстві, в установі чи організації незалежно від форм власності посаду, пов’язану з використанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов’язків, або виконує такі обов’язки за спеціальними повноваженнями, особа, яка займається підприємницькою діяльністю без створення юридичної особи, будь-яка інша особа, яка зобов’язана сплачувати податки, збори, інші обов’язкові платежі. Також вони мають умисну форму вини і характеризуються різноманітністю способів вчинення злочинів [4, с. 124].

Питаннями порушення податкового законодавства займаються багато вчених України та зарубіжних країн. Податкові злочини розглядають у своїх роботах Цимбал П., Мілевський О., Лихова С., Топчій В., Бузало П., Денисов С. та інші науковці, а Дудоров О.О. є автором монографії «Ухилення від сплати податків: кримінально-правові аспекти», що була опублікована у 2006 році.

Законодавча база стосовно податкової системи є дуже розгалуженою. До законодавчих актів та інших підзаконних нормативно-правових актів постійно вносяться зміни та доповнення, що стає причиною нестабільності у сфері регулювання системи оподаткування України.

Аналізуючи чинне законодавство, можна зробити висновок, що існуюча законодавча база охоплює достатньо широке коло діянь, що вважаються неправомірними у сфері податкових відносин.

Так, частиною 1 статті 212 Кримінального Кодексу України передбачена кримінальна відповідальність за умисне ухилення від сплати податків, зборів, інших обов’язкових платежів, що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку, вчинене службовою особою підприємства, установи, організації, незалежно від форми власності або особою, що займається підприємницькою діяльністю без створення юридичної особи чи будь-якою іншою особою, яка зобов’язана їх сплачувати, якщо ці діяння призвели до фактичного ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів у значних (ч. 1), великих (ч. 2) та особливо великих (ч. 3) розмірах [3]. Але у статті 212 Кримінального Кодексу України не визначені способи ухилення від сплати податків, зборів, інших обов’язкових платежів.

За думкою науковців до найбільш поширених способів скоєння цього злочину належать: неподання документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, інших обов’язкових платежів; приховування та заниження об’єкта оподаткування [5]. Неподання документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою обов'язкових платежів, виражається в ненаданні в державну податкову адміністрацію у встановлений строк декларацій про прибуток суб'єктів підприємницької діяльності або фізичних осіб, декларацій про сплату інших податків з метою ухилення від сплати податків, зборів, інших обов'язкових платежів. Неподання податкової декларації є одночасно й прихованням об'єкта оподатковування. Неподання декларації про доходи або прибуток містять у собі навмисне ухилення від сплати податків. Приховання об'єктів оподатковування - це невідображення у відповідних звітних документах, що представляються в податкові органи, будь-яких об'єктів оподатковування. Заниження об'єктів оподатковування – часткове ухилення від сплати податків, зборів, інших обов’язкових платежів, це декларування суми прибутку менше, ніж отримано в дійсності.

Вивчення і аналіз видів правопорушень та способів їх здійснення дає змогу визначити основні чинники, що сприяють поширенню протиправних посягань у сфері оподаткування. Основними такими чинниками є прорахунки у формуванні податкової системи, податкової політики, податкових органів, негативне ставлення до існуючої податкової системи, що неповною мірою відповідає запитам платників податків, гальмує розвиток виробництва і підприємництва та реалізується неадекватними методами перехідної економіки, значні податкові навантаження на суб’єктів господарювання, нестабільність у ставках оподаткування, визначенні їх бази та періодів, необґрунтований перерозподіл валового внутрішнього продукту шляхом великої кількості податкових пільг і звільнень, що зумовлює дискримінацію деяких платників податків, корислива та інша зацікавленість платників податків [6, с. 79].

Для вчинення податкових злочинів є нетиповим створення злочинних угруповань. Групові злочини складають менше 10 % від загальної кількості виявлених податкових злочинів. Зазвичай кількість учасників учинення податкових злочинів не перевищує 2 осіб, як правило, це керівник підприємства і бухгалтер.

За даними прес-служби Державної податкової адміністрації України в 2008 році слідчими підрозділами податкової міліції розглядалось 3099 справ про податкові злочини, а у січні 2009 року – 758 справ. За кримінальними справами, що розслідувалися в 2008 році, відшкодовано збитків в розмірі 831,1 млн. грн., що складає 27,2 % від суми встановлених збитків (3 млрд. 57 млн. грн.). А в 2007 році відшкодовано 743,5 млн. грн., або 25,5 % від загальної суми збитків цього року. У 2008 році відшкодовано збитків на 87,6 млн. грн. більше, ніж у попередньому році. За січень 2009 року за всіма справами, що розслідувались, відшкодовано 369 млн. грн., що на 155 млн. грн. більше, ніж за аналогічний період 2008 року (214 млн. грн.).

Слідчими податкової міліції в 2008 році розслідувалось 245 кримінальних справ про злочини, пов'язані з незаконним відшкодуванням ПДВ, з яких до суду направлено 43 справи (в 2007 році - 27 справ), по факту незаконного відшкодування ПДВ у розмірі 8,3 млн. грн. і замаху на його здійснення на загальну суму 331,3 млн. грн. У 2009 році розслідувалося 99 справ відзначеної категорії, з яких до суду спрямовано 6, по факту незаконного відшкодування ПДВ у розмірі 23,7 млн. грн. і замаху на його здійснення на загальну суму 66,5 млн. грн. [7].

Отже, аналізуючи статистичні дані відносно податкових злочинів, скоєних у 2007 – 2008 роках, а також на початку 2009 року, можна зробити висновок, що кількість розкритих злочинів у динаміці збільшилось, що свідчить про ефективну роботу податкової міліції в галузі порушення податкового законодавства. Розміри встановлених збитків внаслідок розкриття податкових злочинів є дуже великими: у 2007 році ця сума склала 2 млрд. 923,5 млн. грн., а в 2008 році – 3 млрд. 57 млн. грн. Однак частка розмірів відшкодованих збитків, що були заподіяні державі та повернені до державного бюджету країни, як у 2007 році, так і в 2008 році є незначною. Приблизно 75 % загальної суми встановлених збитків, що виявлені у зв’язку зі скоєнням податкових злочинів, не були внесені до бюджету України.

Таким чином, порушення в податковій сфері характеризуються значними масштабами, що пов’язано з недосконалим та суперечливим законодавством, нестабільністю у ставках оподаткування, великим податковим тиском на підприємницькі структури. Основними засобами вчинення податкових злочинів є неподання податкових декларацій, приховування та заниження об’єкта оподаткування. Позитивною тенденцією є те, що з кожним роком збільшується кількість розкриття податковою міліцією злочинів з ухилення сплати податків, зборів та інших обов’язкових платежів та збільшенням розмірів відшкодування збитків, пов’язаних з такими злочинами.

Література:

1.                      ЗУ “Про систему оподаткування» від 25.06.1991 р. № 1251-XII.

2.                      Конституція України, прийнята 28.06.1996 р.

3.                      Кримінальний Кодекс України від 01.04.2001 р.

4.                      Бузало П.М., Денисов С.Ф., Кириченко О.В. Кримінологія: Навч. посіб. – К.: Центр учбової літератури, 2007 р. – 192 с.

5.                      Науково-практичний коментар Кримінального кодексу України від 05.04.2001 р.

6.                      Цимбал П.В. Фактори, що сприяють поширенню податкових злочинів //Південноукраїнський правничий часопис. – 2007 р. - № 3. – С. 77 – 80.

7.                      http://www.proua.com/news/2009/02/19.