Мачуський Володимир Володимирович

страший викладач кафедри теорії та історії держави і права Київського національного економічного університету ім. Вадима Гетьмана

т. 8-(044)-402-18-04

Секція “Право”, №10 “Господарське право”

 

Страхова діяльність як організаційно-правова форма страхування

 

У науковій літературі страховий захист інтересів фізичних та юридичних осіб розглядається виключно через поняття “страхування”. Разом з тим, значно ширше поняття “страхова діяльність” практично залишається поза дослідженням вітчизняних вчених.  Водночас, окремими науковцями страхування якраз і визначається як “діяльність” [1], різновид господарської діяльності [2] або особливий вид економічної діяльності [3], що призводить до не зовсім коректного, на наш погляд, ототожнення страхування як відносин і страхової діяльності як діяльності страховиків. Крім того, економічна сутність страхової діяльності  іноді розкривається через суто правові поняття,  такі як захист і страховий захист [4], що видається  не зовсім коректним  і обумовлює необхідність уточнення поняття страхової діяльності з правової точки зору. В свою чергу, певну суперечливість, у контексті визначення страхової діяльності, виявляє і законодавець. Широко застосовуючи термін “страхова діяльність”, законодавець в жодному нормативному акті не наводить визначення страхової діяльності.

З метою з’ясування правової природи страхової діяльності видається доцільним здійснити аналіз відповідних положень таких основоположних нормативно-правових актів, які безпосередньо регулюють страхову діяльність: Закон, ГК, Закон України “Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг (далі Закон “Про фінансові послуги”) від 12.07.2001 р.

Аналіз положень відповідних статей Закону дозволяє зробити  такі висновки: 1) Закон містить значну кількість положень, спрямованих на правову регламентацію саме страхової діяльності, не визначаючи проте поняття страхової діяльності; 2) Невизначеність поняття “страхова діяльність” призводить до некоректного застосування законодавцем понять “страхова діяльність” і “страхування”; 3) По суті Закон є не Законом про страхування, а Законом про страхову діяльність.

В ГК, положення, спрямовані на регламентації страхування містяться у главі 35, яка має назву “Особливості правового регулювання фінансової діяльності”. Безпосередньо визначенню страхуванню присвячені ст. 333 ГК і ст. 352 ГК, зазначеної глави.

         Виходячи із змісту ст. 333 ГК і ч.1 ст. 352 ГК, видається можливим зробити такі висновки: 1) страхування є фінансовою діяльністю; 2) страхування – це діяльність, спрямована на покриття довготермінових та короткотермінових ризиків; 3) страхування це діяльність спеціально уповноважених державних організацій та суб’єктів господарювання (страховиків).

Така позиція законодавця стосовно місця і поняття страхування видається не зовсім коректною. Фінансові і страхові відносини є різними видами економічних відносин. Страхування, у даному контексті, є самостійним видом діяльності. Передача або покриття ризику у страхування є засобом, але не метою. Страхування може існувати і без ризику (страхування життя). Страхування не може бути діяльністю. Страхування – це відносини, як і вказано в ст. 1 Закону.

Здійснюючи регламентацію страхової діяльності, законодавець, нарівні з термінами “страхування”, “страхова діяльність”, використовує, як синонім, термін “послуги у сфері страхування”. Зазначені послуги законодавець визначає як фінансові послуги. Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 1 Закону “Про фінансові послуги” фінансова послуга – це операції з фінансовими активами, що здійснюються в інтересах третіх осіб за власний рахунок чи за рахунок цих осіб, а у випадках, передбачених законодавством, - і за рахунок залучених від інших осіб фінансових активів, з метою отримання прибутку або збереження реальної вартості фінансових активів.

Очевидно, що єдиним фінансовим активом, який страхувальник передає страховій компанії є кошти. Проте зазначені кошти мають відмінну природу від коштів, як фінансових активів. Згідно із ст. 10 Закону страхувальник сплачує страховій компанії страхові платежі. Страхові платежі не є фінансовими активами у контексті надання фінансової послуги, а є платою за страхування. Водночас, законодавець визначає фінансову  послугу як операцію, яка здійснюється в інтересах третіх осіб. Наведене визначення є не зовсім логічним, не тільки у контексті страхування, а і у контексті надання фінансових послуг. У випадку прямого залучення фінансових активів фінансова установа є першою особою, а споживач фінансової послуги є другою особою.  Залишається не визначеними треті особи, в інтересах яких і повинна здійснюватись фінансова послуга.

         Отже, аналіз наукової літератури і наведених положень основоположних нормативно-правових актів, які безпосередньо регулюють страхову діяльність дозволяє, на наш погляд,  дійти таких висновків: 1) у науковій літературі і у чинному законодавстві спостерігається тенденція до ототожнення різних за своєю природою страхування як відносин і страхової діяльності як діяльності страховиків; 2) у науковій літературі фактично відсутні комплексні дослідження, спрямовані на з’ясування правової природи страхової діяльності у сучасних умовах; 3) невизначеність поняття страхування призводить до дещо хаотичного і не зовсім коректного застосування законодавцем термінів-синонімів страхової діяльності, які не завжди відбивають правову природу страхової діяльності, що не сприяє ефективному правовому регулювання страхової діяльності; 4) Закон, не зважаючи на свою назву “Про страхування”, містить значну кількість положень, спрямованих на правову регламентацію саме страхової діяльності, не визначаючи проте поняття страхової діяльності; 5) Невизначеність поняття “страхова діяльність” призводить до некоректного застосування законодавцем понять “страхова діяльність” і “страхування”; 6) Визначення законодавцем у ГК страхування фінансовою діяльністю, або діяльністю, яка спрямована на покриття довготермінових або короткотермінових ризиків, або діяльністю спеціально уповноважених державних організацій та суб’єктів господарювання (страховиків) видається не зовсім коректним; 7) визначення законодавцем послуг у сфері страхування фінансовими  послугами є не зовсім коректним; 8) ототожнення страхування і страхової діяльності, відсутність комплексних досліджень, спрямованих на з’ясування правової природи страхової діяльності,  не зовсім коректне використання законодавцем термінів-синонімів страхової діяльності, обумовлюють на наш погляд, необхідність з’ясування правової природи страхової діяльності з метою вдосконалення правового регулювання страхової діяльності.

 

Література:

1. Хавтур О.В. Концептуальні засади страхування // Фінанси України, № 2 за 2004 р., с. 147

2. Мних М.В. Страхування в Україні: сучасна теорія і практика. Підручник. К., “Знання України”, 2006, с. 18

3. Теория и практика страхования. Учебное пособие под общей редакцией Турбиной К.Е.. М., Анкил, 2003, с. 24

4. Кондратенко Діана Володимирівна Організаційно-економічний механізм регулювання страхової діяльності в Україні, авторефер., канд. економ. Наук, Харьків, 2006, с. 6