Економічні науки / 10. Економіка підприємства

к.е.н. Богацька Н.М.,  Тищук Є.О.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

 

ПРОБЛЕМИ ІННОВАЦІЙНОГО РОЗВИТКУ ПРОМИСЛОВИХ ПІДПРИЄМСТВ

 

Визначено, що проблема підвищення інноваційної активності промислових підприємств України органічно пов'язана з побудовою обґрунтованого наукового підходу до формування та реалізації стратегії інноваційного розвитку, який може бути сформований на основі впровадження нових і удосконалених підходів, методів, моделей управління інноваційним розвитком підприємства.

Підґрунтям сучасної конкурентоспроможності країн, господарюючих суб'єктів, їх продукції та послуг є інновації, які створюють конкурентні переваги, що дозволяють країнам ними володіти, посідати гідне місце в суспільного розвитку.

Метою даної статті є дослідження проблем інноваційної діяльності підприємств промисловості України, для з'ясування причин низького обсягу виробництва інноваційної продукції підприємствами.

Основними чинниками, які обумовлюють недостатній розвиток інноваційної діяльності, є такі:

·                   недосконалість законодавства в частині стимулювання з боку держави науково-технологічної та інноваційної діяльності;

·                   відсутність сформованої інноваційної інфраструктури, яка б із залученням промислового, банківського та торговельного капіталу поєднувала ланки "освіта" - "наука" - "виробництво";

·                   відсутність механізмів комерціалізації результатів завершених науково-технічних розробок та передачі їх до сфери виробництва;

·                   відсутність системи стимулювального інноваційного пільгового оподаткування у зв'язку з припиненням дії Закону України "Про інноваційну діяльність"  у частині запровадження пільг;

·                   високий економічний ризик залучення інвестицій до сфери високотехнологічного виробництва;

·                   слабкий розвиток малого та середнього бізнесу як провідника інноваційного продукту до масового виробництва.

Міжнародною практикою визначено три типи стратегій інноваційного розвитку:

·                   стратегія перенесення, яка полягає у використанні зарубіжного науково-технічного потенціалу і перенесення його досягнень на терени власної економіки;

·                   стратегія запозичення, сутність якої полягає в освоєнні виробництва високотехнологічної продукції, що вже виробляється в інших країнах, шляхом використання власної дешевої робочої сили та існуючого науково-технічного потенціалу;

·                   стратегія нарощування, при якій використовується власний науково-технічний потенціал, залучаються іноземні вчені й конструктори, досягається інтеграція фундаментальної і прикладної науки.

На сьогоднішній день стан розвитку економіки України не може реалізувати перші 2 підходи за рахунок відсутності значних фінансових ресурсів, які  потрібно спрямувати на купівлю ліцензій.

Водночас стратегії перенесення та запозичення несуть загрози, пов'язані з тим, що шляхом трансферу до країни надходитимуть морально застарілі технології.

Домінуючим повинен стати шлях розвитку, що ґрунтується на використанні стратегії нарощування інноваційного потенціалу на заздалегідь визначених державою пріоритетних напрямках науково-технічного прогресу.

Виходячи з того, що інноваційна діяльність промислових підприємств є вирішальним елементом розвитку сучасного виробництва, проблеми економічного обґрунтування інноваційних рішень набувають особливої актуальності.

Ці проблеми важливі як на рівні підприємств (організацій), так і на вищих рівнях управління національною економікою.

У зв'язку з цим вітчизняна наука повинна бути визнана вищим національним пріоритетом, ресурсне забезпечення якого слід здійснювати першочергово.

 

Література:

1.                Актуальні проблеми державного управління інноваційними процесами. Вип. 24. /За заг. ред. академіка НАН України, д.т.н. В. П. Горбуліна, - К.: ДП "НВЦ "Євроатлантикінформ", 2006. - 136 с.

2.                Л. Федулова, М. Пашута. Розвиток національної інноваційної системи України//Економіка України.-2005.- №4

3.                Губенко Д., Гусєв В. Ключові моменти формування регіональних інноваційних систем в Україні // Економіка України. - 2007. - №8.

4.                Бесчасний Л.К., Мельник В.П. Формування інноваційної моделі економічного зростання в Україні // Актуальні проблеми економіки. - 2002. - №7.

5.                Малицький Б. Жити у суспільстві знань. - Урядовий кур'єр. - №2007-2008. - 2007.

6.                Трансформаційна економіка /За ред. д.е.н., проф. Савчука В.С. і д.е.н., проф. Зайцева Ю.К. - К.: КНЕУ, 2006.

7.                Длігач А. Інтеграційні стратегії у системі маркетингу // Маркетинг в Україні. - 2007. - №2.

8.                http://www.in.gov.ua/index.php?get=news&id=1115