К.е.н., Шульга І.П.

Східноєвропейський університет економіки і менеджменту, Україна

Роль незалежних реєстраторів у формуванні економічної безпеки акціонерних товариств

Необхідність ведення реєстрів власників іменних цінних паперів визначена законодавством України. Суб'єкт господарювання, що здійснив випуск цінних паперів, повинен забезпечити ведення реєстру цінних паперів самостійно або доручити ведення такого реєстру професійному учаснику фондового ринку.

Стаття 1 Закону України «Про Національну депозитарну систему й особливості електронного обігу цінних паперів на Україні» установлює, що реєстратором є юридична особа - суб'єкт підприємницької діяльності, що одержала у встановленому порядку ліцензію на ведення реєстрів власників іменних цінних паперів.

В той же час пункт 1 розділу 1 Порядку № 1000 містить більше чітке визначення реестродержателя, як емітента, що має ліцензію на ведення реєстру власників випущених ним іменних цінних паперів, або ж реєстратора, зберігача активів інституту спільного інвестування, або компанію з управління активами корпоративного інвестиційного фонду відкритого типу.

Емітент цінних паперів має право самостійно забезпечувати ведення реєстру за умови одержання ним ліцензії на здійснення діяльності з ведення власного реєстру власників іменних цінних паперів у випадку, якщо така діяльність передбачена його установчими документами та кількість власників іменних цінних паперів такого емітента не перевищує 150 осіб. Для забезпечення ведення реєстру емітент повинен мати у своєму штаті не менше двох сертифікованих фахівців, що атестовані із зазначеного виду діяльності.

Реєстраторами можуть бути юридичні особи, що одержали ліцензію на здійснення депозитарної діяльності, а саме діяльності з ведення реєстру власників іменних цінних паперів, та за умови, що така діяльність передбачена їх установчими документами. Діяльність з ведення реєстру власників іменних цінних паперів для реєстратора є виключним видом діяльності, який не може поєднуватися з іншими вадами діяльності, крім депозитарної (табл. 1).

Таблиця 1

Основні показники діяльності щодо ведення реєстрів незалежними реєстраторами або емітентами у 2001-2008 pp.

 

2001

2002

2003

2004

2005

2006

2007

2008

Незалежні реєстратори

368

365

361

367

352

351

372

379

Емітенти

1068

851

739

598

346

357

304

278

Починаючи з 2002 року спостерігається тенденція зменшення кількості емітентів, які самостійно ведуть реєстри власників іменних цінних паперів.

Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку постійно проводяться планові та позапланові перевірки діяльності учасників фондового ринку, в тому числі й реєстраторів власників іменних цінних паперів.

Основними проблемами, які прямо чи опосередковано впливають на економічну безпеку акціонерних товариств та добробут їх акціонерів є:

-                     безпідставні відмови щодо внесення змін до системи реєстру;

-                     порушення термінів при поданні звітів до ДКЦПФР;

-                     невідповідність інформації, що надається у звітах, даним системи реєстру;

-                     несвоєчасність опрацювання запитів акціонерів;

-                     несвоєчасність відкриття особових рахунків власників іменних цінних паперів;

-                     не видання власникам іменних цінних паперів тимчасових свідоцтв про право власності на іменні цінні папери;

-                     несвоєчасність надання або не надання до ДКЦПФР чи Антимонопольного комітету України відомостей про осіб, що володіють більш як 10% акцій від загального статутного фонду товариства;

-                     внесення до системи реєстру змін про перехід прав власності без наявності договорів купівлі-продажу, договорів-доручення або інших цивільно-правових угод;

-                     доступ до системи реєстру осіб, які не мали на те повноважень або документи яких не були оформлені належним чином тощо.

Отже, діяльність незалежних реєстраторів власників іменних цінних паперів є складовою корпоративного управління акціонерним товариством та безпосередньо впливає на його економічну безпеку.