Экономические науки/2. Внешнеэкономическая деятельность

Лейш Н. В., Бочарова Ю. Г.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського, Україна

Розвиток зовнішньої торгівлі послугами України та

країн ЄС як важливий індикатор рівня конкурентоспроможності національної економіки

Зовнішня торгівля є найбільш розвиненою формою зовнішньоекономічних відносин. Вона виступає каталізатором міжнародного поділу праці, тісно пов’язана з іншими формами світогосподарських зв’язків і відіграє дедалі важливішу роль як фактор економічного розвитку в усіх країнах світу.

Отже, в умовах глобалізації світогосподарських зв’язків для багатьох країн актуальним є дослідження та наукове обґрунтування перспективних напрямків і форм їх зовнішньоторговельних відносин. Дана проблема вивчається багатьма українськими та зарубіжними ученими, проте для країн, що здійснюють перехід від замкнених національних господарств до економіки відкритого типу, таких як Україна, дослідження особливостей зовнішньої торгівлі послугами як важливого індикатору рівня конкурентоспроможності національної економіки  є недостатньо висвітленим, а тому залишається досить актуальними.

Метою даної роботи є виявлення та розкриття характерних особливостей зовнішньої торгівлі послугами України з країнами ЄС, а також оцінка рівня конкурентоспроможності України на ринку послуг країн ЄС [3].

На сучасному етапі економічного розвитку торгівля товарами становить приблизно 80% світового зовнішньоторговельного обороту, а торгівля послугами – 20%, проте за 1999-2009 рр. простежується тенденція зростання частки сектору послуг в міжнародній торгівлі, тому досить важливим є дослідження даного сектору.

Протягом 2005-2009 рр. обсяги світової торгівлі послугами зростали рекордними темпами - середньорічне зростання  становило 12%, причому цей показник постійно зростає та призводить до  збільшення частки сектора послуг в світовій торгівлі [2]. 

Як результат, у 2009 р. загальний обсяг світової торгівлі послугами становив 7,25 трлн. дол., з яких більша частка (51,7%) припадала на країни ЄС. Частка України в загальному обсязі світової торгівлі поки що залишається незначною і становить всього 0,35%.

Важливим критерієм успішного розвитку економіки України є зміцнення своїх позицій у зовнішньоекономічних відносинах, особливо з країнами ЄС. Основним видом цих відносин є зовнішня торгівля, значну частку в якій, а саме 90% в Україні (152,5 млрд. дол. у 2009 р.), займає торгівля товарами. Останні 10% (18,3 млрд. дол.) припадають на зовнішню торгівлю послугами, що є досить низьким показником для України, але слід відмітити тенденцію зростання сектору послуг в зовнішній торгівлі за останні роки, а також зазначити зростання кількості торгових партнерів з надання послуг до 221 країни світу у 2009р. з 209 країн у 2005 р. Цей факт говорить, про розширення зовнішньоекономічних зв’язків України та залучення нових країн-партнерів до міжнародного співробітництва [3].

Географічна структура зовнішньої торгівлі послугами України за 2005-2009 р. змінилася в бік збільшення долі країн ЄС у зовнішньоторговельному обороті України до 43,1% у 2009 р., проте основною країною-партнером залишається Російська Федерація (25,8% всього ЗТО). Росія експортувала в Україну у 2009 р. послуг на 3,85 млрд. дол., в той же час її імпорт склав                0,89 млрд. дол., майже стільки ж, скільки експортувала Великобританія в Україну (0,86 млрд. дол.). Тож Великобританія є другим партнером України у зовнішній торгівлі послугами. Також можна відмітити Кіпр, Германію, Бельгію, США, як основних торгових партнерів країни [1].

Галузева структура зовнішньої торгівлі послугами у 2009 р. не змінилася. Лідером в Україні залишаються транспортні послуги, на другому місці знаходяться фінансові послуги. Достатньо розвинутим в країні є імпорт державних послуг з країн ЄС, який складає 0,11 млрд. дол. Експорт туристичних послуг більше їх імпорту на 3%, а ЗТО наближається до                         1 млрд. дол.

На транспортні послуги у зовнішній торгівлі України з країнами ЄС доводиться половина всіх зовнішньоторговельних операцій. Зростає й доля фінансових послуг, хоча їх імпорт перевищує експорт у 3 рази. До інших послуг належить 38,9% ЗТО України, у тому числі з надання туристичних, ліцензійних, будівельних, комп’ютерних та інформаційних послуг, а також послуг зв’язку, страхування, державних, ремонтних та послуг приватним особам. У 2009 р. відбулося зростання ЗТО по всім переліченим видам послуг, окрім останнього, обсяг якого зменшився на 30,2% [2].

Досить важливим залишається питання подальшого співробітництва України та країн ЄС в сфері послуг, особливо в розвитку туризму, транспортних та фінансових послуг, що за обсягами в загальному зовнішньоторговельному обороті займають лідируючі місця. Тому подальша зовнішньоторговельна політика України повинна формуватися в зазначеному напрямку.

Отже, на сьогоднішній день важливим є завдання щодо реформування зовнішньоторговельного режиму України, яке має стати фактором забезпечення економічної безпеки країни, транспарентності економічних реформ, привабливості економічного середовища, скорочення дефіциту державного бюджету,  залучення іноземних інвестицій. Все це має стати вагомим поштовхом для подальшого реформування національної економіки і входження України до економічного співтовариства Європейського союзу як повноправного і стабільного партнера [1].

Література:

1.     Международные экономические отношения: Учебник / Авдокушин Е.Ф.// М.: Юристъ. – 1999. – 218 с.

2.     Торговельний потенціал України / Савко Н./ Журнал «Бізнес» / 2009. - №8.

3.     Trade statistics / [Електонний ресурс] / http://epp.eurostat.ec.europa.eu/

4.     World trade statistics / [Електонний ресурс] / http://www.wto.org/