Економічні науки/3. Фінансові відносини

Мельник А. Є., Сорокопуд О. О.

Вінницький національний аграрний університет, Україна

Аналіз дебіторської заборгованості

На сьогоднішній день в усіх суб’єктів підприємницької діяльності в процесі операційної діяльності виникає поточна та довгострокова дебіторська заборгованість. Передумовами виникнення такого явища може бути чимала кількість причин. Сюди в першу чергу варто віднести нинішню ситуацію національної та світової кризи, що відповідно зменшує можливість підприємств негайно розрахуватися зі своїми кредиторами. Також в ряд причин варто віднести неможливість покупців сплатити вчасно свою заборгованість, затяжні розрахункові процедури між банками, покупцями, замовниками та постачальниками. Для того щоб підприємство працювало в нормальному ритмі необхідно об’єктивно аналізувати протікання господарського процесу на підприємстві. Маємо на увазі контроль величини розмірів дебіторської заборгованості. Варто приділити велику кількість уваги на аналіз платоспроможності потенційних дебіторів, а також звичайно проводити аналіз дебіторської заборгованості на підприємстві, оскільки це дасть загальне уявлення про загальний стан, розміри дебіторської заборгованості на дослідженому суб’єкті господарювання в поточному періоді та на перспективу.

Питання аналізу дебіторської заборгованості на підприємстві на сьогоднішній день, в умовах світової фінансової кризи, залишається надзвичайно актуальним, оскільки розміри дебіторської заборгованості на сільськогосподарських підприємствах за останній період мають тенденцію до збільшення.

Питаннями, які стосувалися аналізу дебіторської заборгованості розглядали та поглиблено і детально вивчали такі українські економісти, такі як: Білик Д. [1], Лахтіонова Л. [2], Попазова В. [3], та інші.

Дебіторська заборгованість – це сума боргів, що належать підприємству і свідчать про вилучення коштів з його обігу дебіторами – юридичними чи фізичними особами, що мають відповідну фінансову заборгованість підприємству [2].

Аналіз дебіторської заборгованості складається з декількох етапів. До першого етапу на нашу думку, належить оцінка фінансового стану та платоспроможності дебітора. Далі варто оцінити наявність власних коштів на підприємстві і виявити можливість вилучення певної грошової маси з обороту при здійсненні господарської діяльності.

Для об’єктивної оцінки дебіторської заборгованості варто провести аналіз структури та складу останньої, при цьому необхідно визначати тенденції змін заборгованості (відхилення) та реальніше оцінити фінансову ситуацію на підприємстві.

Наступним етапом можна вважати аналіз віку дебіторської заборгованості та визначення величини імовірності її погашення дебітором.

Узагальнюючим показником даного аналізу є визначення коефіцієнта оборотності дебіторської заборгованості, розраховується як відношення відвантаженої продукції за реалізаційними цінами до середньої дебіторської заборгованості за аналізований період [1].

Оборотність дебіторської заборгованості можна розрахувати у днях, як відношення кількості днів в аналізованому періоді (зазвичай це 365 днів) до коефіцієнта оборотності.

Також варто розраховувати співвідношення кредиторської та дебіторської заборгованостей. Це дасть змогу проаналізувати варіант виникнення такої ситуації коли підприємство може розрахуватися з кредиторами за рахунок своєї дебіторської заборгованості. Причому більшість економістів схиляються до думки, що даний показник має знаходитись в межах 1. Таке співвідношення для підприємств є оптимальним.

Отже, враховуючи вище викладений матеріал варто зазначити, що дебіторська заборгованість є невід’ємною складовою операційної діяльності підприємства. Проте для поліпшення процесів, що протікають на підприємстві та пов’язані з дебіторською заборгованістю варто проводити аналіз останньої. Це в свою чергу дасть змогу визначити оптимальні розміри дебіторської заборгованості, що не буде перешкоджати нормальній роботі підприємства. При цьому слід зазначити, що малі розміри дебіторської заборгованості свідчать, скоріше за все, про низькі обсяги продаж товарів та навпаки великі розміри – про вилучення великої кількості грошової маси з обороту.

 

Література:

1.     Білик М. Д., Павловська О. В., Притуляк Н. М., Невмержицька Н. Ю. Фінансовий аналіз: Навч. посіб. — К.: КНЕУ, 2005. — 592 с.

2.     Лахтіонова Л. А. Фінансовий аналіз сільськогосподарських підприємств: Навч. посіб. — К.: КНЕУ, 2004. — 365 с.

3.     Попазова В. Тенденції змін дебіторської та кредиторської заборгованостей на сільськогосподарських підприємствах України// Агросвіт. – 2009. - № 7 С. 40-45