Економічні науки/10.Економіка підприємства

 

Стаханов М.В., науковий керівник к.е.н. Дудка Т.В.

Одеська національна академія харчових технологій

Управління оборотним капіталом підприємств

харчової промисловості

Проблеми управління оборотним капіталом підприємства приваблюють все більше і більше представників сучасної вітчизняної фінансової науки. Це обумовлено трансформаційними процесами, що відбуваються в українській економіці, розвитком не тільки різних форм власності, але й різноманітністю господарської поведінки власників і менеджерів підприємства. Господарська практика вимагає нетрадиційних, унікальних рішень, основаних на глибокому синтезі досягнень сучасної фінансової теорії та досвіду фінансового управління.

Брак обігових коштів у суб'єктів господарювання склалася ще в перші роки переходу до ринкових відносин під впливом двох груп факторів.

Перша обумовлена обставинами і прийняттям рішень на макрорівні. До їхнього числа варто віднести: запровадження податків з фонду оплати праці, що призвело до зростання собівартості продукції і збільшення нестачі обігових коштів; введення податку на додану вартість, яке збільшило потребу підприємств у оборотних коштах на придбання сировини, матеріалів, комплектуючих; введення низки інших податків з обороту, якого потрібні були додаткових вкладень підприємств в оборотні кошти; нерозвиненість банківської системи, яка ще не була орієнтована на підтримку реального виробника, що не дозволило підприємствам своєчасно заповнити нестачу обігових коштів; високий рівень інфляції; вилучення до бюджету авансових платежів з податку на прибуток, податку на додану вартість, інших податків.

Друга група чинників пов'язана з діяльністю самих підприємств: недостатність уваги до організації оборотних коштів і, перш за все, до їх нормування; нецільове використання оборотних коштів; відволікання обігових коштів з процесу виробництва; недостатньо обґрунтований підхід до вибору постачальників, підрядників і споживачів товарів і послуг; низький рівень управління дебіторською та кредиторською заборгованістю; малу ефективність системи банкрутства; слабка підготовка фінансових керуючих на підприємствах.

Успішна робота будь-якого підприємства залежить від ряду умов, одним з найважливіших серед яких є наявність необхідного обсягу оборотних коштів. В умовах конкурентного середовища ефективність виробництва є основоположним фактором, що дозволяє підприємству займати провідні позиції у своїй ніші ринкової інфраструктури. Таким чином, проблеми раціональної організації оборотних коштів та підвищення ефективності їх використання, гостро постають перед підприємствами, оскільки рішення цих питань є запорукою забезпечення безперервності виробничого процесу і одним зі складників рентабельного виробництва.

В даний час оборотних засобів, питань їх планування та ефективності використання приділяється недостатньо уваги практичними та науковими працівниками. Розгляд питань управління оборотними засобами, як правило, не включає принципи їх організації. Недостатньо глибоко розглядаються питання вдосконалення нормування. Все це призводить до негативних наслідків в практичній діяльності.

Специфіка підприємств такої галузі, як харчова, полягає в значному обсязі оборотних коштів у складі їх активів. Тому для підприємств цієї галузей проблеми організації та ефективність використання оборотних коштів носять ще більш насущний характер, ніж для фондоємне галузей. На підприємствах галузі проблем планування і використання оборотних коштів не приділяється належної уваги. Нормування оборотних коштів здійснюється далеко не на всіх підприємствах, розрахунки і коректування нормативів якщо й проводиться, то вкрай нерегулярно і в основному по виробничих запасах. Застосування застарілих методик не завжди забезпечує обґрунтованість розрахунків. Все це вказує на необхідність залучення більшої уваги фінансових працівників підприємств до питань нормування оборотних коштів, розробці конкретних напрямків вдосконалення нормування.

Організація джерел формування оборотних коштів, також не знаходять належного застосування на практиці, незважаючи на те, що вони досить повно досліджені в сучасній економічній літературі.

В області управління дебіторською заборгованістю можна відзначити суттєві зусилля, що вживаються підприємствами щодо зниження її рівня. Разом з тим, відсутність методології розрахунку граничних значень за дебіторської заборгованості призводить до надмірного відволікання коштів.

Аналіз ефективності використання оборотних коштів підприємств проводиться значним числом господарюючих суб'єктів. Однак, розрахунок показників оборотності найчастіше виробляється з використанням незіставних показників, не враховується специфіка обчислення собівартості і інфляція. Все це призводить до викривлення показників ефективності використання оборотних коштів.

Ще однією проблемою є вірне визначення факторів, що впливають на ефективність використання оборотного капіталу. Для підприємств харчової промисловості важливими є такі зовнішні фактори, як взаємовідносини підприємства з контрагентами - постачальниками сировини і матеріалів та споживачами готової продукції. Серед внутрішніх факторів важливими є тривалість виробничого циклу підприємства, стан основних фондів підприємства, структура виробничих запасів.

Таким чином, на величину і стан оборотних коштів підприємства впливає велика кількість чинників, які необхідно враховувати в процесі прийняття управлінських рішень.