Економічні науки / 10. Економіка підприємства

Безручко О. О.

Кременчуцький державний університет ім.. М. Остроградського

ПАБЛІК РІЛЕЙШНЗ У ПРОЦЕСІ ФОРМУВАННЯ ІМІДЖУ ПІДПРИЄМСТВА

 

Сучасна підприємницька діяльність може ефективно здійснюватись лише за умови належного дотримання вимог не тільки економічного, а й соціально-духовного та політичного характеру.

Звичайно, підприємництво регулюється комплексом норм законодавства, проте на практиці великого значення набувають неписані правила поведінки,  неформальні контакти між бізнесменами, створення особливої атмосфери довіри, чесності та порядності у ділових стосунках, вірність слову, поважання традицій.

Отже, для будь-якого господарюючого суб’єкта неабияке значення має позитивний, сприятливий імідж, який сприяє налагодження контактів з партнерами, потенційними інвесторами і кредиторами.

Варто відмітити, що кожне підприємство, незалежно від того, усвідомлює воно це чи ні, має свій образ у свідомості інших учасників ринку. Адже імідж господарюючого суб’єкта — це його «обличчя» у «дзеркалі» громадської думки.

Імідж - це сформоване пред’явлення цільовій аудиторії інформації про діяльність та успіхи підприємства, яка постійно та динамічно впливає на його взаємини  з потенційними та фактичними покупцями, на рівень конкурентоздатності суб’єкта господарювання, фінансові результати та контакти з іншими державними або приватними підприємствами, установами та організаціями.

Для формування iмiджу суб’єкта господарювання використовують комплекс маркетингових заходів, важливе значення серед них мають паблік рілейшнз, які являють собою плановані тривалі зусилля, направлені на створення і підтримку доброзичливих відносин і взаєморозуміння між організацією і її громадськістю.

Сучасний стан ринку в Україні вимагає від підприємств для ефективної діяльності і розвитку не тільки встановлювати конструктивні зв’язки з клієнтами, дилерами та постачальниками, а й тісно співпрацювати з громадськістю, тобто формувати коло зацікавлених потенційних споживачів, поширюючи позитивну інформацію про себе та виправляючи через засоби масової інформації думку про ті події, які не виграшні для них або їх товару. Досягнення цієї мети можливе за таких інструментів маркетингових комунікацій, як паблік рілейшнз та пропаганда.

Паблік (англ. public — публічний, суспільний) рілейшнз (англ. relation — відношення, зв’язок) — різновид соціально-психологічного менеджменту, в якому на основі точної і вичерпної інформації, отриманої у результаті аналізу тенденцій політичного, соціально-економічного, психологічного розвитку країни (регіону, галузей економіки, сфер діяльності, фірм (організацій) та ін.), дотримання етичних норм і громадських інтересів планомірно реалізують соціально-технологічні та інформаційні заходи зі встановлення усвідомлених, гармонійних і взаємовигідних зв’язків між суб’єктами соціальної діяльності, між ними і громадськістю (її групами), владою задля впливу на громадську думку та прийняття рішень в процесі соціального управління і досягнення обопільної довіри і вигоди [1].

Головним об’єктом впливу паблік рілейшнз є громадськість, що являє собою сформовану у зв’язку з певними політичними, економічними, соціальними обставинами спільноту людей, яка усвідомлює ці обставини та однаково реагує на них.

Громадська думка — тимчасовий стан суспільної свідомості, що виявляється як сукупність оцінених суджень різноманітних груп і верств населення, індивідуальних думок із певної проблеми, яка стосується групи людей.

Отже, паблік рілейшнз – будь-яка форма особистого чи неособистого комунікативного процесу у суспільстві та серед окремих його членів з метою формування позитивного іміджу певних організацій та тривалих партнерських стосунків між ними та громадськістю [3].

Перед кожним підприємством на сучасному етапі стоять два завдання

в галузі паблік рілейшнз:

1. встановити контакти між трьома громадськими групами: замовниками (покупцями, споживачами), акціонерами та службовцями;

2. просування підприємства та його продукції на ринках продажу за умов жорсткої конкуренції.

Паблік рілейшнз як складова маркетингу має налагоджувати стосунки з усіма силами, які діють за межами та в середині підприємства. Необхідно враховувати маркетингове середовище підприємства, тобто сукупність тих сил, які впливають або можуть вплинути на успіх співпраці.

До так званого мікросередовища маркетингу належать сили, котрі мають безпосереднє відношення до самого підприємства та його можливостей з обслуговування клієнтів: постачальники, посередники, клієнти (фактичні або потенційні), конкуренти та контактні аудиторії (фінансові кола, державні установи, громадські групи сприяння, власні робітники та службовці підприємства).

На маркетингову політику комунікацій впливають також і сили більш широкого соціального спрямування, що входять до так званого маркетингового макросередовища. Це фактори демографічного, економічного, природного, технічного, політичного та культурного характеру, від яких також значною мірою залежить ефективність окремих заходів з паблік рілейшнз.

До паблік рілейшнз відносять:

1. «редакційні» матеріали в засобах масової інформації;

2. презентації, конференції, брифінги, інтерв'ю;

3. комерційні семінари, прийоми;

4. спонсорські акції;

5. участь у виставках, ярмарках тощо.

У технологіях паблік рілейшнз визначено кілька типів іміджу, які можуть бути створені для підприємства:

- ідеологічний імідж - робиться ставка на ідею, а не на особистість, і саме ця ідея спрацьовує у ході ПР - кампанії;

- опозиційний імідж;

- популістський імідж –будується на обіцянках, на ідеях, які є привабливими але нездійсненими;

- харизматичний імідж – спрямований на повернення до консервативних традицій, до прагнення зняти з себе відповідальність за певні процеси і уникнути вибору;

- комерційний імідж – професійне створення іміджу з урахування масової психології і використання ЗМІ.

Отже, можемо стверджувати, що паблік рілейшнз мають неабияке значення в процесі створення сприятливого іміджу підприємства. Адже налагодження зв’язків з громадськістю, формування хорошої репутації підприємства є запорукою формування позитивного образу фірми і розвитку надійних, тривалих стосунків  з партнерами, споживачами, інвесторами.

 

Література:

 

1. Мойсеєв В.А. Паблік рілейшнз: Навчальний посібник – К.: Академвидав, 2007. –  224 c.

2. Балабанова Л.В. Маркетинг – К.: Знання-Прес, 2004. – 645 с.

3. http://www.info-library.com.ua/books-text-4222.html