Ковальська Е. К.

Наук. кер. – Заєць К. Д.

Буковинська державна фінансова академія, Україна, м. Чернівці

Проблеми зайнятості населення в Україні

 

Перехід України до ринкових відносин загострив проблеми зайнятості населення та відтворення трудового потенціалу. Світова фінансова криза, згортання виробництва, фінансова й матеріальна заборгованість, проблеми в реалізації продукції – усе це спричинило масові звільнення працівників. Лави безробітних почали поповнювати люди, які ще донедавна вважали своє трудове становище міцним і стабільним. Сьогодні в Україні спостерігається неповна зайнятість і приховане безробіття на тлі подальшого зниження продуктивності праці.

Сучасний стан розвитку економіки ставить підвищені вимоги до якості робочої сили, її конкурентоспроможності. І в результаті ми маємо: інтенсифікацію виробництва, трансформацію професій, впровадження у виробництво нових засобів, матеріалів, інноваційних технологій, підвищення вимог до професійних якостей працівника, рівня його знань та навичок. Поряд з цим спостерігається і збільшення професійно-кваліфікаційного дисбалансу, зниження цінності та престижності професійної освіти, перенасиченість ринку праці спеціалістами з вищою освітою та дефіцит робітничих кадрів. Так, на одного випускника робітничої професії припадає два випускника з вищою освітою.

Значна кількість вітчизняних та зарубіжних вчених приділяли свою увагу дослідженню проблеми зайнятості населення та відтворення робочого потенціалу.

Зокрема Єлейно І. В. у своїх наукових дослідженнях окреслювала політику зайнятості у перехідні економічній системі України [1], Терехов І. О. визначив основні аспекти державного регулювання зайнятості в Україні [2].

Незважаючи на велику кількість наукових  праць вітчизняних авторів щодо проблеми зайнятості населення в Україні, необхідно зауважити, що існує доцільність розгляду даного питання і в майбутньому.

Розвиток сучасної української економіки вимагає оперативної й адекватної адаптації працівників до ринку праці, особливо у випадках втрати ними місця роботи і професійної перепідготовки. Протиріччя між потребами ринку праці і фактичним рівнем професійної підготовки фахівців, їх недостатня кваліфікація та непристосованість до вимог професійної діяльності в ринкових умовах обумовлюють виникнення і зростання безробіття серед працездатного населення [4].

Кількість незайнятих громадян, які перебували на обліку в державній службі зайнятості, зросла з 542,8 тис. осіб на 1 січня до 545,6 тис. осіб на        1 лютого 2010р. Впродовж січня 2010р. за допомогою в працевлаштуванні до цієї установи звернулося 89,2 тис. незайнятих громадян (у січні 2009р. – 157,5 тис. осіб).

Найвищий рівень зареєстрованого безробіття спостерігався у Полтавській області (3,5%), а найнижчий – у м. Києві (0,3%) [5].

Жорсткі вимоги сучасних роботодавців передбачають наявність у працівників здатності виробляти конкурентоспроможну продукцію. Ринкова економіка вимагає, щоб кожен працівник володів «базовими компетенціями», тобто наскрізними знаннями і вміннями, потрібними для роботи у будь-яких підрозділах різних галузей виробництва. Належний рівень виробничої культури, корпоративна солідарність, єдність у зусиллях, спрямованих на забезпечення конкурентоспроможної продукції – ось ті якості, якими має володіти сьогоднішній фахівець [4].

Тому найбільша потреба підприємств була у кваліфікованих робітниках з інструментом (17,3% від загальної кількості вільних робочих місць на кінець грудня 2009р.), працівниках найпростіших професій у сфері торгівлі, послуг, промисловості, будівництва та транспорту (15,3%) і робітниках з обслуговування, експлуатації та контролювання за роботою технологічного устаткування, складання устаткування та машин (11,6%) [5].

Проте, не всі працездатні безробітні здатні швидко адаптуватися до нових умов професійної діяльності і це, звичайно, сприяє втраті роботи, а відтак і збільшення кількості безробітних.

Однак з початку осені в Україні стала зростати кількість робочих місць і, за даними президента рекрутингового порталу SuperJob Олексія Захарова, в 2010-му році це число виросте ще більш ніж на 20%.

Нарощують обсяги виробництва і відкривають нові виробництва з набором штату промислові підприємства, що спеціалізуються на виробництві продуктів харчування.

Нову роботу в 2010-му році забезпечать і замовлення, пов'язані з будівництвом об'єктів для проведення Євро-2012. Крім цього, поступово оживає будівництво торгових центрів, куди девелоперські компанії в 2010-му році будуть активно вкладати гроші й залучати нових співробітників — зварників, монтажників, бетонників, інженерів-будівельників.

Також збільшиться й кількість заявок на банківські професії. У 2010-му активно будуть підшукуватися кризові менеджери, фахівці по роботі з позичальниками (проблемними кредитами). Також активно шукатимуть бухгалтерів, фінансових аналітиків, комерційних директорів.

До 70% всіх вакансій в 2010-му році складатимуть фахівці в торгівлі. Потреба в них буде вищою, ніж в 2009-му, на 20%. Однак такі фахівці будуть потрібні в торгові центри широкого продажу споживчих товарів, а не в автофірми чи компанії по збуту побутової техніки. Саме останні не матимуть потреби в нових кадрах — криза там буде тривати [3].

Але за сприяння державної служби зайнятості у січні 2010р. було працевлаштовано 29,5 тис. осіб, що менше на 15,1%, ніж у грудні 2009р., та на 25%, ніж у січні 2009р. Серед працевлаштованих незайнятих осіб жінки становили 50,7%, а молодь у віці до 35 років – 54,1%. Відповідно, рівень працевлаштування відповідних груп незайнятих громадян у січні 2010 році порівняно з груднем 2009р. скоротився на 0,6 відсоткового пункта і становив 4,7%. Скорочення зазначеного показника за вказаний період спостерігалося у більшості регіонів країни.

У 2009р. кожний п’ятий незайнятий був працевлаштований на підприємства сільського господарства, мисливства та лісового господарства, переробної промисловості, а також торгівлі та ремонту автомобілів, побутових виробів і предметів особистого вжитку. Разом з тим, порівняно з 2008р., спостерігалось зниження обсягів працевлаштування незайнятого населення (на 35,2%, або на 381,4 тис. осіб), зокрема на підприємствах торгівлі та ремонту автомобілів, побутових виробів і предметів особистого вжитку – на 103,0 тис. осіб, переробної промисловості – на 95,9 тис. осіб, у сільському господарстві, мисливстві та лісовому господарстві – на 50,7 тис. осіб [5].

Отже, активна політика, яку проводив уряд через розширення сфери застосування праці шляхом створення робочих місць, заходи зі сприяння розвитку підприємництва, а також будівництво нових об’єктів для проведення на території України Євро-2012, забезпечить значну частину незайнятого населення у 2010 році новими робочими місцями.

Список використаної літератури

1. Єлейко Ірина Василівна. Політика зайнятості у перехідній економічній системі України: Дис. канд. екон. наук: 08.01.01 / Львівський національний ун-т ім. І.Франка. - Л., 2002. - 194арк. - Бібліогр.: арк. 176-188.

2.  Терехов Ігор Олександрович. Державне регулювання зайнятості в Україні : дис... канд. наук з держ. управління: 25.00.02 / Гуманітарний ун-т "Запорізький ін-т держ. та муніципального управління". — Запоріжжя, 2007. — 190арк. — Бібліогр.: арк. 171-184.

3. Зайнятість: випробувана кризою// Урядовий кур’єр – 2010. №14 (26 січня). – с. 6.

          3. www.management.com.ua.

4. www.dcz.gov.ua – Державна служба зайнятості.

5. www.ukrstat.gov.ua – Держкомстат України.